Zambie

Zambie

 

Pokud chcete zažít něco ze skutečné Afriky, Zambie pro vás bude jako diamant v čiré podobě. Země se může pochlubit jedněmi z nejlepších přírodních parků na kontinentu, a společně se Zimbabwe sdílí některé z největších krás regionu.

Například Viktoriiny vodopády v jihozápadní Zambii, jezero Kariba, stejně jako národní park Nižší Zambezi v jihovýchodní Zambii. To je také rybářský sen, neboť rybáři z celého světa touží zkusit štěstí na mohutné  řece Zambezi a doufají, že se do jejich sítí dostane třeba zubatá Tygří ryba. Ani pozorovatelé ptactva zde rozhodně nepřijdou zkrátka. A pokud máte rádi pocit, že sdílíte celé území s pouze pár dalšími cestovateli, je Zambie – představitel syrové Afriky – to pravé místo pro vás.
Mnozí lidé berou putování po rozlehlé Zambii jako výzvu k pokoření mnoha kilometrů, jen aby spatřili překrásné a nedotknuté prostředí této země. Úžasná cesta do srdce Afriky, odkud si odvezete nespočet krásných a dobrodružných zážitků. I přes poměrnou chudobu v Zambii je pro všechny nadšené cestovatele připravena fascinující podívaná.

 zambie-novy-web-006.jpg
 

 

Peníze

Měnou v Zambii je Kwachna. 10 000 kwachen (ZMK) = 37 CZK. 
V praxi se však kvůli nejisté místní měně setkáte především s americkými dollary, které jsou akceptovány všude.

Víza

Základním dokladem pro vstup země je platný  cestovní pas, ten musí být platný ještě alespoň 3 měsíce po vstupu do země. Nutné je i vstupní vízum, které vám ale automaticky vystaví po příletu na letiště za poplatek 80USD v Zambii. Víza se udělují maximálně na 3 měsíce.

Ochrana zdraví

V Zambii je přibližně 17% lidí nakaženo virem HIV, toto číslo prudce stoupá ve městech. Upozorňujeme proto, že pohlavní styk s místními obyvateli bez patřičné ochrany je riskování se životem. Naléhavě jsou doporučena očkování proti Hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Lékař Vám také pravděpodobně doporučí očkování proti žluté zimnici, ačkoli ji zambijské úřady nevyžadují. Největším akutním nebezpečím je malárie. Proti malárii se nedá očkovat, existuje však preventivní léčba antimalariky. Ta byste měli začít užívat týden před odjezdem, užívají se v týdenním intervalu.

Časový posun

Časový posun proti České republice je (zimní čas) +1 hodina a z Prahy či z Vídně cesta letadlem trvá zhruba 10 hodin.

Kompatibilita elektroniky

V Zambii se používají jiné typy zásuvek (220V 50Hz) než v ČR, je tedy nutné použít adaptér, který je k dostání v obchodech s elektronikou, ale stejně tak se dá zakoupit i na místě.

zambie-novy-web-005.jpgzambie-novy-web-011.jpg 
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.