dnes 18.09. od 08:00 do 12:30 a od 15:00 do 18:00
Vietnam
Vietnam
dnes 18.09. od 08:00 do 12:30 a od 15:00 do 18:00
Vietnam Vás překvapí po všech stránkách. Tato nádherná země uchvátí a plně uspokojí nejen návštěvníky pláží, ale i vyznavače adrenalinových sportů. Jižní pobřeží je lemováno řadou malých ostrůvků a průzračným tyrkysovým mořem, které přímo volá po objevování podmořského světa. Severní oblast tvoří hory, pokryté bujnou vegetací. Tisíce kilometrů dlouhé pobřeží nabízí všechny druhy vodních sportů, lenošení na pláži a romantické západy slunce a taktéž nepřeberné množství mořských specialit, v jejichž úpravě jsou Vietnamci mistři.
Vietnam je jednoznačně exotická destinace, do které zatím neproudí davy turistů. Vzhledem k totalitnímu režimu a dlouhé době nepokojů se světu otevřela teprve nedávno. I proto zde můžete zažít zcela neobyčejnou dovolenou, která bude plná orientálních vůní, tropické přírody a občas nepochopitelných cizokrajných mravů.
Vietnamská socialistická republika se nachází v jihovýchodní Asii a z východu její břehy omývá Jihočínské moře. Sousedními státy jsou Čína, Laos a Kambodža. Počtem obyvatel (více jak 97 000 000 ) se řadí do první patnáctky nejlidnatějších států světa. Vietnamci tvoří zhruba 80 % obyvatelstva, zbylých 20 % jsou různá etnika. Hlavním hospodářským produktem je rýže a káva.
Hanoj, která leží na severu země, je hlavním městem Vietnamu. Úředním jazykem je vietnamština, velmi rozšířená je čínština, starší generace mluví francouzsky, s mladší lze komunikovat v angličtině. Jedná se o komunistický stát, který však svým obyvatelům dal volnou ruku ve vydělávání peněz. Mnozí tedy pracují v soukromém sektoru. Výměnou za tuto „svobodu“ mají zakázáno se jakkoliv vyjadřovat k politice státu.
Většina obyvatel jsou buddhisté, což se odráží v jejich přátelském jednání. Mnoho z nich se také hlásí ke konfucianismu (čínský filozofický směr). Mezi ostatní náboženské směry patří taoismus, hinduismus, křesťanství, islám, sekty Cao Dai a Hoa Hao.
Při pobřeží se rozkládají úzké nížiny, ve vnitrozemí se pak vypínají hory, které dosahují výšky až přes 3000 m n. m. (Fan Si Pan). Pro Vietnam je charakteristická Rudá řeka, která protéká zemí v délce 450 km, nekonečná rýžová pole a stále zelené tropické lesy. Země leží v tropické oblasti a vždy je v některé její části – buď na severu nebo i na jihu – vhodná doba k návštěvě.
Krásné teplé počasí, sluníčko, nekonečné pláže, romantické ostrůvky a mnoho kulturních památek přímo vybízejí k návštěvě divotvorné země.
Co se Vám bude hodit?
Měna
Národní vietnamskou měnou je dong značící se jako d. Na každé bankovce je vyobrazen Ho Chi Min. Za druhou měnu je tu považován americký dolar. Pro výměnu peněz za dongy je asi nejvýhodnější právě dolar, proměnit lze bez obtíží i libry nebo eura, případně i další měny (to platí především o velkých bankách ve Vietnamu). Pokud se rozhodnete pro směnu mimo velká města, je třeba mít dolary – ty jsou nejlépe směnitelné.
Banky mají otevřeno ve všední dny od 8:00 do 11:30 a odpoledne od 13:00 do 16:00, v sobotu od 8:00 do 11:30.
Elektrické napětí
Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220–240 V. Zásuvky jsou téměř stejné jako v ČR, ale v pokoji se vyskytuje několik odlišných typů. V každém pokoji se ale najde zásuvka, již vyhoví naše jednoduchá dvouvidlice. Pokud si berete laptop, vezměte si raději i přepětovou ochranu. Velké hotely veškeré vybavení poskytují.
Řeč
Úředním jazykem je vietnamština. V hotelech a větších nákupních střediscích se domluvíte anglicky.
Zdravotní péče
Ve Vietnamu jsou dobré hygienické podmínky. I přesto, že se jedná o exotickou zemi, žádné speciální očkování není potřeba. Nebezpečí tropických chorob, jako je malárie, je v turistických centrech prakticky nulové, profylaxe antimalariky, pokud nepobýváte v malarických oblastech (džungle podél hranice s Malajsií) není tudíž všeobecně doporučována. Očkování sice do Vietnamu není povinné, ale před cestou je vždy lepší se informovat na aktuální situaci v zemi na hygienické stanici, nebo v Centru cestovní medicíny v Praze. Doporučuje se očkování proti žloutence A, B, tetanu, japonské encefalitidě a břišnímu tyfu. V horských oblastech se vyskytuje malárie a na jihu země horečka dengue.
Etika
Vietnamci jsou velice tolerantní lidé, nicméně v závislosti od kulturních odlišností se našinec může nevědomky dopustit nehezkého faux-pas nebo dokonce urážky. Nikdy se nesnažte dotknout se nikoho na hlavě, Vietnamci považují hlavu za sídlo duše a hlava je jim tudíž posvátná. Vietnamci si nikdy nepodávají ruce. Tradiční vietnamský způsob pozdravu vypadá tak, že zdravící vás vezme za ruce a mírně se ukloní. Ve Vietnamu ničeho nedosáhnete pokud budete výrazně a hlasitě dávat najevo svoji nespokojensot.
Nedostatek sebeovládání se považuje za nejhorší charakterovou vlastnost. Vietnamci jsou (jako většina Asiatů) velmi pověrčivý národ – existují období, která jsou pro danou činnost vhodná nebo naprosto nevhodná – je třeba to respektovat. Zapředete-li rozhovor s místními, kteří se Vás budou ptát na Vaši rodinu, alespoň ze slušnosti se zeptejte také. Ve všeobecnosti platí, že místní se rádi povídají, ale jenom aby se ujistili, že se cítíte příjemně a nic Vám nechybí. Budou-li Vám nabízet služby, o které nemáte zájem, stačí slušně a podle potřeby rázně odmítnout. Ve Vietnamu nechoďte přespříliš odhaleni. Obzvláště při návštěvě chrámů se doporučuje zahalit ramena a kolena, za samozřejmost se považuje, že si zujete boty.
Nahota je naprosto nevhodná – dokonce i na pláži. Pokud si v některých společensky nových situacích nebudete vědět rady, dělejte to samé, co místní obyvatelé, tím určitě nic nezkazíte. A ještě jedno upozornění na závěr – nezapomínejte, že Vietnam je komunistická země; zdejší režim se Vám nemusí líbit, můžete mít výhrady a připomínky, ale jste tu na návštěvě, a měli byste se podle toho chovat. Nedoporučujeme bavit se o politice, mohli byste místní obyvatele přivést do prekérní a dozajista nepříjemné situace. Pokud se Vám Vietnamci budou zdát příliš zdrženliví, nedivte se, tady je každý, kdo se přespříliš přátelí s lidmi ze Západu, podezřelý. Proto ve vztazích s místními nenaléhejte a nechte všemu volný průběh.
Kdy je nejvhodnější doba návštěvy Vietnamu?
Vietnam má vzhledem k širokému rozpětí krajinných i klimatických poměrů rozmanité podnebí. Zatímco jih je v pásmu tropickém, na severu v horách se teploty blíží bodu mrazu. Vietnamské počasí značně ovlivňuje monzunové proudění. Jihozápadní monzun, který trvá od dubna nebo května do října, přináší do celé země vlhké a teplé počasí (výjimku představují oblasti, které chrání hory, což je střední část pobřeží). Od října se situace mění – zimní monzun přichází ze severovýchodu a přináší na sever země studenou vlhkou zimu, ovšem na jih sucho a teplo.
Vietnam se dá navštívit během celého roku, vždy je v některé části vhodné počasí. Nejnavštěvovanější bývá země v období listopad – duben a pak červen – září.
Aktuální informace o počasí naleznete ZDE
Jak je to s vízovou povinností?
Doklady
Jediný nutný doklad pro cestu do Vietnamu je platný cestovní pas obsahující vízum do této země. Doba platnosti pasu přesahující délku cesty není předpisy specifikována. Vízum vydává Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky v Praze. Při příjezdu do země úřady vyžadují vyplnění několika dotazníků týkajících se zejména zdraví a délky pobytu cestujícího, které jsou k dispozici na místě. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování.
Víza a režim vstupu
Vízový styk platí pro držitele všech druhů pasů. Turistická víza mají standardně platnost 1 měsíc (3, 6 měsíců dle poplatku) a nejsou prodlužována. Poplatek za 1 měsiční vízum je 1500 Kč. Víza na letišti nejsou občanům ČR zásadně udělována. Obvykle je třeba počítat s dlouhou vyřizovací dobou (min. 7 pracovních dnů).
Adresa velvyslanectví v ČR:
Rašínovo nábřeží 72, Praha 2, 120 00 tel: +420 224 922 074, fax:+420 224 916 488
Po,St,Pá 9.30–12.00 – podání 16.00–17.00 – výdej
Adresa zastoupení ČR ve Vietnamu:
Embassy of the Czech Republic, 13 Chu Van An, Hanoi
tel:00844/8454131(2) , fax:00844/8233996, hanoi@embassy.mzv.cz
Je potřeba očkování a antimalarika?
Ve Vietnamu jsou dobré hygienické podmínky. I přesto, že se jedná o exotickou zemi žádné speciální óčkování není potřeba. Nebezpečí tropických chorob, jako je malárie, je v turistických centrech prakticky mizivé, profylaxe antimalariky, pokud nepobýváte v malarických oblastech (džungle podél hranice s Malajsií) není tudíž všeobecně doporučována. Očkování sice do Vietnamu není povinné, ale před cestou je vždy lepší se informovat na aktuální situaci v zemi na hygienické stanici, nebo v Centru cestovní medicíny v Praze. Doporučuje se očkování proti žloutence A, B, tetanu, japonské encefalitidě, břišnímu tyfu. V horských oblastech se vyskytuje malárie a na jihu země horečka denge.
Za kolik se dá pořídit letenka do Vietnamu?
Plánujete-li zajistit si pouze letenku do Vietnamu, využijte prosím náš server https://www.letenky-na-klic.cz/. Cenově nejvýhodnější jsou lety společnosti China Airlines z Vídně (VIE) za cca. 15.000,– až 30.000,– Kč/osoba vč. poplatků.
Objednáváte-li letenku a pobyt, rádi Vám zajistíme letenku dle Vaší volby (EMIRATES, QATAR AIRWAYS, CATHAY PACIFIC AIRWAYS, CHINA AIRLINES, KOREAN AIR…) v economy nebo business class. Economy (turistická třída) za 15.000,– až 40.000,– Kč/osoba, business (obchodní třída) od 82.000,– Kč/osoba vč. poplatků.