Švýcarsko

Švýcarsko

 

Švýcarsko je klenotem Alp. Každý návštěvník bude ohromen jeho panensky krásnou přírodou. Švýcarsko je známé především díky skvělému lyžování, turistice, dokonalému dopravnímu systému a čerstvému vzduchu. Ač se zde promítá kultura okolních států, má tato země kulturu velice osobitou, založenou na národní hrdosti pojící se k typickým švýcarským vlastnostem, kterými jsou např. přesnost, pracovitost, vysoká efektivita, smysl pro správnost, skromnost apod. Najdete tu velká města i klidné horské vesničky v tradičním stylu. Švýcarsko pro mnohé znamená luxus a bohatství, ale jeho opravdová krása tkví v nedotčené přírodě, kterou země opatruje jako svůj národní klenot.

Ta je také bezesportu častým cílem výletů, radovánek a různých (z velké části adrenalinových) sportů. Nekonečné horské masívy Alp, vodopády, průzračné laguny, vůně venkova, pasoucí se dobytek i věčně zasněžené ledovce tvoří kouzlo, kterému nelze odolat. Taková místa nebudete chtít opustit. Fotografie se švýcarskou přírodou bohužel nedokážou vystihnout jedinečnost a kouzlo okamžiku. Švýcarsko se musí zažít.

Švýcarské Alpy patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším destinacím cestovního ruchu vůbec, zejména kvůli přírodě beroucí dech a mimořádným podmínkám pro lyžování a horskou turistiku. Každé středisko je něčím odlišné a známé. Naším prostřednictvím můžete navštívit osm lyžařských center.

 svycarsko-novy-web-015.jpg
 

 

Stručné informace

  • Hraniční země: Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Lichtenštejnsko
  • Jazyky: němčina, francouzština, italština, rétorománština
  • Počet obyvatel: cca 8 600 000
  • Rozloha: 41,285 km2
  • Hlavní město: Bern
  • Nejvyšší vrchol: Dufourspitze (4634 m n. m.)
  • Náboženství: Katolíci (41 %), protestanti (35 %)
  • Měna: Švýcarský frank (CHF) - 1 CHF=24,5 CZK
  • Podnebí: Vzhledem k centrální poloze Švýcarska, je zde počasí ovlivňováno čtyřmi hlavními evropskými oblastmi – atlantickou, východním kontinentem, severní subpolární oblastí a středozemní jižní. Počasí je tady velmi odlišné v jednotlivých místech. 

Švýcarsko je vnitrozemský stát, který se rozkládá mezi Bodamským jezerem na severovýchodě, Ženevským jezerem na západě, Horním a Alpským Rýnem na severu, pohořím Jura na severu a jižními Alpami.

Švýcarsko není členem Evrpské unie, ale protože je v Schengenu, nepotřebujete pro jeho návštěvu cestovní pas a stačí pouze občanský průkaz.

Na švýcarském území se rozkládá asi pětina alpského pohoří. V tomto alpském oblouku je několik ledovců, které jsou celoročně pokryty sněhem. Krása ledovců je doslova magnetem pro turisty. Pro horská střediska je typické wellness. Ve všech námi nabízených hotelech wellness najdete.

 svycarsko-novy-web-002.jpg
 

 

Další užitečné informace při cestování do Švýcarska

Pitná voda

Voda ve Švýcarsku je pitná prakticky všude a většina je tvořena přírodními zdroji jako podzemní vody a ledovce. Dokonce je možné pít vodu i z některých jezer. Také městské kašny často disponují pitnou vodou (pokud není vyznačeno jinak).

Kouření

Od roku 2010 je ve Švýcarsku zakázáno kouřit v uzavřených prostorách a na pracovištích, tj. také v restauracích, veřejných budovách a kancelářích.

Elektřina

Ve Švýcarsku se používá napětí 220 voltů a většina elektrických zásuvek je stejného typu jako známe z České republiky. V hotelech jsou navíc pro každý případ k dispozici adaptéry.

Peníze a ceny

Oficiální měnou je zde švýcarský frank (CHF), který se dělí na 100 rappů. Směnný kurz vůči české koruně je přibližně 1 CHF = 24,5 CZK. Není zde povinnost uvádět ceny v eurech, nicméně často na tuto situaci můžete narazit, stejně tak na přijímání eur. Nicméně nazpět zákazník dostává většinou švýcarskou měnu.

Přijímány jsou zde hlavní platební karty jako Eurocard/Master­Card, VISA, American Express a Diners Club, ale je vhodné u sebe mít alespoň malý obnos v hotovosti. V poslední době se rozšiřuje trend, že platební kartou lze platit pouze nákupy nad 10 CHF.

Ceny jsou zde obecně dosti vyšší než u nás a také než v okolních evropských státech. V restauraci tak dostanete kávu za 3-3,70 CHF, velké pivo za 4,80-6,40 CHF či běžné jídlo od cca 15 CHF. V obchodě pak stojí např. chléb přibližně 2 CHF nebo pivo 1,25 CHF.

Také je dobře vědět, že se zde nerozlišuje nebo alespoň zdaleka ne tolik, jak jsme tomu zvyklí od nás, poloha restaurace. Nebojte se proto pochutnat si na obědě, kávě či sklence vína v otáčivé restauraci, na vyhlídkové terase apod. Cena se zde bude lišit minimálně a zážitek bude stát za to.

Obchody

V menších městech a na vesnicích je možné, že otevírací doba doba obchodů od pondělí do pátku bude 9:00-12:00 a 14:00-18:30. Obchody ve větších městech pak nemívají polední přestávku a jeden den v týdnu bývá otevřeno do 21:00 (většinou čtvrtky).

Spropitné

Spropitné jako poplatek za služby je obvykle započítán v účtu restaurace i hotelu, stejně jako v případě taxislužby. Mimořádné spropitné tedy není očekáváno, ale jistě bude uvítáno.

Bezpečnost a zdraví

Kriminalita je ve Švýcarsku na jedné z nejnižších úrovní na světě.  I přesto je ale lepší na rušných místech dávat pozor na své věci. Co se týká hygienických podmínek, pak se můžete se bez obav stravovat  v restauracích či pít vodu z kohoutku. Důrazně ale doporučujeme uzavřít před cestou do Švýcarska osobní cestovní pojištění.

Veřejná doprava

Na skvělé úrovni je zde také veřejná doprava, která je skvěle organizovaná a patří k tomu nejlepšímu, na co můžete ve světě narazit. Je rychlá, frekventovaná a spojuje i vzdálená a ne snadno dostupná místa. Jedná se o vlaky, autobusy, lodě a systémy městské dopravy.

svycarsko-novy-web-001.jpgsvycarsko-novy-web-003.jpgsvycarsko-novy-web-005.jpgsvycarsko-novy-web-004.jpg 
 

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.