v pondělí 04.11. od 08:00 do 12:00
Reunion
Reunion
v pondělí 04.11. od 08:00 do 12:00
Réunion je ostrov vulkanického původu o rozloze 2.512km2 s pobřežím dlouhým 207km. Je jen o něco málo větší než Mauritius, ale jeho populace je zhruba poloviční, tedy 720.000 obyvatel. Nachází se asi 800km východně od Madagaskaru a 220km jihozápadně od Mauritia. Ostrovu dominují dva hlavní horské masivy. Starší a také větší z nich pokrývá dvě třetiny západní části ostrova a jeho nejvyšším vrcholem je Piton des Neiges (3.069m). Menší masiv se nachází v jihovýchodní části ostrova a jeho vývoj není ještě zcela dokončen. Kromě několika již vyhaslých vulkánů, je zde totiž ještě jeden stále aktivní, Piton de la Fournaise. Udivuje návštěvníky oblaky páry a působivými erupcemi lávy, která zanechává na svazích své typické stopy. Jedná se bezpochyby o nejpopulárnější atrakci na ostrově.
Doprava
Na Réunionu se oproti Mauritiu jezdí vpravo. Po ostrově se lze pohybovat několika způsoby. Turistům doporučujeme pronajmout si automobil na celou dobu pobytu, což velmi usnadní výlety po ostrově a hlavně do hor. Silnice jsou kvalitní a orientace je díky dobrému systému značení snadná. Využít můžete také vozidel taxi, která si lze najmout i na celý den, během nějž poznáte největší zajímavosti ostrova, často se slovním doprovodem taxikáře. K dispozici jsou i místní autobusy, jejichž trasy pokrývají většinu ostrova.
Kuchyně
Místní kuchyně je podobně jako na Mauritiu díky multirasové společnosti velmi pestrá – vybírat můžete mezi kuchyní kontinentální, čínskou, indickou či africkou. Nejčastěji se setkáte s kari na různé způsoby, čerstvými mořskými pochoutkami včetně mnoha druhů exotických ryb, ale také s různě upravovanou zvěřinou. Obzvlášť velký důraz se klade na jemné dochucování jídel, ve kterém převládá hlavně zázvor, paprika a šafrán. Naprostou samozřejmostí je velké množství čerstvého ovoce, které je nejen chutné, ale také značně osvěžující. Doporučujeme vyzkoušet i některé z místních vín, stejně tak i typický “rhum arrange” – tedy rum s jemnou příchutí vanilky, anýzu, skořice a výtažkem z orchidejí.
Historie
Ačkoliv byl ostrov objeven již arabskými mořeplavci v 10. století a později navštíven Portugalci, Holanďany či Brity, zůstal opuštěn až do prvního příchodu Francouzů v 17. století. Ti nebyli tehdy schopní kolonizovat mnohem větší Madagaskar a zaměřili se proto na dostupnější a menší Réunion. První kolonisté připluli na ostrov roku 1640 na lodi nazvané „St. Alexis“ a krátce nato, roku 1649, byl ostrov prohlášen francouzským územím. Až na krátké období na počátku 19. století, kdy se ostrova zmocnili Britové, zůstal Réunion součástí francouzské administrativy prakticky dodnes, neboť těsně po II. sv. válce, 14. března 1946, se stal francouzským zámořským departementem.
Čas
Oproti České Republice je na ostrově Réunion v zimě o 3 hodiny více a v létě o 2 hodiny více.
Populace
Na ostrově žije zhruba 816.000 obyvatel, kteří jsou stejně jako na Mauritiu různého původu i náboženského vyznání. Největší etnickou skupinou jsou Kreolové (40%), následovaní Evropany (tzn. Francouzi, kteří pracují v místní administrativě), Indy (20%) a menšinu tvořící Číňany (3%). V náboženství jednoznačně převažuje katolická víra, ale v každém městě najdete také chrámy hinduistů i muslimské mešity.
Ekonomika
Více než polovina veškerého zboží, kterého je na ostrově třeba, se dováží z Francie. Ta naopak od Réunionu odkupuje zhruba 60% jeho produktů. Základem ekonomiky ostrova je zemědělství, založené především na produkci cukrové třtiny. Prohlídku továrny na její zpracování nabízí hned několik zpracovatelů. Réunion je také největším producentem oleje z pelargónií, kterého se používá jako ustalovače v parfémech. Olej se však získává z listů rostlin, nečekejte tedy tisíce překrásných květin jako v Holandsku. Dalšími produkty je vanilka, různé druhy koření, fazole, česnek, cibule a nekonečné množství ovoce (mandarinky, pomeranče, banány, citróny, papaja, mango a další). Réunion nemá téměř žádné nerostné zdroje, na kterých by se výrazněji rozvinul průmysl. Neopomenutelnou součástí ekonomiky ostrova je turistika a také stále více se rozvíjející rybolov.
Měna
Měnovou jednotkou je Euro, rozdělené na 100 eurocentů. Jiné měny (např. dolary) nebo cestovní šeky lze bez problémů směnit již na letišti nebo ve větších hotelech. Banky a bankomaty jsou k dispozici téměř v každém městě. Akceptována je většina mezinárodních kreditních karet.
Jazyky
Oficiálním jazykem je francouzština, ale jednoznačně nejrozšířenější je réunionská kreolština, kterou používají místní v běžné mluvě. Ve většině hotelů se však domluvíte i anglicky, nemusí to však být pravidlem.
Zdravotní opatření
Na Réunionu se nevyskytují běžné tropické choroby a očkování proto není třeba. Nejobvyklejšími zdravotními problémy jsou vyvrknuté kotníky či puchýře z náročných pěších túr. Pro všechny případy zde jsou však velmi dobře vybavené nemocnice s profesionálním personálem a to i na těch méně dostupných místech.
Oblečení
Nejdůležitější jsou pohodlné boty (nejlépe pohorky) a vhodné ponožky, které Vás ochrání před bolestivými puchýři. Nezapomeňte si přibalit také teplé oblečení, které přijde vhod nejen při túrách do chladných hor, ale také po večerech, které už bývají především ve zdejší zimní sezóně chladnější. V letní sezóně naopak nezapomeňte na pokrývku hlavy a krém s vysokým opalovacím faktorem. Stejně tak byste měli mít dobrou pláštěnku, protože počasí bývá zejména v horách velmi proměnlivé!
Etiketa
Nejdůležitější je pohodlné oblečení, které Vás nebude omezovat během Vašich výletů po ostrově a jeho poznávání. Při vstupu do náboženských objektů je však třeba dodržovat určité zásady, tak jako kdekoliv jinde ve světě (tzn. žádné bermudy nebo minisukně či odhalená ramena). Při návštěvě mešit a chrámů je třeba si před vstupem vyzout boty. Některé z hotelů vyžadují v restauracích na večeře dlouhé kalhoty pro pány.
Elektrický proud
Napětí na ostrově je 220 V, zásuvky jsou evropského typu, dvoukolíkové.
Spropitné
Ve většině restaurací je spropitné již zahrnuto v ceně a není tudíž povinné. Pokud ale budete chtít dát najevo výraz svého uznání, bránit se jistě nikdo nebude. Doporučujeme zhruba 5% až 10% z výše útraty. Podobně lze ocenit i místní taxikáře.
Suvenýry
Každé město a jemu přilehlý region je známé svou specializací na určitou řemeslnou výrobu. Za 2. světové války byl totiž blokován přísun zásob na ostrov a jeho obyvatelé si tak museli vyrábět své vlastní oblečení, nábytek či kuchyňské potřeby a také pěstovat své potraviny. Tehdejší těžká práce je dnes na poli suvenýrů cennou dividendou. K dostání jsou tu vyšívané dečky, proutěné a bambusové výrobky, vyřezávané dekorativní předměty, barevné pokrývky a mnoho dalších. Koupíte tu i litografie, různá umělecká díla, reprodukce nebo i rytiny od známého umělce Philippe Turpina. Oblíbené jsou také ozdobné skříňky s mixem různého ovoce, koření a bylin. Často se kupuje místní rum, punč, různé likéry a oblíbené sladkosti z cukrové třtiny. To pravé si najde jistě každý sám podle svého vkusu.