Omán

Aktivity v Ománu

 

Omán je destinací, která nabízí rozmanité možnosti pro trávení nezapomenutelné dovolené. Arabský svět na území Ománu skýtá nespočet příležitostí pro poznávání tradiční kultury a života místních lidí ve městech i vesnicích, pro objevování přírodních krás zahrnujících hory, pouště i svěží zelené oblasti a také pro relaxaci na krásném ománském pobřeží s písečnými plážemi. Ať už jste milovníky nákupů, potápění nebo rádi trávíte čas v rozmanité přírodě, jistě nebudete litovat okamžiků strávených na luxusní dovolené ve velkolepém Ománu.

Níže najdete tipy ohledně aktivit typických pro danou destinaci. Zajímavá místa, atraktivity a exkurze si pak můžete prohlédnout v sekci Exkurze.

 

Nakupování

Stejně jako další arabské země tak také Omán je známý pro tradiční tržiště „souk“ s živou atmosférou, z nichž mezi nejpestřejší patří Muttrah Souk. Kontrastem k těmto autentickým způsobům nakupování jsou ve velkých městech moderní nákupní centra, z nichž většina byla vystavěna teprve v nedávné době. Zejména hlavní město Muscat je těmito možnosti proslulé. Najdete zde celou řadu nákupních center situovaných převážně v okrajové části Qurum u výjezdu z hlavní dálnice a také v distriktu Al Khuwair poblíž vládních budov.

Ceny místních produktů v supermarketech jsou nastaveny rozumně a obvykle se vyznačují dobrou kvalitou. Najdete zde také obchody prodávající nábytek v západním stylu, řemeslné prodejny a několik galerií renovujících starožitný nábytek ze Středního Východu a Indie.

Co se týče nákupních center, pak jsou všechna klimatizována, příjemně osvětlena a čistá. Disponují širokou nabídkou butiků, obchodů, kaváren a restaurací ale také dětskými koutky a parkovišti. Zde je několik hlavních nákupních center:

City Centre Muscat

Khimji Megastore

Al Araimi

Markaz Al Bahja

Al Khamis Plaza

Al Harthy Complex

Muscat Grand Mall

City Plaza

Zakher Shopping Mall

Qurum City Centre

Sabco Centre

Al Sarooj

Sultan Centre

Jawharat A’Shati

Capital Stores

 

oman-novy-web-028.jpg 
 

 

Potápění a šnorchlování 

Omán se pyšní rozmanitým pobřežím o délce přibližně 1700 km. Najdete zde bohatou podmořskou flóru, která je obklopena životem a představuje opravdové potápěčské dobrodružství. Zdejší vody zůstaly oproti ostatním v regionu téměř nedotčeny a chlubí se korálovými zahradami i lodními vraky. Potápění je možné přímo v okolí hlavního města Muscat nebo se můžete vydat k souostroví Al-Dimaníjat či do pravděpodobně nejlepší potápěčské destinace v zemi – do Musandamu. Objevování zdejších vod pod mořskou hladinou nabízí několik specializovaných potápěčských společností poskytujících potápěčské kurzy, vybavení i speciální zážitky (noční ponory, prozkoumávání vraků lodí apod.). Pokud se nechcete pouštět přímo do potápění, pak je příjemnou alternativou šnorchlování.

 oman-novy-web-011.jpg
 

 

Fotografování a filmování

Pro profesionální i volnočasové fotografy se zde nachází nespočet příležitostí, jak obohatit vlastní alba. Ideální kulisou jsou jak majestátní hory a písečné duny, tak také kouzelné písečné pláže. Divoká příroda, rustikální vesnice, velkolepé pevnosti, místní obyvatelé… inspiraci najdete všude. Nejlepší období pro fotografování jsou měsíce od listopadu do dubna, a to nejlépe ráno nebo při pozdním odpoledni.

oman-novy-web-018.jpg 
 

 

Outdoorové aktivity

Trekking – Omán je úžasným místem pro objevování přírodních zákoutí, a to zejména při pěších túrách v západní části velkolepého horského masivu Al-Hajar. Země je v tomto ohledu naprostým tajemstvím v rámci regionu, ne-li na celém Středním Východě. Budete moci narazit na úžasné scenérie, přátelské obyvatelstvo a celoroční sluneční svit. Na místě se nachází dobře značené turistické stezky.

Lezení v horách – Horská pohoří tyčící se do výšky až 3000 m n. m. jsou plná skalnatých výběžků, občasných vodních toků, hlubokých kaňonů a tyčících se útesů. Pro horolezce to představuje adrenalinovou výzvu, kterou si mohou zpestřit svou relaxační dovolenou v Ománu.

Safari – Nejenom Afrika ale také Omán disponuje skvělými příležitostmi pro safari v nedotčené přírodě, přičemž se návštěvníkům nabízí nesčetné možnosti v rozmanitém prostředí. Vydejte se na safari do pohoří Al Hajar s malebnými občasnými vodními toky, svěžími zelenými oázami, jezírky a hlubokými kaňony. Prozkoumat je možné také horské pohoří přestupující v palmové zahrady a vodní jezírka. Pobřežní oblasti kolem města Quriyat s úchvatnými plážemi skrývají mnoho nedotčených zákoutí jsou dalším místem ideálním pro soukromý safari výlet. A to jsou jen některé z mnoha možností a kombinací vhodných pro safari aktivity v soukromém vozidle uzpůsobeném danému terénu.

Další – K dalším dobrodružným outdoorovým aktivitám v Ománu patří plavení se v kánoi v kaňonu, prozkoumávání jeskyní, kajaky, výlety na horských kolech a jiné.

 

Sportovní události

Velbloudí závody – Závody velbloudů jsou vzrušujícím sportem, kde se tito savci a jejich majitelé shromažďují na závodištích po celé zemi. Takoví velbloudi jsou chováni a cvičeni přímo pro závodění, přičemž dobrý závodní velbloud může stát až 2 miliony Kč. Žokejové jsou vždy menší postavy a někteří profesionálové zažili svou premiéru již v 5 letech. Davové nadšení je k vidění při každém závodu. Nicméně závodní den není ohlašován mnoho dopředu, takže je vždy lepší se zeptat někoho z místních na bližší informace o možnosti takový závod shlédnout.

Býčí souboje – Býčí zápasy jsou velmi populární v Sultanátu Omán. Jsou ale velmi odlišné od nám blíže známých španělských býčích zápasů. Zde jsou dva bráhmanští býci stejné velikosti postaveni prosti sobě. První, který je skolen nebo který uteče, je prohlášen za poraženého. Zápas trvá pouhých několik minut a býk neutrpí žádnou újmu kromě možné bolesti hlavy a ztráty pýchy. Zápasy jsou na programu většinou v pátek odpoledne během teplých zimních měsíců v arénách kolem pobřeží Batinah (Seeb, Barka, Sawadi a Sohar).

 oman-novy-web-010.jpg
 

 

Rybolov

Rybaření je v současné době v Ománu stále více populární a v této zemi má dlouholetou tradici. Ryby jako marlín nebo tuňák jsou hodně vyhledávané. Tento sport je pro turisty cenově dostupný a ománské vody jsou bohaté na návnady v podobě menších ryb, které následně lákají větší dravce. Okolí pobřeží Sur a Masirah je obzvláště vhodné pro aktivity v podobě rybolovu.

 

oman-novy-web-031.jpg 

Pozorování želv

Pláže Ras Al Had, Ras Al Junayz a ostrov Masirah jsou jen jedněmi z mála míst, kde několik druhů mořských želv připlouvá snášet vajíčka. Karety obrovské, karety obecné, karety pravé a kožatky velké žijí i více než sto let a brázdí oceán s tím, že se každý rok vrací na to samé místo, aby snesli vejce. Mnoho hotelů nabízí tyto výlety za pozorování želv. K návštěvě takových míst je nutné mít povolení, jelikož želvy jsou chráněnými a ohroženými živočichy.

 

 

Jízda na koni

Při návštěvě Arábie je téměř povinností projet se v sedle arabského plnokrevníka. Pokud máte jízdu na koni rádi, Omán se chlubí mnoha stezkami a koňmi, kteří jsou na takové výlety stavěni. Můžete navštívit také královské stáje v Seeb a kochat se jezdeckými představeními. A pokud plánujete cestu do regionu Al Kamil/Al Wafi, lze zde narazit na nejlepší chovatele a trenéry koňů v zemi.

oman-novy-web-017.jpg 
 

 

Plachtění, plavby a vodní sporty

Vyberte si mezi plachetnicí zvanou šalupa, elegantním katamaránem, komfortní jachtou či vodním skútrem. A co takhle bezstarostná plavba na palubě tradiční lodě dhow? Můžete si užít pozorování delfínů a velryb, rybaření či naprostou relaxaci. A pokud toužíte po vodní zábavě, jsou k dispozici oblíbené jízdy na banánu.

oman-novy-web-019.jpg 
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.