Už od své první služební cesty na Zanzibar jsem se na toto úžasné místo chtěla vrátit. Tentokrát jsem však volila dobrodružnější variantu a splnila si sen o safari. Nejprve jsme tedy letěli na safari do pevninské Tanzanie a následně pokračovali na ostrov koření Zanzibar. Ideální spojení nabízí Qatar Airways, které poskytuje návazné lety a možnost kombinace těchto destinací.

Po příletu do Kilimanjara jsme museli předkládat potvrzení o vyplnění zdravotního online formuláře, negativní výsledky PCR testů na covid-19 a vyplněnou vstupní kartu. Na letišti nám pouze změřili teplotu a následovalo vyřízení vstupních víz. 

Safari Tanzanie 

Letiště v Kilimanjaru je velmi malé a fronta na udělení víz poněkud zdlouhavá. Aktuálně lze vyřídit vízum online s předstihem nebo až na místě. Tak jako tak však musíte vystát jednu či druhou frontu na udělení víz do pasu. My žádali o víza až na místě, což se ukázalo jako rychlejší varianta. Na jedné přepážce si od nás vzali vstupní kartu a otisky prstů, na druhé jsme zaplatili 50 USD a na třetí nám udělili vízum do pasu. Pak už jsme si vyzvedli svá zavazadla a při východu z letištní haly na nás čekal náš průvodce z Takims Holidays.

Řidič jménem Yusuf se stal naším průvodcem na následující 4 dny. Dozvěděli jsme se o něj spoustu zajímavých informací a byl nám se vším nápomocen. Nejdříve jsme se z letiště vydali do Arushy, kde nás v kavárně přivítali zástupci Takims Holidays. Obdrželi jsme zde mapu Tanzanie, naše přeletové letenky a dotazník. Pak už následoval poměrně dlouhý transfer do oblasti Ngorongoro, kde nás čekali první návštěvy hotelů.

Cenově výhodnou variantu pro méně náročné klienty představuje Ngorongoro Farmhouse a Farm House Valley, které se nachází nedaleko kráteru Ngorongoro. Nabízí klidné prostředí, umístění v tropické zahradě, bazén a jednoduché avšak útulné pokoje. Od července do října tu můžete na místní farmě s kávou pozorovat celý proces jejího zpracování.

 
   

Dále jsme pokračovali do Neptune Ngorongoro Luxury Lodge, která nás nadchla svým konceptem a ubytováním v dřevěných suitách. Zdejší ubytování Vás přenese do pravé africké divočiny, nabízí 20 prostorných dřevěných chatek včetně možnosti bezbariérového ubytování. Ze zdejších suite i bazénu budete mít výhled do zalesněného svahu, kde se často pohybují místní opice, občas sem zabloudí i slon. My jsme si zde pochutnali na výborném obědu a pak už jsme pokračovali za pozorováním zvěře do osmého divu světa, kráteru Ngorongoro.

Kráter Ngorongoro je unikátním místem, které je od roku 1979 zapsané na seznamu UNESCO. A není divu, zde totiž můžete spatřit velkou pětku, kam patří patří slon africký, nosorožec dvourohý, buvol africký, lev a levhart skvrnitý. Nám se při krátké návštěvě podařilo vidět hned 4 zástupce z velké pětky slona, vzácného nosorožce, lvy a buvoly :-) A mimo to jsme viděli houfy gazel, zebry, prase skvrnité přezdívané Pumbaa, pakoně, hyeny a různé ptactvo. Cestou z kráteru jsme měli možnost spatřit hyenu ukrývající v noře několika týdenní mládě.

tanzanie-2022-099.jpg
  

 
 

Poté nás už čekalo první ubytování v Ngorongoro Serena Safari Lodge. Lodge je citlivě zasazena do okolního prostředí a umístěna na samém úpatí kráteru. Jejím typickým znakem jsou exteriéry v podobě říčních kamenů, které zaujímají dvě patra. Všechny pokoje zdobí stylizované jeskynní malby a nabízí tak zajímavé africké prostředí. Pokoje disponují balkonem s krásným výhledem na kráter. Večeře probíhají formou výběru z a la carte menu, pro pobyty na 2 a více nocí a hosty na svatební cestě Vám navíc místní personál u večeře zazpívá. Snídaně pak nabízí bohatý výběr v rámci bufetu. Kdo si přivstane, naskytne se mu krásný výhled na východ slunce přímo nad kráterem.

Po snídani jsme pokračovali do masajské vesnice a již cestou z lodge se nám ukázalo několik majestátních žiraf. V masajské vesnici jsme si prohlédli způsob místního života, shlédli typický masajský tanec a dozvěděli se něco více o masajské kultuře. Aktuálně je stanoveno několik vesnic, kam je možné vzít turisty. Masajové často pracují jako hlídači hotelů, jinak ale zachovávají převážně tradiční způsob života.

tanzanie-038.jpg
 

Naším dalším cílem byl národní park Serengeti, který je známý pro Velkou migraci zvířat, která probíhá zejména v období od června do srpna. V období dešťů, kam spadá i březen, se zvířata více vyskytují v oblasti jižního Serengeti. Park je díky dešťům zelený a vůbec nepřipomíná vyprahlou savanu. Na druhou stranu je však složitější zvířata vystopovat. My jsme se vydali přes Ndutu Plains směrem do centrálního Serengeti. Cestou jsme mohli pozorovat typickou scenérii zeber a pakoňů, kteří se zde hojně vyskytují. Míjet stáda zvířat, které se volně pohybují a občas si svévolně zkrátí cestu přes Vaší cestu, je opravdový zážitek, tak nějak jsem si safari vždy představovala :-) Pomyslnou třešničkou byla lvice několik metrů od cesty, která se před horkem schovávala v torzu kulatého barelu.

 
  

Na oběd jsme se zastavili v Serengeti Serena Lodge, která nabízí skvělé umístění pro pozorování Velké migrace. Díky umístění na vrcholku odtud můžete skvěle pozorovat zelené pláně Serengeti a stáda migrujících pakoňů. Pokoje jsou rozmístěny po dvou do jednotlivých kulatých staveb nazývaných rondavel, která zároveň disponují doškovou střechou.

Následně jsme pokračovali do jednoho z nejzákladnějších typů ubytování Kati Kati Tented Camp, který nabízí pouze 12 stanů. Toto ubytování dokonale souzní s přírodou, stany jsou prostorné a vybaveny koupelnou, nicméně není v nich elektřina. Pro nabití zařízení je tedy nutné navštívit hlavní stan.

Odtud jsme pokračovali za krátkou návštěvou hrochů, kteří odpočívali v nedaleké řece. Hroši se obecně jeví jako velké, ale pomalé zvíře. Když jsme však pozorovali stádo 30 hrochů, zjistili jsme, že ve vodě se dobře maskují a nikdy nevíte, kde se vynoří.

tanzanie-041.jpg  

  

Druhou noc jsme měli strávit ve stanu, přemístili jsme se však do lépe vybaveného Nyikani Camp Central, dříve známý jako Kiota Camp. Nachází se zde 13 stanů, které slouží klientům pro přenocování a dva větší stany se zázemím v podobě recepce a restaurace. Kempy nejsou nijak oplocené, ale dle místních zvířata vědí, kde jsou vymezené hranice. Stany jsou opravdu prostorné a vybaveny vším nezbytným včetně sprchy, toalety, baterky, vysílačky a zásuvek. Zajímavostí je tzv talking shower, kdy na recepci musíte oznámit čas plánované sprchy, aby Vám mohli zajistit horkou vodu. Večery v kempu mohou být chladné, a tak určitě doporučujeme nepodcenit ani zabalení teplejšího oděvu. Zvuky usínající savany nemusí být pro každého příjemné, i já jsem z toho měla trošku respekt. Ráno nás ale čekalo milé překvapení v podobě kávy na zápraží našeho stanu a s východem slunce se nedaleko našeho stanu objevilo stádo žiraf. Lepší začátek dne jsme si nemohli přát. Stravování v kempech je jednodušší, ale dostačující. Vždy je na výběr z několika variant pokrmů.


tanzanie-049.jpg 
 

Náš třetí den jsme celý strávili projížděním parku Serengeti a konečně jsme se dostali blíže k jednotlivým zvířatům. Zblízka jsme si prohlédli žirafy, stádo slonů, krokodýly, hrochy, paviány a kočkodany. Oběd jsme měli formou pikniku na jednom z odpočívadel. Piknikové obědy vždy připravuje předchozí ubytování a my měli výbornou rybu, těstoviny, ovocný salát a muffin. Po obědě jsme pokračovali přes savany Serengeti a cestou spatřili poslední chybějící zvíře z velké pětky, leoparda. Sice unaveně odpočíval v koruně stromu, ale i to se počítá.

 
 

Poté jsme pokračovali na prohlídku Meliá Serengeti Lodge, která zastupuje jedno z nejluxusnějších ubytování v Serengeti. V Meliá Serengeti Lodge si užijete komfortní ubytování, krásné výhledy do savany a bazén s nekonečným okrajem. Jelikož hotel dbá na klidné prostředí, v základních pokojích nenaleznete televizi či jiná rušivá zařízení. Pro náročnější hosty doporučujeme prostorná suites, které disponují i TV.

Řetězec Meliá v blízké budoucnosti plánuje rozšíření svých řad o hotel v oblasti Ngorongoro. Aktuálně lze pobyty kombinovat s Grand Meliá Arusha v Tanzanii nebo Meliá Zanzibar na východní straně ostrova Zanzibar.

tanzanie-050.jpg
  

Poté jsme se už vydali na cestu do našeho posledního ubytování v pevninské Tanzanii, a to Four Seasons Serengeti. Tento hotel nabízí koncept all inclusive a právem je považován za nejluxusnější v rámci ubytování na safari. Pro maximální soulad s přírodou jsou jednotlivé bloky pokojů propojené dřevěnými lávkami, najdete zde i vzdělávací centrum nebo tv kanál zachycující okolní přírodu. Všechny pokoje nabízí výhled do zdejší savany a na místní jezírka, kam se chodí napít místní sloni. I my jsme měli možnost jednoho slona spatřit při návštěvě zdejších vilek, které jsou naprosto luxusní. Přepychovým vilkám je vyhrazená speciální část na okraji resortu a každá z nich disponuje vlastním bazénem. I základní kategorie pokojů jsou velmi prostorné a nabízí velkou koupelnu s vanou a výhledem na okolní pláně Serengeti. Určitě doporučujeme večeři v Boma Grill, která má koncept restaurace kolem otevřeného ohniště a nabízí vynikající grilované speciality a různá kulturní představení. Třetí noc v Tanzanii byla naše poslední, a tak jsme se z Four Seasons vydali na přelet na Zanzibar. Cestou jsme však měli štěstí a ještě měli možnost z blízka spatřit lvici s mláďaty. Perfektní zakončení safari :-) 


tanzanie-060.jpg
 

Rozlehlé pláně Serengeti, unikátní kráter Ngorongoro a neskutečná krása afrických zvířat v nás zanechali mnoho krásných vzpomínek. Díky termínu v březnu a postcovidovému útlumu návštěvníků nebyly parky tak plné turistů a neměli jsme pocit “honby” za zvířaty, což je občas viditelné v jiných parcích. Je pravda, že některá zvířata jsme viděli z dálky a bez dalekohledu nebo kvalitního fotoaparátu je občas hůře rozeznáte, ale to na našem zážitku nic nemění. Právě zde si člověk více uvedomí, kolik přírodních krás naše planeta ještě skrývá, a jak moc je potřeba tyto ohrožené oblasti chránit. 

 

Přelet na Zanzibar

Náš řidič Yusuf nám pomohl s odbavením na letišti Seronera a následoval přesun malou cesnou do Arushy a odtud na Zanzibar. Letiště v Seroneře je velmi malé, pouze jedna místnost pro odlety i přílety, je zde i malý obchod a občerstvení, kde si můžete koupit vodu nebo něco malého k snědku. Pracovník letiště Vás vyzve k odletu, hlásí vždy destinaci tzn. Zanzibar, Arusha a jméno letecké společnosti, která let operuje. Letiště v Arushe je částečně otevřený venkovní prostor, který nabízí prostor pro čekání a drobné občerstvení. Cesny jsou obvykle dvanácti místné a cestou se Vám poskytnou krásné výhledy. Na Zanzibaru jsme přistáli na starém domácím terminálu a celníci nám jen zběžně kontrolovali pasy. Po vyzvednutí zavazadel jsme se vydali krátkou uličkou k parkovišti, kde na nás čekal již řidič ze Zantours s cedulkou s naším jménem a názvem hotelu.

 

Inspekce hotelů na Zanzibaru 

Řidič Zantours nás přepravil do hotelu Gold Zanzibar Beach House & Spa 5*, kde jsme strávili první noc. Gold Zanzibar nabízí prostorné pokoje, jednu z nejlepších pláží na Zanzibaru a poměrně bohatý bufet v hlavní restauraci. Pláž u hotelu je opravdu široká a bez znatelného střídání přílivu a odlivu. Oblast může být občas živější, potkáte zde procházející se turisty z okolních hotelů nebo místní prodejce. Hotel na rok 2022 plánuje rekonstrukci, kdy plánuje získat modernější a svěží nádech.

Následující den jsme začali návštěvou jednoho nejluxusnějších resortů na Zanzibaru, Zuri Zanzibar Resort 5*, který má navíc české kořeny. Zuri je jedním slovem ráj! Jen zde Vás potká kombinace skvostného ubytování v přírodním stylu a perfektní služby, tropická zahrada a skvělá pláž bez odlivu. V resortu nyní působí i slovensky mluvící zástupkyně, která Vám bude vždy nápomocna.

Dalším místem, kde jsme přenocovali, byl Sandies Baobab Beach 4*, který představuje cenově dostupné ubytování s pěkným koupáním. Hotel je umístěn více na severu a náleží k němu menší téměř soukromá pláž. Pokoje jsou sice jednodušší (bez tv), ale za nás naprosto dostačující.

tanzanie-2022-104.jpg 

Třetí den na Zanzibaru jsme podnikli inspekce hotelů Riu Palace Zanzibar a Royal Zanzibar Beach Resort. Riu Palace Zanzibar 5* zastupuje opravdu velký komplex ubytování s několika kategoriemi pokojů. Najdete zde několik bazénů, bohatý výběr restaurací a jeden z nejrozmanitějších bufetů, který jsme na ostrově potkali. Na pláž se dostanete pomocí schůdků, což ale ničemu nevadí. Od listopadu 2022 se bude hotel zaměřovat pouze na dospělé hosty. Pro rodiny s dětmi vyrostl na sousedním pozemku nový hotel Riu Jambo (bývalé prostory hotelu La Gemma). Je tedy třeba počítat s tím, že tato oblast bude trošku živější.

Royal Zanzibar Beach Resort 5* nás zaujal areál s třemi bazény s kaskádovým charakterem a čtvrtý bazén s nekonečným okrajem. Hotel se skládá ze dvou bloků budov, které mají čtyři podlaží. Pokoje jsou prostorné a dobře vybavené. Pro náročnější hosty však doporučujeme ubytování v Ocean Suite, které nabízí větší komfort a ubytování nejblíže k pláži. Pláž je sdílená s okolními hotely, ale i tak nabízí pěkné koupání bez odlivu. 

tanzanie-2022-112.jpg 
 

Poté jsme se již přemístili na východ do luxusního hotelu Zanzibar White Sands Luxury Villas 5*. Pokud hledáte naprosto privátní únik, je toto místo vhodné přesně pro Vás. Nabízí jedenáct luxusních vil s vlastním bazénem, privátního komorníka, školu kitesurfingu a top služby.

My jsme přenocovali v Beachfront One Bedroom Villa, která se skládá z prostorného obývacího pokoje s jídelnou, bazénu, ložnice s vnitřní i venkovní koupelnou, terasou, houpací sítí a lehátky u pláže. Aby hosté zbytečně nečekali, hotel nabízí a la carte menu, které si objednáte přes menu s QR kódy a Whats app komorníka.

Pro méně náročné hosty hotel dále nabízí čtyři základní pokoje Cinnamon, které jsou v zázemí resortu. U hotelu se rozprostírá krásná dlouhá pláž Paje, s ohledem na střídání odlivu a přílivu může hladina moře ustoupit až o několik set metrů.

Naší další zastávkou byl pro nás neznámý hotel Xanadu Luxury Villas 5*, který představuje dokonale ukryté útočiště v podobě devíti privátních vilek s vlastním bazénkem. Zdejší vilky mají jedinečné interiéry inspirované dalekými cestami samotné majitelky Místo je ideální volbou zejména pro hosty na líbánkách.

tanzanie-2022-130.jpg 
   

Pak už jsem se vydali zkontrolovat ostátní známé hotely na východním pobřeží. Breezes Beach Club & Spa 5* zastupuje ubytování s typickými africkými prvky, které je cenově dostupné. Breezes nabízí ubytování s polopenzí nebo plnou penzí. Pokoje mají jednodušší vybavení v tradičním stylu. Umístěné jsou v několika dvoupatrových budovách a mají dřevěné vybavení včetně stropů z dřevěných trámů. 

Na Breezes volně navazují další hotely ze Zanzibar Collection. My jsme navštívili Baraza Resort & Spa 5*. Pro tento hotel je typická orientální kombinace bílé a zlaté barvy, která připomíná dávné doby sultánů. Zdejší vilky jsou velmi prostorné a navíc každá z nich disponuje menším bazénem, tzv. plunge pool.

Na oběd jsme zavítali do The Residence Zanzibar 5*, hotelu až na samém jihu ostrova v oblasti Kizimkazi. Cesta do tohoto hotelu trvá díky umístění déle a posledním pár kilometrů je potřeba počítat s polní cestou. The Residence Zanzibar nabízí luxusní prostorné vily s bazénem, ve kterém si lze pohodlně zaplavat. S ohledem na velikost hotelu Vás do vily dopraví golfovými vozíkem, pro snažší přepravu pak ke každé vilce náleží kola. Resort je také známý tím, že přímo v resortu žijí místní opičky.

tanzanie-2022-133.jpg 
 

Náš dlouhý den jsme zakončili ubytováním v Tulia Zanzibar Unique Beach Resort 5*, kde jsme strávili 4 noci. Tulia se pro mě stala místem, kde se sny stávají skutečností… Už od příjezdu jsme pocítili vřelou přívětivost a pohostinnost všech, kteří se o nás starali. Právě prémiové osobní služby, výborná gastronomie a promyšlené detaily dělají Tulii jedinečnou.

Samotný hotel je menší a nabízí ubytování v tropické zahradě v bungalovech nebo ve vilkách u pláže. Stravování formou a la carte nabízí bohaté menu, kde si každý jistě vybere. Každý večer je tematický a např. v sobotu se večeří v zahradě, kde hosté mohou shlédnout historii a budoucnost hotelu. Pro hotel jsou také typické skluzavky do bazénu, které jinde na Zanzibaru nenajdete, dechberoucí zahrada s kořením a unikátní model automobilu, který je identický s tím, kterým jezdil poslední zanzibarský sultán.

Někomu může vadit střídající se odliv a příliv, kdy hladina oceánu uteče klidně několik set metrů daleko. Nicméně díky tomu lze pozorovat unikátní mořské živočichy a procházet se podél pobřeží. Když si přivstanete, můžete zde pozorovat nádherný východ slunce.


tanzanie-2022-149.jpg
  

Během našeho pobytu jsme podnikli také několik exkurzí. Jozani Forest nabízí zajímavou procházku pralesem a mangrovníky. Vyskytují se zde endemické opice Guarézy zanzibarské, které se zpravidla prohání v korunách stromů. Občas je možné potkat opice i u silnice. Určitě také doporučuji navštívit Spice Farm, kde se dozvíte mnoho informací o tom, jak se rostliny pro koření pěstují, zpracovávají a rozšíříte si obzory o poznávání jednotlivých koření. Na konci exkurze si můžete koření koupit a doplnit jej ochutnávkou místního exotického ovoce.

 

 

Pobyt v Tulia rychle utekl a my pokračovali na naši další zastávku na východním pobřeží do hotelu Meliá Zanzibar 5*. Rozlehlý resort se skládá ze dvou částí - základní a prémiové The Level. V základní části hotelu se vykoupete jen v době odlivu, jinak je třeba přejet cca 5 minut shuttlem do oblasti Gabi Beach. Gabi Beach nabízí pěkné koupání, prostornou pláž, restauraci a veškeré zázemí pro hosty z obou částí resortu. The Level nabízí vlastní recepci a modernější prostředí včetně pokojů a vilek. 

Dále jsme navštívili hotel Diamonds Mapenzi Beach 4*, který prošel nedávno rekonstrukcí. Změnou prošly hlavně prostory okolo bazénu, restaurace a plážové vilky, které nově nemají doškové střechy, ale naopak získaly nový světlý nábytek. Hotel působí svěže a představuje cenově příznivou variantu s all inclusive.

Naší poslední zastávkou byl hotel Neptune Pwani Beach Resort 5*, který v době našeho pobytu procházel rekonstrukcí. Hotel nabízí ubytování v africké stylu, řadu aktivit a bohatý program all inclusive. Nové pokoje budou zachovávat tradiční prvky v podobě dřevěných stropů, ale nábytek a vybavení pokojů bude ve světlých tónech. Osobně se velmi těším, až bude tato zdařilá rekonstrukce dokončena.

 tanzanie-2022-140.jpg
 

I když hotely na východním pobřeží více trpí na větší odliv, jejich předností jsou dlouhé pláže, lepší podmínky pro šnorchlování a hlavně větší klid oproti rušným oblastem na západním pobřeží ostrova.

Poslední naší zastávkou před odletem bylo hlavní město, kamenné město Stown Town. Pro prohlídku města stačí několik hodin, kdy stihnete projít historické centrum, navštívit památník otroků, nakoupit na místním trhu a vychutnat si západ slunce na jedné z vyhlídek. Odlet do ČR s Qatar Airways probíhal již z nového terminálu letiště, který je prozatím skromně vybaven. Před check inem kontrolovali celníci pouze očkování proti covid-19 nebo PCR test a odletovou kartu. Je třeba připravit se na to, že celní kontrola je opět pomalejší. V odletové hale pak najdete jeden stánek s drobným občerstvením, prozatím zde nejsou žádné další obchody. Let s Qatar Airways proběhl velmi pohodlně, jelikož jsme na jeden sektor využili možnost upgradovat se do business class.

 

Náš pobyt na v Tanzanii a na Zanzibaru jsme si maximálně užili. Safari pro nás bylo opravdu neskutečným zážitkem. Kombinace safari a pobytu na Zanzibaru je ideální volbou pro ty, kteří chtějí jak poznávat místní přírodní krásy, tak si užít plážovou dovolenou. Pro mě osobně bylo safari v Tanzanii jedním z nejlepších zážitků a určitě bych se jednou chtěla na safari vrátit. Pokud i Vy toužíte zažít safari nebo vydat se na ostrov koření Zanzibar, ráda se Vám budu věnovat.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.