Jordánsko

Objevte všechny krásy Jordánska

Jordánsko není pouze zemí, kde můžete strávit příjemné chvíle lenošením na pláži buď u Rudého nebo u Mrtvého moře. Tato menší země má za sebou opravdu bohatou historii a byla by škoda, kdybyste se i byť s jejím malým kouskem neseznámili.

 

 
 

 

Petra

Antické skalní město Petra je bezesporu nejznámější jordánskou památkou, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Petru najdete zhruba tři hodiny cesty autem od Ammánu a přímo k ní se dostanete kilometrovou procházkou přes propast, při které budete obklopeni zhruba 200 metrů vysokými stěnami. Město je obrovské, budete-li jej chtít projít celé, určitě se na výlet vydejte hned ráno - snadno tu totiž nachodíte 20 kilometrů. Budete-li unavení, můžete si zde také najmout velblouda, koně či osla, který vás na svém hřbetu nebo v tažném kočáře provede celým městem.

Skalní město Petra je odkazem Nabataeanů, kteří se v jižním Jordánsku usadili před více než 2 000 lety. V těchto dobách bývalo město bohatou obchodní křižovatkou s velkým množstvím budov, jejichž průčelí byla vytesána do červeného pískovce a která můžete obdivovat ještě dnes. 

jordansko-012.jpg 
 

 

Navigace

Ammán

Ammán je hlavním městem Jordánska, které se dříve rozprostíralo na 19 kopcích. Ammán je často označován jako bílé město, neboť zde najdete velké množství domů s bílou fasádou a navštívit v něm můžete hned několik historických památek. Jeho historie sahá až do doby neolitu, kdy se v Jordánsku začala usazovat první civilizace a pokračuje až do současnosti. Současnou podobu ale město získalo až ve 20. století.

Největší perlou Ammánu je Citadel Amman, který se nachází na vrcholku jednoho z kopců a kde je soustředěno největší množství historických památek. V Citadele určitě navštivte Herkulův chrám, Umayyadský palác a Byzantský kostel. Na úpatí kopce pak najdete římský komplex, kterému vévodí velký amfiteátr, který se i v současnosti využívá pro kulturní akce.

Ammán je městem bohatým také na muzea a divadla. Najdete zde hned tři velká muzea, ve kterých si můžete prohlédnout sbírky zaměřující se na historii a kulturu Jordánska, jordánský folklór a jordánské lidové tradice.

jordansko-022.jpg 
 

 

Jerash

Jerash je druhou nejvyhledávanější a nejnavštěvovanější památkou v Jordánsku. Není se čemu divit, neboť se Jerash může pochlubit historií, jež je dlouhá více než 6 500 let. V minulosti se město, společně s celým Jordánskem, dostalo pod nadvládu Římské říše, která tu zanechala velký odkaz až do součastnosti - Jerash je tak označován za nejlépe dochované provinční římské město na světě. Ve městě se budete moci projít po římských dlážděných ulicích, kochat se velkolepými chrámy na kopcích, navštívit římská divadla, prozkoumat náměstí a dřívější lázně.

Jerash byl po dlouhá staletí ukryt v písku a až před zhruba 70 lety byl v písku objeven a vykopán. V současné době se zde mísí také západní a východní kultura, jejichž prolnutí můžete spatřit nejen v architektuře, ale také v jazyku či náboženství.

 

Wadi Rum

Wadi Rum je nejkrásnější pouštní oblast nejen Jordánska, ale i celého světa. V této oblasti vás pouští budou provázet na jedné straně skalní masivy, které se tyčí až do výšky 1 750 metrů a na straně druhé hluboké kaňony, v nichž byly objeveny 4 000 let staré nástěnné malby. Zdánlivě nekonečný labyrint skalních masivů je posazen na jemný písek, který hraje barvami od sytě rudé po žlutobílou.

Wadi Rum je jako překrásná pouštní oblast zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Ideálním způsobem, jak tuto oblast prozkoumat, je pronajmout si auto 4x4 spolu s řidičem a nechat se na dvě až tři hodiny tímto světovým skvostem nechat provést a prohlédnout si tak nejznámější místa.

Jedinečným zažitkem ve Wadi Rum je přespání v poušti v beduínském stanu pod hvězdami, kde si také pochutnáte na výtečné arabské kuchyni připravované na ohni, ke ketré vám bude hrát arabská hudba.

jordansko-039.jpg 
 

 

 

Dana

Dana je přírodní rezervací, kde můžete spatřit opravdu velké množství druhů ptáků a jiných živočichů, ale také si užívat jedinečného klidu v horách, přespat pod hvězdami či nechat se pohladit čerstvým vánkem. Budete-li mít štěstí, můžete potkat také místní obyvatele - kmen Ata'ta. Kmen Ata'ta si zde svůj domov vytvořil před více než 400 lety.

V samém srdci Dany najdete široké údolí Wadi Dana, které je hlavně na jaře plné zeleně a barevných květů. Okolím údolí pak protéká několik říček a najdete tu několik údolíček a koňonů. Při návštěvě Wadi Dana se určitě zajděte podívat do kaňonu Wadi Ghuweir, který vás okouzlí hlavně svou překrásnou přírodou a velkým množstvím stezek.

jordansko-006.jpg 
 

 

Mrtvé moře

Hlavním lákadlem Mrtvého moře je bezesporu jeho teplá voda, která je asi desetkrát slanější než voda mořská - díky tomu se na jezeře budete doslova vznášet. Voda Mrtvého moře je navíc bohatá na chloridové soli hořčíku, sodíku, draslíku, bromu a vyniká tak svou léčivou schopností. Léčivé účinky nemá pouze voda, ale také bahno a ovzduší. Léčivé schopnosti tohoto jezera sem lákaly už krále Heroda či královnu Kleopatru, není tedy divu, že i v současné době je Mrtvé moře vyhlášeno po celém světě.

Mrtvé moře vyniká nejen svými léčivými účinky, ale také svou polohou -420 m. n. m., čímž je nejníže položeným jezerem na světě. 

jordansko-044.jpg 
 

 

Madaba

Cesta na jih od Ammánu vás po 5 000 let staré silnici King zavede do města Madaba, kterému je přezdíváno město mozaiek. Město je křesťanským centrem Jordánska a je známé svými velkolepými byzantskými a umayyadskými mozaikami. Madaba je také domovem mozaiky ze 6. století, která je složena ze dvou milionů kusů kamínků a zobrazuje kopce, údolí, vesnice a města, které se táhnou od Jordánu až k deltě Nilu - jedná se tak o jednu z nejstarších map na světě. Tuto mozaiku najdete v řeckém ortodoxním kostele sv. Jiří.

Další mozaiky jsou pak ukryty v kostele Panny Marie a apoštolů a v archeologickém muzeu. Tyto mozaiky nejčastěji zachycují květy, rostliny, ptáky, ryby, zvířata, výjevy z mytologie, lovu, rybolovu a zemědělství.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.