Do Vietnamu nenabízíme přímé lety charterovým letadlem, které mohou být krátce před cestou zrušeny pro malou obsazenost. DELUXEA nabízí výhradně lety na pravidelných linkách s EmiratesQatar Airways a Turkish Airlines. Ty poskytují perfektní servis, návaznost při přestupu a hlavně jsou flexibilní s možností odletu několikrát v týdnu (z Prahy i Vídně).

Vietnam

Aktivity ve Vietnamu

 

Jedinečné tipy

Pokud hledáte inspiraci, co byste mohli vidět a dělat během Vaší dovolené ve Vietnamu, jste na správném místě. Poradíme Vám, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, co můžete ve Vietnamu levně koupit, jaké suvenýry si dovézt z dovolené, jak zabavit své ratolesti a další užitečné rady.

I když se do Vietnamu nejezdí za výhodnými nákupy, určitě se Vám vyplatí vyšetřit si na ně nějaký čas. Nebudete toho litovat. Vietnam nabízí široké spektrum příležitostí k výhodným nákupům. Hlavními místy pro výhodné nákupy jsou Hanoj, Saigon a Hoi An. K nejlepším nákupům patří glazovaná keramika, klasické lucerny, ručně vyšívané obrazy, hedvábné oblečení a pravé mořské perly. Nikdy však nezapomeňte smlouvat a srovnávat nabídky několika obchodníků!

Zajímá-li Vás historie, Vietnam je tou správnou destinací. Dva tisíce let trvající historii poznáte ve Vietnamu na každém kroku. Velký vliv Číny, která území ovládala po tisíc let, zanechal hluboké památky v kultuře i architektuře. Čamská říše zanechala své chrámy ve středním Vietnamu a patří k jedněm z největších skvostů, které ve Vietnamu můžete vidět.

Ve Vietnamu se budete cítit velmi příjemně. Země je plná mladých, pracovitých lidí, kteří se maximálně postarají o Vaši spokojenost. Za zlomek ceny pořídíte skoro všechno, po čem toužíte a noční život v Saigonu stojí rozhodně za vyzkoušení.

Věříme, že Vás rovněž osloví místní kuchyně, která je jednoduchá a zdravá a patří k nejpestřejším na světě.

vietnam-novy-web-023.jpg vietnam-novy-web-035.jpg
 

 

Zajímavá místa Vietnamu

Hanoj – město půvabů starých časů a zároveň dynamicky se rozvíjející metropole. Vydejte se prozkoumat čilým ruchem ovládané historicky významné uličky Staré čtvrti, která už více jak osm století slouží jako obchodní centrum. Navštivte Chrám písemnictví, který slouží jako ukázka tradiční architektury, a ve kterém si budete připadat jako v jiném světě či se pokloňte Strýčkovi Hoovi při prohlídce Ho Či Minova mauzolea.

Ho Či Minovo Město – město kde nejvíce poznáte léta útlaku, totalitní nadvlády a občanských nepokojů. Navzdory všudypřítomnému pozlátku je toto město stále rozvojovým regionem. Nezapomeňte navštívit Válečné muzeum, díky kterému lépe pochopíte Vietnamskou válku očima Vietnamců.

Ha Long – neuvěřitelná zátoka se smaragdově průzračným mořem a tisíci malými ostrůvky, které se tyčí nad hladinu Tonkinského zálivu. Toto výjimečné krasové území je zapsáno na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Mimo úžasného panoramatu nabízí tato oblast také jeskyně, z nichž řada je kvůli turistům podmanivě osvětlena. V neposlední řadě stojí za návštěvu i Národní park Cat Ba.

Sapa – městečko, které bylo vybudováno na začátku 20. století jako rekreační středisko je dnes nejnavštěvovanější lokalitou severozápadního Vietnamu. Překrásná okolní krajina s kaskádovitě uspořádanými rýžovými políčky v okolí města je nezapomenutelná. Národnostní menšiny, kterých je tu bezpočetné množství, přidávají tomuto místu ještě větší kouzlo.

Demilitarizované pásmo (DMP) – řeka Ben Hai sloužila mezi léty 1954 – 1975 jako demarkační čára mezi Severním a Jižním Vietnamem. Podél obou břehů se pak v pětikilometrovém širokém pásmu táhlo demilitarizované pásmo. S tím jak konflikt nabíral na obrátkách se proměnilo v jedno z nejmilitarizovanějších pásem na světě. Směrem na jih se táhne dálnice č.1, v jejíž blízkosti se rozprostírají staré americké základny a další válečné rezidua.

Nha Trang – tyrkysově průzračná voda, výborné služby na pláži - to vše najdete ve městě Nha Trang a na jeho více než šesti kilometrové dlouhé pláži. Podmínky jsou zde ideální pro rybaření, šnorchlování i potápění. Necelá stovka drobných ostrůvků posetých podél pobřeží provincie Khanh Hoa více než vybízí pro výlet lodí.

Delta řeky Mekong – vodní svět pokrytý svěží zelení různých odstínů. Rýžová pole se rozprostírají kam až oko dohlédne a tam, kde není rýže jsou rybí farmy či pole cukrové třtiny, kokosu a garnátu. Jedna z nejhustěji obydlených oblastí Vás nadchne pestrobarevnými plovoucími trhy, zajímavými pagodami i působivými západy slunce.

 vietnam-novy-web-018.jpgvietnam-novy-web-019.jpg
 

 

Nakupování ve Vietnamu

Ve Vietnamu se nakupuje opravdu dobře. Seženete zde prakticky cokoliv a za dobré ceny. Základem nakupování je smlouvání. Smlouvá se v podstatě všude. V obchodech, na tržnicích, při sjednávání dopravy i v ubytovacích zařízeních. Během smlouvání se nikdy nerozčilujte a nekřičte, pak by se vám obchod nemusel podařit. Důležité je mít dostatek času na smlouvání. Je potřeba alespoň 10 –20 minut k získání výhodné koupě. Někdy se smlouvá i v obchodech, kde na zboží vidíte cedulky s cenou. První cena je většinou o 50–70% vyšší než skutečná hodnota dané věci. Vždy si pamatujte, že Vietnamci jsou rození obchodníci a mají velmi širokou škálu různých triků, výmluv a doporučení, proč si danou věc máte za uvedenou cenu koupit.

Nejoblíbenějším suvenýrem, který si turisté z Vietnamu odvážejí, je špičatý bambusový klobouk. Nejlépe se nakupuje v menších městech a cena by se měla pohyhovat od 20 – 50 Kč.

Velmi výhodně se dají ve Vietnamu, zvláště kolem Halongské zátoky pořídit pravé říční či mořské perly. Chcete-li kvalitní výrobek, v žádném případě si je nekupujte u pouličních stánkařů a prodavačů. S vysokou jistotou se bude jednat o padělek z Číny.

Vietnam je slavný pro své látkové, hlavně hedvábné, zboží a z něj ušité výrobky. Toužíte-li nechat si něco ušít ve Vietnamu za velmi příjemné ceny, nejlepším místem je město Hoi An. V městečku naleznete stovky krejčovství a široký výběr rozmanitých látek. Pánský oblek či dámský kostýmek Vám zde ušijí přes noc za cenu kolem 1000 – 2000 Kč. Vždy se vyplatí si látku vyzkoušet, zda se jedná skutečně o přírodní materiál a ne syntetickou napodobeninu. Stačí požádat prodejce o nit a zápalky a vyzkoušet hořlavost. Rozpadne-li se materiál na prach je to přírodní tkanina, seškvaří-li se, je to syntetika.

 

vietnam-novy-web-031.jpg 

Vietnamská kuchyně

Vietnamská kuchyně patří mezi nejpestřejší na světě. Jejím základem je vždy vařená rýže a ochucená zelenina. Dále jsou často součástí ryby a mořské plody, různé kořeněné maso a omáčky. Velice oblíbené jsou husté nudlové polévky, syrové nebo smažené jarní závitky a rýžové knedlíky. To vše doplňuje široká nabídka ovoce včetně méně běžných druhů, jako jsou dračí oči, pomelo, jack fruit, durian, atd. Říká se, že vietnamská kuchyně nabízí téměř 500 odlišných tradičních jídel.

 

 

Jednoduchá a zdravá kuchyně

Vietnamská kuchyně má velmi blízko k čínské kuchyni, protože Vietnamci převzali od čínských kuchařů princip vaření – snaží se najít rovnováhu mezi kontrastními chutěmi, vůněmi i konzistencí pokrmu. Přesto, že se mnohá jídla podobají a vliv Číny na přípravu pokrmů ve Vietnamu nelze v žádném případě opomíjet, vietnamská kuchyně má své originální rysy a vytváří se tu nezaměnitelné speciality. Jeden z významných rozdílů mezi oběma kuchyněmi spočívá v tom, že v Číně je zvykem všechny přílohy vařit, kdežto ve Vietnamu se mnohem více pracuje s čerstvou nevařenou zeleninou. Dalším důležitým specifikem vietnamského stylu vaření je používání velkého množství rozmanitých aromatických bylinek, jež dávají jídlu nenapodobitelnou chuť.

Vietnamští kuchaři se řídí heslem "vše, co se hýbe, se dá jíst". Takže kromě mas, která jsou běžná i u nás tu můžete okusit žabí stehýnka nebo slepičí pařáty. Vietnamci jedí i maso takových zvířat, která jsou pro Evropana tabu. Především představa jídla připraveného ze psa děsí většinu cizinců. Restaurace specializované na psí pochoutky jsou však u Vietnamců velmi oblíbené, nicméně plné bývají jen druhou polovinu lunárního měsíce; maso ze psa se totiž považuje (stejně jako maso želvy a sépie) za nečisté a podle tradice je vhodné ho jíst právě až druhé polovině lunárního měsíce. Mezi nejoblíbenější pochoutky, jejichž pozření bude Evropanovi dělat určitě potíže, patří (kromě psího masa) had (velice chutná je prý kobra), myš, kočka nebo veverka. Za delikatesu se rovněž považují kachní vejce, která se podávají při 80% zralosti plodu, nebo opečené larvy bource morušového podávané jako příloha k rýži.

Balenou vodu a slazené lahvové limonády je možné koupit ve stáncích na ulici i v každém hotelu. K pití nedoporučujeme používat vodu z kohoutků vodovodního řádu. Ve všech hotelech je k dispozici pitná minerální voda, stejně jako ve všech restauracích.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.