Zambie

Naše zážitky z putování Zambií

 

Pohodlí s Emirates

Afrika mě již dlouho lákala, proto jsem se konečně odhodla a poprvé se vydala na tento kontinet. A když už letět takovou dálku, tak aspoň na pořádně dlouhou dobu. Zvolila jsem tedy sice náročnou, ale úžasnou kombinaci: Jihoafrická republika, Zambie a Botswana.

Letěli jsme s leteckou společností Emirates, let z Vídně do Dubaje trval 5h40min, z Dubaje do Kapského města 9h35min, při cestě zpět jsme se vraceli z Johannesburgu, let do Dubaje trval 8h, z Dubaje pak do Vídně 5h50min. Letecká společnost Emirates opět nezklamala, cesta probíhala hladce a při cestě zpět jsme velmi ocenili váhový limit 30kg na zavazadlo (29,9kg bylo tak tak).

Časový posun ve všech navštívených zemích je v zimním čase +1h, v letním čase není žádný časový posun oproti našemu středoevropskému času, což je velmi příjemné.

emirates-novy-web-001.jpg 
 

 

Na co nezapomenout

Důležitou věcí před cestou, kterou nesmíte zapomenout, je očkování, některá z nich jsou povinná, některá pouze doporučovaná. Je dobré myslet na očkování s časovým předstihem, cestovat pak s mezinárodním očkovacím průkazem, který si mohou úředníci po příletu vyžádat ke kontrole. Doporučuji očkování proti žloutence typ A a B, břišní tyfus, povinné očkování je proti žluté zimnici, v Zambii a Botswaně pak i antimalarika proti malárii.

V první části svého putování po jižní části Afriky jsem navštívila fascinující Jihoafrickou republiku. O tom, co vše jsem tam zažila, si můžete přečíst v první části mého cestopisu.

 

Konečně Zambie

Letiště v Livingstone je velmi malé, po příletu je nutné vyplnit příletovou kartu a uhradit poplatek za vstupní vízum 80USD. Opět na nás čekal delegát a hned nás odvezl do našeho hotelu David Livingstone Safari Lodge & Spa, který se nachází na břehu řeky Zambezi jen pár kilometrů od Viktoriiných vodopádů.

zambie-novy-web-006.jpg 
 

 

Nejkrásnější vodopády světa

Hotel pořádá každý večer plavbu po řece Zambezi za západem slunce, posádka servíruje lehké občerstvení a nápoje dle Vašeho výběru. Nemohli jsme dočkat rána, jak moc jsme byli natěšení na Viktoriiny vodopády. Prohlédli jsme je z obou dvou stran jak ze strany Zambie, tak ze strany Zimbabwe. Úžasné, geniální, neuvěřitelné co zde příroda vytvořila. Vodopády měří přes 100 metrů, šířka vodopádů 1,7km.

Nejvíce vody protéká od dubna do července, v období září a říjen jsou vodopády téměř vyschlé. V každém období roku jsou jiné, v období vody můžete pozorovat sílu vodního živlu, v období sucha se lze koupat v přírodních bazénech a dívat se přes hranu dolů.

Procházka kolem vodopádů vyžaduje pláštěnku a i přesto budete úplně mokří, ale stojí to za to. Pro vstup do Zimbabwe musíte mít s sebou cestovní pas 30USD na vstupní vízum, platí se na hranicích. Prohlídka vodopádů nám zabrala cca 3 hodiny. Ty otrlejší mohou zkusit i bungee jumping z Viktoriinýho mostu.

zambie-novy-web-005.jpg 
 

 

Přelet helikoptérou

Zážitek z vodopádů byl tak skvělý, že jsme si ještě zaplatili za 135USD 15 minutový přelet helikoptérou nad vodopády, čímž se zážitek ještě umocnil. Z ptačí perspektivy je to úplně jiný pohled. Livingstone a Viktoriiny vodopády nabízí plno dalších aktivit, jako jsou rafting po řece Zambezi (v době kdy je málo vody), 1 denní safari do Chobe národního parku, golf, projížďky na čtyřkolkách atd. My jsme zde strávili sice jen 2 noci, ale určitě se vrátíme v jiném ročním období, abychom viděli vodopády z jiného úhlu pohledu.

 

Po ohromujícím zážitku z pohledu na Viktoriiny vodopády a příjemné regeneraci těla i ducha v hotelu David Livingstone Safari Lodge & Spa vedly mé další kroky za hranice Zambie, přesněji do neméně krásného státu Botswana. O mých zážitcích z Botswany si můžete přečíst v další části cestopisu.

Petra Melková

zambie-novy-web-003.jpg 
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.