Zimbabwe

Národní parky a přírodní rezervace

 

Národní park Zambezi

Národní park Zambezi je malá, ale okouzlující oblast s divokou přírodou. Park vznikl v roce 1979 oddělením od národního parku Viktoriiny vodopády. Uprostřed hustých mopanových hájů a lužních lesů podél nádherné řeky Zambezi můžete vidět čtyři zástupce Velké pětky. Park se rozkládá na ploše přibližně 56 000 hektarů a nabízí autentický zážitek z africké buše přímo na prahu Viktoriiných vodopádů.

Kde se park nachází?
Národní park Zambezi se nachází jen několik kilometrů proti proudu řeky od města Victoria Falls. Severní hranici národního parku tvoří mohutná řeka Zambezi, jejíž velká část také představuje dělící linii mezi Zimbabwe a Zambií.

Jaké druhy divoké zvěře uvidíte?
V parku žijí čtyři zástupci z Velké pětky. Pravidelně jsou zde k vidění sloni a buvoli, méně často pak lev a leopard. Mezi další zvířata patří žirafy a zebry, stejně jako různé druhy antilop, například impaly, antilopy vrané a vodušky velké. V řece Zambezi se to hemží hrochy, krokodýly a také více než 75 druhy ryb, včetně proslulých tygřích ryb, které jsou velkým lákadlem pro vášnivé milovníky rybaření.
Park je navíc rájem ptactva. Žije zde více než 400 druhů ptáků včetně těch velmi vzácných. Například ketupa Pelova, zoboun africký, drozdík límcový, raroh jižní, volavka obrovská, chřástalec africký, ouhorlík skalní a čejka bělohlavá.

Nejlepší zážitky v Národním parku Zambezi
Oblíbenou aktivitou je safari na kánoích po ikonické řece Zambezi. Je to skvělý způsob, jak se zblízka seznámit s obyvateli řeky. K dispozici jsou také projížďky s průvodcem a pěší safari. Dobrodružnější povahy můžou v národním parku využít řadu odlehlých tábořišť a vyhlídkových plošin, které si lze pronajmout k přenocování. Není zde však žádné zázemí, takže nocležníci musí být zcela soběstační.
Podél břehů Zambezi se nachází také řada míst ve stínu krásných stromů, kde mohou návštěvníci, kteří se do parku vydávají na jeden den po vlastní ose, piknikovat nebo rybařit – pokud mají příslušná povolení.

Kdy navštívit národní park Zambezi?
Od dubna do září trvá období sucha a nejlepší doba na pozorování divoké zvěře je od června do září. V tomto období je řeka Zambezi obklopená zvířaty, která se k ní chodí napít a stávají se dokonalou kořistí pro číhající krokodýly, hrochy a další dravce. V těchto měsících také řídne buš, což usnadňuje pozorování zvířat. Ve vlhkých letních měsících od listopadu do dubna se krajina pokrývá bujnou zelení. V tomto období můžete také pozorovat velké množství nově narozených mláďat a stěhovavých ptáků.

 

Ker & Downey® Africa Ker & Downey® Africa

 

 

 

Národní park Mana Pools

Národní park Mana Pools je jedním z nejodlehlejších zimbabwských parků. Snoubí se zde zvlněné pastviny, bujné lesy a nekonečné vodní plochy, které zabírají rozlohu 965 km2. Název „Mana“ znamená v šonštině „čtyři“ a odkazuje na čtyři velká jezera bohatá na divokou zvěř, která leží směrem do vnitrozemí od mohutné řeky Zambezi. Kromě své osobité krásy se park Mana Pools pyšní stovkami druhů ptáků a množstvím divoké zvěře, včetně ikonické africké Velké pětky. Rozsáhlé naplaveninové oblasti se každoročně po sezónních deštích zalijí vodou a promění se v obrovská jezera. Jak rok plyne a vody ubývá, lákají zbývající vodní zdroje mnoho živočichů.

Kde se park nachází?
Národní park Mana Pools se nachází v severní části Zimbabwe na břehu řeky Zambezi. S parkem sousedí neoplocená část Sapi Concession rozkládající se podél řeky, kde se hojně vyskytují hroši a krokodýli.

Jaké druhy divoké zvěře uvidíte?
Národní park Mana Pools nabízí působivou přehlídku rozmanité divoké zvěře. Je domovem Velké pětky a populace více než 12 000 slonů, kteří se v období sucha shromažďují ve stínu akácií. V národním parku žije také řada býložravců, například antilopy losí, buvoli, impaly, vodušky, paviáni, opice, zebry a prasata bradavičnatá, ale i velké šelmy jako lev, levhart, hyena skvrnitá či gepard. V jezerech se navíc vyskytuje početná populace hrochů, krokodýlů a vodních ptáků. Tato zvířata lze nejlépe pozorovat při safari na lodi nebo kánoi.

Nejlepší zážitky v národním parku Mana Pools

Národní park Mana Pools nabízí vyhlášené pěší safari a v období dešťů, kdy se otevřené pláně mění v rozsáhlá jezera, také safari na kánoích. Vydejte se pěšky s ozbrojenými strážci parku do hlubin této oblasti plné divoké zvěře nebo vyplujte na kánoi po řece plné hrochů a krokodýlů... pokud si troufáte.

Kdy navštívit národní park Mana Pools?
Období sucha od června do října je považováno za nejlepší dobu pro návštěvu národního parku Mana Pools. Tyto měsíce jsou ideální pro pozorování zvěře, protože buš řídne a zvířata se shromažďují kolem několika málo dostupných zdrojů vody.
Období dešťů probíhá od ledna do května. V těchto měsících se buš mění v bujnou zelenou krajinu a mnoho druhů zvířat rodí mláďata. V tomto období také do parku přilétají stěhovaví ptáci, což umožňuje vynikající pozorování ptactva.

 Ker & Downey® AfricaKer & Downey® Africa
 

 

Národní park Hwange

Národní park Hwange představuje velkolepou přírodní rezervaci. Rozkládá se na obrovské ploše 5 792 km2 a je tak největším národním parkem v Zimbabwe. Park je tvořen pestrou krajinou, která zahrnuje nedotčené písečné stepy Kalahari, husté lesy i zvlněné pastviny. Díky této rozmanitosti žije v národním parku Hwange množství různých druhů divoké zvěře, včetně druhé největší populace slonů na světě. Skvělé celoroční podmínky pro pozorování zvěře dělají z národního parku Hwange destinaci, kterou byste si určitě neměli nechat ujít.

Kde se park nachází?
Národní park Hwange se rozkládá na severozápadě Zimbabwe. Nachází se v těsné blízkosti Viktoriiných vodopádů (asi 100 km jižně), a jeho návštěvu lze tak skvěle spojit s výletem k ikonickým vodopádům.

Jaké druhy divoké zvěře uvidíte?
V národním parku Hwange se můžete setkat s nepřeberným množstvím divoké zvěře, od plachých psů ušatých až po velké lví smečky. Park je známý ideálními podmínkami pro pozorování Velké pětky – lva, slona, nosorožce, buvola a leoparda. Stáda býložravců pohybující se po pláních také lákají velké množství dravců. Díky spoustě vodních zdrojů zde navíc žije druhá největší populace slonů na světě.
Národní park Hwange je také domovem jedné z největších populací psů hyenových v celé Africe, a představuje tak důležité místo pro rozmnožování tohoto ohroženého druhu. Kromě toho je park skvělou destinací pro pozorování ptactva – bylo zde zaznamenáno více než 400 druhů ptáků.

Nejlepší zážitky v národním parku Hwange
Ranní a večerní projížďky či pěší safari s průvodcem v soukromých částech (koncesích) parku jsou bezpochyby nejlepším způsobem, jak poznat národní park Hwange, jeho nádhernou scenérii a rozmanitou divokou zvěř. Rozhodně si nenechte ujít ani návštěvu Painted Dog Conservation Centre (centra pro ochranu psů hyenových), kde se dozvíte spoustu informací o tomto vzácném druhu a strategiích, které tato organizace používá k jeho záchraně. Součástí centra je rehabilitační stanice, útulek a laboratoř. Nezapomenutelným zážitkem je také návštěva místní školy nebo vesnice, kde se můžete seznámit se zdejší jedinečnou kulturou a každodenním životem.

Kdy navštívit národní park Hwange?
Nejlepší období na pozorování zvěře je od června do října, kdy řídne vegetace a vodní zdroje lákají množství dravců i jejich kořistí.
Od prosince do května probíhá období dešťů – krajina bují svěží zelení a mnoho druhů zvířat v tomto období rodí mláďata. Vzniká tak působivá podívaná. V této době také přilétají stěhovaví ptáci, takže pokud jste vášnivými pozorovateli ptactva, směřujte svou návštěvu do těchto měsíců.

Ker & Downey® AfricaKer & Downey® Africa 
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.