Omán

Exkurze v Ománu

 

oman-novy-web-013.jpg 

Návštěvníci Ománu si díky obrovské rozmanitosti země mohou vybírat z mnoha možností exkurzí a výletů. Ty sahají od poznávání hlavního města až po prozkoumávání nedotčeného přírodního prostředí v horách a na pobřeží. Můžete si vybrat mnohé kombinace různorodých oblastí či prozkoumat pouze tu, která Vás zajímá.

Níže pro Vás máme připravenou širokou nabídku exkurzí i s popisem programu. Stačí si jen vybrat a vyrazit za poznáváním naprosto autentického prostředí i kultury.

 

 

Majestátní Muscat

 • k dispozici od soboty do čtvrtku
 • délka trvání: 3,5 až 4 hod (začátek ráno)

Půldenní výlet začíná ranní návštěvou Velké mešity Sultan Qaboos. Hlavní lustr tohoto architektonického skvostu je prvotřídním dílem společnosti Swarovski a koberec v hlavním modlitebním prostoru byl utkán profesionály z perského hedvábí. Exteriér mešity je tvořen z pískovce Rajasthani a hlavní modlitebna stejně jako ty menší jsou vyzdobeny italským mramorem.  Mešita je obklopena pěti minarety, z nichž každý symbolizuje pět svatých slibů každého silně věřícího muslima.

Z mešity se pak vydáte do Mutrahu, abyste viděli rybáře v akci na rybím trhu. Následně navštívíte také tradiční tržiště souk. Po sestoupení dolů do starého Muscatu strávíte několik chvil poznáváním ománské historie v muzeu Bait al Zubair s archeologickými nálezy, ománskými národními oděvy a šperky. Odtud vyrazíte k sultánovu paláci Al Alam a k historickým pevnostem Jalali a Mirani, které stráží přírodní přístav.

 

Objevujte a nakupujte v Muscatu

 • k dispozici od soboty do čtvrtku
 • délka trvání: 6 až 7 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Tento celodenní výlet odstartuje ráno návštěvou Velké mešity Sultan Qaboos. Hlavní lustr tohoto architektonického skvostu je prvotřídním dílem společnosti Swarovski a koberec v hlavním modlitebním prostoru byl utkán profesionály z perského hedvábí. Exteriér mešity je tvořen z pískovce Rajasthani a hlavní modlitebna stejně jako ty menší jsou vyzdobeny italským mramorem. Mešita je obklopena pěti minarety, z nichž každý symbolizuje pět svatých slibů každého silně věřícího muslima.

Po návštěvě Velké mešity se vydáte do Muzea přírodní historie, kde zjistíte více o vzácné ománské přírodní eko-struktuře. Další zastávkou bude Královská opera, která je prostorem s jednou z nejlepších akustik ve světě.

Následně si vychutnáte lokální oběd a vyrazíte do prostorů společnosti Amouage, kde uvidíte, jak funguje jedna z nejvíce luxusních parfémových značek. Naskytne se Vám také možnost k nákupům v mnoha obchodech, jenž jsou v této oblasti situovány.

oman-novy-web-029.jpg 
 

 

Absolutní Muscat

 • k dispozici od soboty do čtvrtku
 • délka trvání: 6 až 7 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Užijte si rozmanitost hlavního města při celodenní exkurzi. Z rána navštívíte Velkou mešitu Sultan Qaboos a budete pokračovat do Muzea přírodní historie za poznáním zdejších přírodních zajímavostí. Poté následuje návštěva společnosti Amouage s výrobou luxusních parfémů. Během exkurze si budete moci dopřát také piknik nebo oběd v lokální restauraci ještě předtím, než se vydáte do Mutrahu na živou promenádu a na tradiční trh souk za smlouváním a objevováním autentických ománských suvenýrů.

Zbývající část odpoledne strávíte v Muscatu nejprve návštěvou muzea Bait al Zubair, které je nejvíce informativním muzeem v Ománě a zabývá se tradiční kulturou a životním stylem zdejších lidí. Dále se můžete těšit na palác Al Alam a prastaré pevnosti Jalali a Mirani, které jej stráží. Tyto pevnosti byly postaveny Portugalci již v 16. století.

oman-novy-web-024.jpg 
 

 

Město a klid

 • k dispozici od soboty do čtvrtku
 • délka trvání: 6 až 7 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Tento celodenní výlet je plný kontrastů a začíná ráno návštěvou Velké mešity Sultan Qaboos. Hlavní lustr tohoto architektonického skvostu je prvotřídním dílem společnosti Swarovski a koberec v hlavním modlitebním prostoru byl utkán profesionály z perského hedvábí. Exteriér mešity je tvořen z pískovce Rajasthani a hlavní modlitebna stejně jako ty menší jsou vyzdobeny italským mramorem. Mešita je obklopena pěti minarety, z nichž každý symbolizuje pět svatých slibů každého silně věřícího muslima.

Poté se vydáte na krátkou projížďku do vádí (=občasný vodní tok) Al Khoud, kde budete mít prostor k prozkoumání přírodních bazénků, potůčků a malebné vesnice jako ideálního příkladu ománského venkova. Po obědě v místní restauraci budete směřovat do Mutrahu – starého centra ománské obchodní minulosti. V jeho osobitých uličkách najdete tradiční trhy souk se zbožím jako vonné tyčinky, stříbro, koření a suvenýry. Na konci promenády navštívíte muzeum Bait Al Zubair s úžasnou sbírkou mincí, zbraní, šperků a oděvů pocházejících z různých dob ománské historie. Nakonec se dostanete do starého města Muscatu s palácem Al Alam a dvěma pevnostmi Jalali a Mirani.

 

Rodinný den plný zábavy

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 6 až 7 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Váš den začne vyzvednutím v hotelu a transportem k lodi, která vás vezme na nepříliš vzdálené místo pro pozorování delfínů. Tito delfíni mohou být velmi hraví a obvykle jsou rádi, že mají obecenstvo. Po návratu na pevninu se vydáte do dětského muzea s nabídkou interaktivních aktivit pro děti i dospělé, čímž si uděláte hlad pro následný oběd v místní restauraci.

Po obědě se můžete těšit na tříhodinový prostor pro nakupování v předním nákupním centru v Muscatu, kde je k dispozici také dětská zóna na hraní. Dospělí si tak mohou potěšení z nákupů bezstarostně užívat.

 oman-novy-web-021.jpg
 

 

Pozorování delfínů

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 2 až 3 hod (začátek ráno)

Nemusíte cestovat daleko od břehů, abyste byli obklopeni nespočtem delfínů tančících ve vodách kolem lodi. Ománské moře disponuje hustou populací několika druhů delfínů a ranní výlet lodí je excelentní příležitostí vidět tyto tvory v akci. Vyplujete z přístavu Bandar Al Rowdha a kapitán lodi udělá vše, aby našel to nejlepší místo s delfíny, když bude komunikovat pomocí rádia s ostatními loděmi, jestli tyto savce nespatřili.

Po nádherné přírodní podívané se můžete vrátit na pevninu nebo zůstat na palubě lodi brázdící zdejší vody o něco déle.

Milovníci moře si mohou užít okamžiky strávené u Ománského moře během výletu podél pobřeží předtím, než se vrátí zpátky do hotelu. Křišťálově čisté vody Bandar Khayran jsou ideální pro šnorchlování a plavání. Pokud byste měli zájem, je možné připravit piknikový oběd a prožít zbytek dne prozkoumáváním či relaxací na plážích.

 oman-novy-web-015.jpg
 

 

 oman-novy-web-025.jpg

Nezapomenutelná plavba při západu slunce

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 3 až 4 hod (začátek ráno)

Proč nezakončit den relaxační plavbou podél pobřeží Muscatu s výhledem na mnoho úchvatných míst a památek z jiného úhlu pohledu než z pevniny. To vše během nezapomenutelných momentů s drinkem či lahodnou večeří. Pro vlastní pohodlí si můžete dle preferencí vybrat mezi moderním katamaránem nebo tradiční lodí dhow.

Tato dvouhodinová plavba skrze nedotčené vody bude doprovázena také zajímavostmi od zkušeného průvodce, abyste se dozvěděli také něco nového. Při pohledu na mořskou hladinu budete žasnout nad krásou proměnlivých barev oblohy a kouzlem dech beroucího horizontu v odstínech zlaté, červené a růžové. Po západu slunce na Vás čeká ještě plavba podél pobřeží Muscatu, kde se unikátně mísí barevné tóny města. Takové chvíle jsou ideální pro fotografování.

 

 

Opevnění Al Batinah

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 6 až 8 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Ráno budete vyzvednuti v hotelu, abyste vyrazili do Barky za rybím trhem souk v plné své kráse s živým prostředím a nespočtem barev. Obdivujte datlové plantáže po cestě do Nakhl, kde se užijete teplé vody pramene Thowara. Zde bude čas pro prozkoumání impresivního systému podzemních kanálů falaj a nejvyšší pevnosti v Ománu.

Po pikniku nebo obědě v lokální restauraci se vydáte na horskou cestu do Rustaqu a navštívíte jak jeho starodávnou pevnost s bohatou historií, tak také horké prameny Al Kisfr. Pevnost v Rustaqu zahrnuje čtyři věže, které jsou nazývány Al Burj Al Ahmar, Al Burj Al Hadeeth, Al Burj Al Reeh a Al Burj Ashiateen, což znamená ďáblova věž. Je dobré vědět, že tisíce návštěvníků proudí do Rustaqu každý rok, aby se koupali v ozdravujících horkých vodách pramene Al Kisfr.

Nakonec dorazíte na štěrkové pláně s islámskou architekturou hradu Al Hazm se sbírkou zrestaurovaných kanónů z 18. století.

 oman-novy-web-001.jpg
 

 

Úchvatné vádí Bani Auf

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 6 až 8 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Hned ráno budete vyzvednuti v hotelu a pojedete do Barky za návštěvou rybího trhu souk v plné své kráse s živým prostředím a nespočtem barev. Obdivujte datlové plantáže po cestě do Nakhl, kde se užijete teplé vody pramene Thowara. Zde bude čas pro prozkoumání impresivního systému podzemních kanálů falaj a nejvyšší pevnosti v Ománu.

Po pikniku nebo obědu v lokální restauraci se vydáte skrze pohoří Jebel Al Akhdar k vádí (=občasný vodní tok) Bani Auf. Budete se moci kochat scenériemi a užívat si vzrušující jízdu při postupování dál do vádí, až dorazíte do klidné a malebné vesnice Bilad Sayt s možností příjemné procházky kolem krásných domků a teras.

Tohle vádí je opravdu zážitkem, který by při cestě do Ománu neměl být vynechán.

 

Krásy vesnice Wakan

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 6 až 8 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Ráno budete vyzvednuti v hotelu, abyste vyrazili do Barky za rybím trhem souk v plné své kráse a živým prostředím a nespočtem barev. Obdivujte datlové plantáže po cestě do Nakhl, kde se užijete teplé vody pramene Thowara. Zde bude čas pro prozkoumání impresivního systému podzemních kanálů falaj a nejvyšší pevnosti v Ománu.

Po pikniku nebo obědu v místní restauraci budete směřovat k horám a dech beroucímu vádí (občasný vodní tok) Mistal. Při putování skrze vádí se bude kolem Vás rozprostírat úchvatná scenérie a nakonec začnete stoupat k vesnici Wakan – jedné z nejvíce okouzlujících horských vesnic v Ománu. Je známá pro své hojně se vyskytující ovocné stromy a obdělávaná terasová pole.

 oman-novy-web-028.jpg
 

 

Historické město Nizwa

 • k dispozici denně (doporučováno v pátky)
 • délka trvání: 6 až 8 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Po vyzvednutí v hotelu se vydáte na cestu s první zastávkou ve společnosti Amouage s výrobou luxusních parfémů, která disponuje také návštěvnickým centrem. Dále budete směřovat do Nizwy, kde navštívíte pevnost a tradiční tržiště souk ještě předtím, než si ve městě dopřejete piknik nebo oběd v místní restauraci.

Po obědě na Vás čeká odpoledne s krásnou architekturou pevnosti Bahla, jenž je první a nejstarší ománskou pevností v islámském stylu. Dalším programem je prohlídka hradu Jabreen, pravděpodobně nejhezčího z ománských hradů postaveného v pozdním 17. století, a nakonec budete směřovat do tradiční horské vesnice Al Hamra za návštěvou živoucího muzea Bait al Safah.

oman-novy-web-004.jpg 
 

 

Nizwa a grand kaňon Jebel Shams

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 6 až 8 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Vydejte se na cestu do města Nizwa, kde navštívíte úchvatnou pevnost a tradiční trh souk. Z tohoto bývalého hlavního města pak budete směřovat do tradiční horské vesnice Al Hamra. Budete si moci dopřát piknik nebo oběd v místní restauraci a vyrazíte dále do vádí (=občasný vodní tok) Ghul s opuštěnou vesnicí usazenou na skalách. Tam je možné potkat tradiční ománskou rodinu a prohlédnout si lokální řemeslné výrobky. Zatímco nad Vámi se bude tyčit vrchol Jebel Shams, budete pokračovat do zdejšího grand kaňonu.

Ománský grand kaňon je situován ve skalnatém terénu hory Jebel Shams s nadmořskou výškou více než 3000 metrů. Představuje nejvyšší horu v Ománu a její název při překladu z arabštiny znamená „hora slunce“. Výhled z jejího vrcholu přes grand kaňon je naprosto nezapomenutelný. Výlet podniknete ve vozidle s pohonem 4x4 a budete tak moci prozkoumat část 700 km dlouhého pohoří Hajar. Dokonce Vás mohou příjemně překvapit zdejší pastýři se svými pasoucími se stády. Zažijte drsnou krajinu, která se vyznačuje svou nedotčeností s občasným výskytem tradičních osídlení.

 

Nádherný Jebel Akhdar

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 6 až 8 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Nejdříve se vydáte přímo do města Nizwa, kde navštívíte pevnost a tradiční tržiště. Z tohoto bývalého hlavního města pak budete směřovat do vesnice Birkat al Mawz se starými kamennými domy, mešitou ze 17. století a impresivním systémem podzemních kanálů falaj.

Do programu exkurze patří také piknik nebo oběd v místní restauraci ve vesnici ještě předtím, než vyrazíte do vádí (občasný vodní tok) Madaeen a dále do hor na náhorní plošinu Saiq.

Jakmile budete nahoře, pocítíte studenější vzduch a budete si moci užít prostředí s krásami a zvuky hory Jebel Akhdar (v překladu „zelená hora“) s vádí Bani Habib a Al Alyn. Výhledy z vrcholu jsou opravdu dech beroucí a Vy si tak v paměti můžete uchovat nádherné vzpomínky.

 

Vádí Shab

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 6 až 8 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Tato exkurze Vás vezme nejprve z Muscatu do Quriyatu, kde se zastavíte na prohlídku staré vesnice a navštívíte nově zrekonstruovanou pevnost. Pak se vydáte ven z města do velkolepého vádí Dayqah Dam s přehradou, která je jednou z největších v Ománu a představuje hlavní zdroj vody pro Muscat.

Po pobřežní cestě dále vyrazíte ke druhému vádí Arbiyen, jenž je známé svým klidem a hlubokými jezírky. Výlet zahrnuje také piknik nebo oběd v místní restauraci, a to před cestou k třetímu vádí Shab. Na tomto místě si můžete dopřát relaxační procházku krásnou vesnicí k modrozeleným jezírkům, vodopádům a terasovitým plantážím. Při troše štěstí narazíte i na ledňáčky.

 

Vádí Tiwi

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 6 až 8 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Tento výlet Vás vezme nejprve z Muscatu do Quriyatu, kde se zastavíte na prohlídku staré vesnice a navštívíte nově zrekonstruovanou pevnost. Pak se vydáte ven z města do velkolepého vádí Dayqah Dam s přehradou, která je jednou z největších v Ománu. Zajímavostí je, že přes 120 občasných vodních toků vádí se na tomto místě sbíhá dohromady.

Po pikniku nebo obědu v místní restauraci budete směřovat po pobřežní cestě dolů, abyste viděli modrozelené vody propadliny Bimmah. Exkurze pak bude pokračovat na běloskvoucí pláži Al-Sharqiya, která je jednou z nejvíce kouzelných v Ománu.

Nakonec se dostanete do úzké rokle s vádí Tiwi a po cestě zpět do Muscatu se Vám naskytnou scénické pohledy.

 

Kompletní pobřeží

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 6 až 8 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Z hotelu se vydáte po pobřežní cestě směrem k modrozeleným vodám propadliny Bimmah a dále na pláž Al-Sharqiya s bílým pískem, která se řadí k nejlepším v Ománu.

Po pikniku nebo obědu v lokální restauraci si můžete vybrat mezi jízdou autem do vádí Tiwi nebo pěší návštěvou vádí Shab. Do programu poté patří výlet do města Sur, kde bude prostor pro procházku kolem starého prostranství s tradičními loděmi dhow a řemeslnými prácemi místních obyvatel.

 

 oman-novy-web-013.jpg

Den v písečných dunách

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 8 až 9 hod (začátek ráno)
 • zahrnuje oběd

Celodenní výlet zahrnuje nejprve návštěvu úžasného vádí Bani Khalid – nejznámějšího vádí v regionu. Disponuje velkými jezírky a balvany posetými podél. Můžete se také pokusit najít některé zajímavé jeskyně, které jsou pro tuto oblast typické.

Po pikniku nebo obědu v místní restauraci na Vás čeká vstup do pouštního světa. Budete moci narazit na jednu z mála zbylých beduínských rodin přímo v srdci pouště Wahiba Sands. Úžasným zážitkem je také vzrušující projížďka v písečných dunách vozidlem s pohonem 4x4.

 

 

Noc pod hvězdami

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 2 dny (začátek ráno)
 • zahrnuje stravování

Po návštěvě společnosti na luxusní parfémy Amouage s návštěvnickým centrem se vydáte do vnitrozemí se zastávkou ve starém městě Ibra se zachovalou architekturou. Dopřejete si piknik nebo oběd v místní restauraci a pojedete dále do velkolepého vádí Bani Khalid s celoročním oběhem vody.

Z vádí budete směřovat do pouště za vzrušující projížďkou v písečných dunách a návštěvou jedné z posledních beduínských rodin v srdci pouště Wahiba Sands. Užijte si také jízdu na velbloudovi a západ slunce za duny před večeří a nocí v dobře vybaveném pouštním stanu.

Další den po snídani vyrazíte do muzea v hradu Al Kamil a poté do Jalan Bani Bu Hassan, kde se nachází mešita s 52 dómy. Pochutnat si budete moci na pikniku nebo obědu v místní restauraci a dále na Vás čeká pohled na moře z pobřežní silnice vedoucí zpět do Muscatu. Po cestě zastavíte na prohlídku úzkého kaňonu s vádí Tiwi, prohlédnete si propadlinu Bimmah s modrozelenými vodami a budete se moci osvěžit v moři s pláží s bílým pískem.

 

Dobrodružství v Sharkiya s pozorováním želv

 • k dispozici denně
 • délka trvání: 2 dny (začátek ráno)
 • zahrnuje stravování

Skvělý výlet za poznáním úplné diverzity regionu Sharqiya. Po prohlédnutí si návštěvnického centra společnosti vyrábějící luxusní parfémy Amouage se vydáte do vnitrozemí se zastávkou ve starém městě Ibra se zachovalou architekturou. Dopřejete si piknik nebo oběd v místní restauraci a pojedete dále do velkolepého vádí Bani Khalid s celoročním oběhem vody.

Z vádí budete směřovat do pouště za vzrušující projížďkou v písečných dunách a návštěvou jedné z posledních beduínských rodin v srdci pouště Wahiba Sands. Na cestu do pouště vyrazíte ještě před západem slunce a poté pojedete do Ra’as al Hadd, kde si pochutnáte na večeři a přenocujete v hotelu poblíž pláže.

Další ráno se vstává brzy, abyste mohli spatřit želvy snášející vajíčka na pláži či dokonce líhnutí želvích mláďat.

Po snídani navštívíte talentované řemeslníky na prostranství s loděmi dhow ve městě Sur ještě předtím, než vyrazíte na pobřežní cestu zpět do Muscatu. Při zpáteční cestě ještě stihnete prohlídku úzkého kaňonu s vádí Tiwi, prohlédnete si propadlinu Bimmah s modrozelenými vodami a budete se moci osvěžit v moři s pláží s bílým pískem. Zastavíte se také na piknik nebo oběd v místní restauraci po cestě.

 oman-novy-web-030.jpg
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.