Zimbabwe

Praktické informace o Zimbabwe

 

Podobně jako Zambie, i Zimbabwe je země bohatá na přírodní krásy a původní kulturu. Bylo by s podivem, kdyby tomu bylo jinak, když spolu tyto dvě země sousedí a po dlouhý čas je utvářely stejné vlivy – ať už kulturní nebo klimatické.

Dalším společným znakem se Zambii jsou Viktoriiny vodopády – jeden ze sedmi divů světa, o který se tyto dva státy dělí.

Samotné Zimbabwe se prezentuje sedmi vlastními divy, které dávají návštěvníkovi důvod, proč navštívit tuto zemi.

Její obyvatelé jsou mírumilovní, přátelští a pohostinní, a společnost jako taková má bohatou historii a kulturní dědictví, které definuje to, jak se její obyvatelé stali lidmi, jakými nyní jsou.

Velké Zimbabwe – ruiny města z první poloviny minulého tisíciletí – je zázrakem samo o sobě – neboť v časech své největší slávy bylo město postaveno z žulových bloků bez malty nebo jakéhokoli spojovacího materiálu a vydrželo v původní podobě několik století. Dodnes vyvolává úžas ve tvářích domácích i zahraničních architektů.

Stejně tak i krása divoké zvěře v odlehlých koutech neporušené přírody zaujme každého návštěvníka a pomáhá Zimbabwe směle aspirovat na jednu ze zemí s nejkrásnější přírodou v Africe.

Na východní vysočině se nacházejí místa, o kterých se povídá, že zvuky šumění zdejších stromů a zurčení zdejších potoků napomáhá výborně regenerovat psychické i fyzické síly člověka.

A na pobřeží mytického jezera Kariba se zase nachází obyvatelé původního kmene Tonga, kteří uctívají hadího boha jménem Nyaminyami. Cestovatelé, kteří zavítají do těchto končin si mohou vyslechnout legendy o hadím bohovi, a když se jim poštěstí, někdo z místních jim pomůže vyřezat ze dřeva hůl ve tvaru hada.

zimbabwe-novy-web-004.jpgzimbabwe-novy-web-009.jpg 
  

 

Praktické informace

Peníze

Měnou v Zambii je Kwachna. 10 000 kwachen (ZMK) = 37 CZK. Měnou v Zimbabwe je zimbabwský dollar (ZWD). 100 000 000 = 51 CZK.

V praxi se však kvůli nejisté místní měně setkáte především s americkými dollary, které jsou akceptovány všude.

Víza

Základním dokladem pro vstup do obou zemí je platný cestovní pas, ten musí být platný ještě alespoň 3 měsíce po vstupu do země. Nutné je i vstupní vízum, které vám ale automaticky vystaví po příletu na letiště za poplatek 30USD v Zimbabwe a 80USD v Zambii. Víza se udělují maximálně na 3 měsíce.

Ochrana zdraví

V Zambii i Zimbabwe je přibližně 17% lidí nakaženo virem HIV, toto číslo prudce stoupá ve městech. Upozorňujeme proto, že pohlavní styk s místními obyvateli bez patřičné ochrany je riskování se životem.

Naléhavě jsou doporučena očkování proti Hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Lékař Vám také pravděpodobně doporučí očkování proti žluté zimnici, ačkoli ji zambijské úřady nevyžadují.

Největším akutním nebezpečím je malárie. Proti malárii se nedá očkovat, existuje však preventivní léčba antimalariky. Ta byste měli začít užívat týden před odjezdem, užívají se v týdenním intervalu.

Časový posun

Časový posun proti České republice je (zimní čas) +1 hodina a z Prahy či z Vídně cesta letadlem trvá zhruba 10 hodin.

Kompatibilita elektroniky

V obou zemích se používají jiné typy zásuvek (220V 50Hz) než v ČR, je tedy nutné použít adaptér, který je k dostání v obchodech s elektronikou, ale stejně tak se dá zakoupit i na místě.

 zimbabwe-novy-web-001.jpgzimbabwe-novy-web-002.jpg
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.