Botswana

Národní parky a přírodní rezervace

 

Rezervace Linyanti

Soukromá přírodní rezervace Linyanti, rozkládající se na 125.000 ha, se nachází na západní hranici národního parku Chobe. Na této obrovské ploše oplývající divokou zvěří jsou pouze tři malé kempy (DumaTau, Kings Pool a Savuti). Díky tomu tu lze zažít takový pocit samoty a prázdného prostoru jako nikde jinde.

Řeka Linyanti, lesy nalézající se ve vnitru rezervace a kanál Savute, proslulý jako neobvyklý a sporadický říční tok, jsou tři nejzajímavější oblasti rezervace Linyanti. Kanál Savute byl v letech 1980 až 2008 zcela vyschlý a většinu jeho plochy pokrývala zeleň, kde žilo množství zvěře. V průběhu roku 2008 se kanál znovu zaplnil vodou, která se rychle naplnila životem. Objevili se zde vodní ptáci a hroši. Hosté ubytovaní v Kings Pool Camp mají nerušenou možnost tuto zvěř pozorovat, jelikož dvě třetiny kanálu se nachází v rezervaci Linyanti.

V rezervaci Linyanti se nalézají údolní nivy, zalesněné oblasti, pastviny, palmové ostrůvky a křoviny. Výskytem slonů, kterých zde v období sucha může být až několik tisíc, se řadí na jedno z nejvýznamějších míst v Botswaně. Tento jev je hlavní atrakcí Kings Pool Camp. Lze tu ale také pozorovat dravé šelmy – domov tu nalézá například kriticky ohrožený divoký pes, ale také lev, gepard a hyena skvrnitá. Úchvatný může být i pohled na grošovanou antilopu. Ve lesích tvořených vzrostlými stromy mopane je možné spatřit spoustu dravých ptáků a v sezóně stáda zeber.

Najdete zde mnoho dalších zvířat, které zde žijí v přirozeném prostředí planiny. Vyskytuje se zde voduška červená, zebra, pakůň žíhaný, impala, antilopa vodní, sobol, antilopa losí, žirafa, pavián, kočkodan, prase bradavičnaté, hroch a buvol africký. V noci tu pak můžete spatřit kombu ušatou, noháče jihoafrického, hyenku hřivnatou, servala stepního, ženetku skvrnitou, a když budete mít opravdu štěstí, tak i nepolapitelného luskouna.

Kings Pool Camp nabízí jedinečné příležitosti pozorování ptáků a rezervace Linyanti je mezinárodně uznávaná jako významná oblast výskytu ptactva. Je zde možno zahlédnout druhy vyskytující se pouze na řece Okavango, například volavku rudohrdlou, timálii skrvnitobokou, zobouna afrického, slípku Allenovu, jeřába bradavičnatého, až po druhy žijící v sušším prostředí mopanových lesů, jako je mandelík miombový, zoborožec světlehnědý, housenčík běloprsý, datel Benettův, vlha vlaštovčí a bělořit běločapkový. Spatřit lze i dropa kori, pštrosa, hadilova písaře a v létě zoborožce kaferského a vlhu núbijskou. Návštěvníci se můžou těšit i na vysokou koncentraci dravců, žije tu například orel a poštolka Dickinsonova. V regionu se vyskytují také různé druhy sov, např. výr bělavý a výreček africký.

Různorodé lokality, úchvatná krajina a hojnost divoké zvěře tu vytvářejí protiklady, které lze najít jen v Botswaně. Pokud chcete zažít pestrou a vyváženou dovolenou v Botswaně, nemůžete se obejít bez návštěvy Kings Pool Camp.

 botswana-novy-web-034.jpgbotswana-novy-web-035.jpg
 

 

Rezervace Jao

Rezervace o rozloze 60.000 ha leží v Botswaně u západní hranice rezervace Moremi na severozápadě delty řeky Okavango pod pásem Panhandle.

Delta řeky Okavango se rozkládá mezi mělkými zlomovými liniemi na okraji Východoafrického příkopu. V poušti jsou nízké dešťové srážky, deltu řeky Okavango nevyjímaje, ale roční záplavy z afrických pohoří rozkládajících se více než 1000 km na sever vytvářejí unikátní mokřad, v němž přežívá velká spousta rozmanité zvěře. Tato oblast je zvlášť proslulá svojí populací lvů.

V samém srdci delty řeky Okavango leží rezervace Jao, jež ztělesňuje kouzlo a mystiku tohoto regionu. Sever a východ rezervace jsou neustále zavodňovány úzkými vodními kanály lemovanými papyrem a rákosím. Ve vodě jsou rozseté nádherné svěží palmové ostrovy, na jednom z nichž je postaven Kwetsani Camp.

Centrální region rezervace Jao je tvořen rozsáhlými údolní nivami s nádhernými ostrovy lemovanými pobřežními lesy. Tato krajina patří k těm nejkrásnějším v regionu. Dále na západ se krajina vysušuje a ostrov Hunda (který je špičkou dlouhého písečného jazyka) je během záplav největší suchozemskou oblastí. Součástí vegetace na ostrově Hunda je i mnoho druhů výživných akátů a keřů grewia, které jsou oblíbenou pastvou pro býložravce. Ti jsou pak potravou lvů.

Mokřady delty řeky Okavango jsou proslulé svou populací ptáků. V této oblasti se vyskytují největší hejna ohroženého jeřába bradavičnatého. Mezi další druhy, kteří zde žijí, patří například volavka rudohrdlá, linduškovec růžovoprsý a zoboun africký. Vzácné druhy jako je ketupa pelova a volavka rudohrdlá zde žijí po boku nápadnějších a běžnějších druhů jako kukačka měděná a kachnička pestrá. Na větších lagunách či kanálech je možné spatřit zobouna afrického, který byl předlohou pro logo společnosti Wilderness Safari. V rezervaci Jao se nachází i jeden ze safari kempů - Kwetsani Camp.

 botswana-novy-web-003.jpgbotswana-novy-web-031.jpg
 

 

Národní park Nxai Pan

Tento nádherný park se nachází v severní Botswaně a celá jeho plocha se rozkládá na 2578 km čtverečních. Park jako takový je tvořen především lesy a lesními savanami, významnou plochu zabírají také otevřené pastviny. Pánev Nxai Pan se nachází severně od pánve Makgadikgadi a v dávných časech byla součástí dna již vyschlého jezera Makgadikgadi, které se rozkládalo na ploše kolem 80 000 km čtverečních. Jezero před tisíci let začalo vysychat a pozůstatkem vysychání se staly obrovské, solí pokryté pánve. V národním parku  se dnes nacházejí 2 solné pánve. Nxai (část dna vyschlého jezera, ježje asi 15 km široká a je pokryta řídkou trávou) a Kgama-Kgama. Na pánvích rostou akáciové stromy, které se staly vítaným úkrytem pro zvířata během poledne, kdy se potřebují schovat před horkým africkým sluncem.
Oblast Nxai Pan byla vyhlášena památkovou rezervací v roce 1970 a národním parkem poté v roce 1992. Když bylo Nxai Pan vyhlášeno národním parkem, rozšířila se celá oblast o část jménem Baines's Baobabs. Baines's Baobabs je jedním z největších lákadel národního parku. Baobab je jméno zvláštního, dlouhožijícího stromu, který roste v této oblastí, vyznačuje se velmi širokým kmenem a téměř bezlistou stromovou korunou. Přízvisko Baines´s si místo získalo po Thomasi Bainesovi, který v roce 1862 tyto stromy zachytil na obrazech. Zajímavosti je, že i po 150 letech vypadají tyto stromy stále stejně. Není také divu, když vezmeme v úvahu, že podle měření jsou stromy více než 2 000 let staré.

Nejlepší čas k návštěvě - Během období dešťů od listopadu do Dubna se národní park Nxai Pan promění v zelené a svěží pastviny. Během tohoto období je pozorování zvěře nádherným zážitkem, kdy můžete zahlédnout velká stáda zvířat a množství predátorů. Ptačí svět se v tomto čase také probouzí k životu a pro milovníky ptactva představuje kouzelné období. Avšak je třeba myslet na to, že silnice kolem pánve mají jílový podklad, a tak během období dešťů může být docela problém na některá místa dorazit autem. Naopak během období sucha od května do října se Nxai Pan stává velmi suchou a horkou, s teplotami přes 40 stupňů Celsia. V těchto měsících jsou zvířata zcela závislá na umělých napajedlech. Trpělivé vyčkávání poblíž některého z těchto napajedel může pozorovatelům přinést neobvyklé zážitky. V suchém období je pro návštěvníka velkou výhodou, že všechny silnice jsou výborně sjízdné. Povrch je tvrdý a nepředstavuje pro terénní vůz žádné problémy.

Která zvířata tedy uvidíte? Nxai Pan je velmi známá pro svou obrovskou populaci antilop, a jakmile začne období dešťů, tak i pro slony, zebry a gazely migrující do skrz tuto oblast. Právě v tomto čase přicházejí zebry po tisících a berou své mladé do oblasti Nxai Pan. Můžete zde zahlédnout i neobvykle velké množství žiraf – v těchto místech se pohybují až po 30 kusech v jedné skupince. Tato velká stáda antilop, zeber a gazel přitahují pozornost mnoha predátorů – lvů, gepardů, šakalů, ale i nepolapitelných hnědých hyen, stejně jako ohrožených divokých psů nebo leopardů. Také se tu vyskytuje velké množství mrchožravých lišek a dravců, kteří nahánějí malé hlodavce nebo plazy. A ačkoli to není pravidlem, lze zde zahlédnout i nosorožce.

 botswana-novy-web-009.jpgbotswana-novy-web-039.jpg
 

 

Národní park Chobe

Národní park Chobe se rozprostírá v severní Botswaně, je třetím největším z botswanských parků – hned po Central Calahari Game Reserve a národním parku Gemsbok, ale může se chlubit nejvyšší koncentrací míst pro pozorování divoké zvěře v Africe.  Chobe je také prvním národním parkem vyhlášeným v zemi.

Na Afriku neobvykle svěží místo - NP Chobe svou skladbou přírody odporuje typické představě o Africe jako suché a vyprahlé zemi, kde je voda ceněna stejně jako zlato. Vodní toky a plochy v Chobe nechybí, jak dokládá příklad jezera Liambezi na severu parku, kam se chodí početná stáda zvěře s oblibou napájet vodou. Nejvýznamnější zdroj vody pro celou oblast však tvoří řeka Chobe River, která pramení již v Angole, kde pod názvem Kwando River vstupuje do Botswany, zde přes oblast Linyanti  protéká jako Linyanti River a teprve pak se přejmenovává na Chobe River, přestože se jedná stále o tu jednu a samou řeku. Jak už z výše uvedeného tedy plyne, NP Chobe je velmi dobře zásobován vodou, a proto tvoří poměrně svěží místo. Krajina je pak hodně pestrá a návštěvník během chvíle může projet jak travnaté pláně, tak menší jezírka a řeky, které se mění v mopanové a lužní lesy s bažinami a močály.

Místo zaslíbené pro pozorovatele a fotografy ptactva - Díky velkému množství vodních ploch jsou v parku pro turisty velkým lákadlem i možnosti rybolovu a projížďky na loďkách. Při takové projížďce na lodi není nic lepšího než pohled na obrovské množství vodního ptactva, které návštěvník může z bezprostřední vzdálenosti zahlédnout a vyfotit. Chobe je domovem nejen mnoha druhům vodního ptactva, ale i jiných ptáků, kteří se často nevyskytují nikde jinde na světě, než v této oblasti afriky. Celkem může v Chobe zkušený pozorovatel napočítat až 440 rozdílných druhů ptactva.

Největší koncentrace slonů na světě - Park představuje jedinečnou oblast, kde přežívá množství vzácných druhů zvířat a kde pocítíte nenapodobitelné kouzlo africké divočiny. Jak by také ne, široká škála biotopů nacházejících se v parku tvoří ideální místo pro život spousty zvířecích druhů.  Dají se zde pozorovat velká africká zvířata, jako jsou například buvoly, hroši nebo sloni.  Návštěvník taky určitě uvidí antilopy, zebry kudu, žirafy, prasata bradavičnatá, ale i hrozivé predátory – lvy, hyeny, gepardy, levharty až po nenápadné servaly, karakaly a různé menší predátory. Největší lákadlo však pro většinu pozorovatelů tvoří právě sloni. V parku žije druh zvaný kalaharský slon – a jedná se o jedny z největších slonů na světě. Před 20 lety jich bylo v parku jen několik tisíc kusů, avšak jejich populace se díky dobrým podmínkám rozrostla na více než 50 tisíc kusů slonů pohybujících se po parku. Tvoří tak největší sloní skupinu na světě. Sloni jsou ale také největšími ničiteli stromového porostu v celém parku. V určitý čas se dokonce uvažovalo kvůli přemnožení slonů o jejich řízeném odstřelu, tento návrh byl však zavrhnut kvůli velkému odporu ochránců přírody. Chobe hostí také jednu z posledních životaschopných skupin psů hyenovitých, velmi dobrých a úspěšných lovců, kterým však kvůli bezohledné likvidaci lidmi reálně hrozí úplné vyhubení.

Přistupujte ke zvířatům s úctou a respektem - V ojedinělých případech – to když návštěvníci přistupují ke zvěři příliš blízko a dráždí je, může zvěř zaútočit.  Předcházet útoku je třeba tím, že zachováte bezpečnou vzdálenost – tu určuje sama zvěř varovnými signály. Takovým signálem je například to, že slon roztáhne uši – když návštěvník nereaguje a přistupuje stále blíže, riskuje, že se na něj slon rozběhne.  Při projížďce na menších loďkách po řece může být někdy nebezpečím hroch, který může bezděčně převrátit loďku a pasažéři, kteří neumí plavat, se mohou v řece utopit.

Období sucha a dešťů - Jako téměř všude v Africe, i zde můžeme rozdělit roční období na období sucha, a období dešťů.  Období dešťů obvykle trvá od listopadu do března až dubna, kdy je v parku sice poměrně vysoká teplota, ale především také vysoká vlhkost, která může znepříjemňovat pobyt.  V tomto období se také kvůli vlhkosti vyrojí spousty otravných komárů.  Některá místa parku se pro auto můžou stát na čas nepřístupnými, většina jich však je přístupná. Období sucha trvá od května do října – a jak už název napovídá, spadne v tomto čase jen minimum srážek.  Je to ale ze zkušeností mnoha návštěvníků nejlepší doba k pozorování. Pozor si však v období sucha musíte dát na občas velmi vysoké teploty, které mohou některým lidem činit potíže. Proto byste si při každém výletu měli vzít dostatečnou zásobu pitné vody a pokrývka hlavy by také měla být samozřejmostí.

botswana-novy-web-030.jpgbotswana-novy-web-033.jpgbotswana-novy-web-007.jpg 
 

 

Rezervace Moremi

Někteří cestovatelé považují Moremi za nejkrásnější a nejbohatší kout Afriky. Je těžké říci, zda je nejkrásnější, když i v okolních rezervacích je tolik nádherných míst, ale s jistotou můžeme říci, že díky rozmanitosti zvířecích druhů i přírody Vám návštěva Moremi připraví zážitek, na který nezapomenete.

A jak vlastně rezervace Moremi vznikla a v čem je jiná než ostatní? Kolem roku 1960 byla jistá dáma jménem Pulane Moremi zděšena tím, jaké ve zdejší oblasti panují podmínky, co se týče komerčního lovu divokých zvířat. Aby zabránila této situaci, zasadila se o vytvoření chráněného území – tzv. rezervace Moremi na svých soukromých pozemcích. Bylo to poprvé, co domorodý africký lid založil, řídil  a dodnes řídí vlastní rezervaci. Pokud by Vám  v ostatních rezervacích a parcích nevyhovovala možnost prohlídky přírody při safari v autě, nabízí se v rezervaci Moremi ojedinělá možnost, kterou můžete zažít už snad jen v údolí Luangwa v Zambii. Tou možností je pěší safari.

Na líných vlnách Okavanga - Na ploše více 1000 čtverečních kilometrů se rozkládá rezervace Moremi – a zhruba na čtvrtině z této plochy pomalu protéká řeka Okavango. Řeka Okavango pramení stejně jako Chobe River v Angole, avšak protéká Namíbií a u Shakawe se dostává na území Botswany, kde pak postupně mizí v písku pouště Kalahari. Po vodní ploše Okavanga se můžete pohybovat v neobvyklém typu kánojí zvaném mokoro  – jet na nich však můžete pouze s domorodým průvodcem, který se vyzná v labyrintu vodních cest. Celé Moremi je protkáno hustou sítí vodních cest, a proto se zdá mokoro jako ideální nástroj pro přepravu. Delta Okavango je také velice důležitým vodním zdrojem celé oblasti. Její tvar se mění podle ročního období a množství srážek. Rezervace je obklopena velkým počtem dalších soukromých území, které však od sebe navzájem nejsou odděleny ploty. Již pár kilometrů od břehů řeky Okavango se nalézají akáciové, mopanové a lužní lesy, ale i otevřené písečné savany.

Rozmanitost druhů - Právě díky přírodní rozmanitosti se již před dlouhými časy zabydlelo v rezervaci velké množství rozdílných živočišných druhů. Přírodní rozmanitost a široké spektrum zvířecích druhů spolu totiž velmi úzce souvisí. V rezervaci najdeme velké množství různých druhů antilop, hrochů, buvolů, žiraf, slonů, kudu i dalších býložravců. Z dravých šelem může návštěvník vidět gepardy, šakaly, lvy, hyeny, levharty i  velmi vzácné psy hyenovité. Některé výzkumy tvrdí, že se v Moremi nachází více než čtvrtina celkové populace ohrožených psů hyenovitých. Jak je obvyklé v rezervacích a parcích v celé Botswaně, i zde návštěvník může zblízka zahlédnout stovky druhů ptactva.

Období sucha a dešťů - Jak je ve většině afriky obvyklé, část roku je pro návštěvníky podstatně příjemnější než část druhá. Ta příjemnější část, tedy období sucha, trvá od dubna do října. Teploty jsou tou dobou přijatelné (přestože pokrývka hlavy a dostatek tekutin s sebou by měl být samozřejmostí), cesty pro auta dobře sjízdné a otravní komáři ve vzduchu poletují jen málo. I období dešťů – od listopadu do dubna – je teplé, ale návštěvníkům může v tomto období cestu poněkud znepříjemňovat fakt, že většinu dne pravděpodobně stráví ve vlhkém oblečení. Velkou výhodou období dešťů však je to, že krajina je krásně svěží a zelená  a především se Vám může naskytnout ojedinělý pozorovatelský zážitek, protože právě v období dešťů rodí většina zvířat svá mláďata.

 botswana-novy-web-029.jpgbotswana-novy-web-002.jpgbotswana-novy-web-016.jpg
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.