Omán

Omán

 

V rámci proměnlivých oblastí Perského zálivu nabízí Omán milou připomínku zdánlivě dávných dob. Současný rozvoj zde neponičil opravdu velkolepou krajinu či pobřeží s plážemi a kulturní tradice zůstaly taktéž téměř nedotčené. Takové charakteristiky dělají ze Sultanátu Omán jedno z nejpříjemnějších míst pro dovolenou v Perském zálivu s autentickým arabským nádechem.

Klidné úseky pobřeží jsou stíněny kymácejícími se palmami. Vesnice vystavěné z hliněných cihel jsou usazeny mezi datlovými plantážemi nebo na svazích rozlehlých údolí. Skalnatá pohoří pak nabízejí strmé kaňony i skalnatá koryta občasných vodních toků, zatímco větrem tvarované písečné duny a štěrkové pláně se táhnou do dálek, kam až oko dohlédne.

Samozřejmě ne vše je divoce krásné a řídce osídlené. Omán je také součástí moderního světa a některé jeho části to sebevědomě dokazují. Zejména je možné hovořit o lesku a shonu hlavního města Muscat a růstových tendencích Salalahu a Soharu. Navzdory mnoha prvkům moderní doby si zbytek země stále drží silné spojení s místním prostředím a historií. Známé jsou rušné trhy „souk“, kde je smlouvání při nakupování nejrůznějších produktů od šperků až po jídlo na denním pořádku. Nad městy často stojí pevnosti nebo více či méně bortící se strážní věže, které měly dříve ochrannou funkci a narazíte také na kozy potulující se kolem okrově zbarvených domků nebo místní obyvatele bezstarostně se procházející mezi palmami. V tomto koutě Arábie si každý najde to své!

oman-novy-web-011.jpg 
 

 

 oman-novy-web-024.jpg

Geografie a administrativní členění

Sultanát Omán je zemí plnou krásných kontrastů. Jeho pobřeží se táhne 1700 km od jihovýchodního cípu Arabského poloostrova v podobě Hormuzského průlivu až po hranice s Jemenem na jihu. Země se rozprostírá na 309 500 km2 a zahrnuje poušť, hory, zelené louky a štěrkové pláně sousedící se Saudskou Arábií na západě a Spojenými Arabskými Emiráty na severozápadě. Omán je omýván vodami Ománského zálivu, Arabského moře a Indického oceánu a jeho historie je silně spjata s námořními a obchodními aktivitami.

Administrativně se Omán člení na 11 governorátů, z nichž největší jsou jižně položené Dofar a Al Wusta.

oman-novy-web-019.jpg 

Podnebí

Klima u hlavního města Muscat se vyznačuje horkým a suchým rázem s dlouhými léty s vysokými teplotami a teplými zimami. Roční úhrn srážek se pohybuje okolo 100 mm, většina z toho v období od prosince do dubna. Celkově jsou srážky vzácným úkazem v Muscatu, kde se během roku vyskytnou jen letmé náznaky deště. Pouze v oblasti kolem města Salalah (region Dhofar) během monzunového období charíf spadne více srážek. Více informací o podnebí v Ománu najdete zde.

 

 

Hospodářství a rozvoj

Omán má v současné době největší příjem z ropného průmyslu, rybolovu a zemědělství. Ačkoliv je tato země méně bohatá než sousední Spojené Arabské Emiráty, úroveň života se značně zlepšuje a nové přístavy, letecká spojení a cesty otevírají přístup do ještě donedávna nepřístupných oblastí. Za účelem podpory cestovního ruchu byly také zmírněny vízové povinnosti pro občany Evropské Unie.

oman-novy-web-017.jpg 
 

 

Jazyk

Arabština je místním oficiálním jazykem, nicméně angličtina a asijské jazyky jako baluchi, urdu a hindština jsou také používány. Angličtina se používá hojně v obchodních aktivitách a děti se ji učí již od raného věku. Také turistické oblasti se vyznačují zdatným používáním angličtiny, tudíž by turisté ovládající anglický jazyk neměli mít při svých cestách do Ománu žádné významné jazykové problémy.

 oman-novy-web-010.jpg
 

 

Čas

Časový posun oproti České republice je +3 hod v zimním období a +2 hod v letním období.

 

Víza

Omán je jednou z mála zemí, kam čeští i slovenští cestovatelé potřebují vyřídit vízum před samotným odletem na dovolenou. 21. března 2018 se změnily pravidla a pro cesty do země je nutné vyřídit víza předem on-line na portálu evisa.rop.gov.om.

 oman-novy-web-015.jpg
 

 

Měna a peníze

Oficiální měnou používanou v Ománu je Ománský riál (OMR), který je dělený na 1000 baiz. Bankovky mají nominální hodnotu 100, 200 a 500 baiz a dále 1, 5, 10, 20 a 50 riálů a v oběhu jsou také mince o 5, 10, 25 a 50 baiz. Směnný kurz s českou korunou je přibližně 1 OMR = 62,5 CZK, doporučuje se však zkontrolovat aktuální směnný kurz před Vaší cestou. Směnárny jsou situovány v každém větším městě a nejlepší kurzy najdete většinou ve velkých nákupních centrech. Vybírat peníze je možné také z bankomatů. Ty se vyskytují po celé zemi v každém městě. Akceptovány jsou nejběžnější karty Visa, MasterCard nebo American Express.

 oman-novy-web-004.jpg
 

 

Zdraví a bezpečnost

V zemi se nevyskytují žádná vážná zdravotní rizika. Všechna velká města disponují moderními nemocnicemi a dobře vybavenými lékárnami. Voda z kohoutku je zdravotně nezávadná, přesto ji nedoporučujeme pít. Problémy se zdravím tak mohou nejčastěji způsobit vysoké teploty, a to zejména v létě, kdy teploty sahají až ke 40°C. Můžete si tak přivodit úpal, úžeh či dehydrataci. Samozřejmě jako při návstěvě každé země, doporučujeme sjednat kvalitní cestovní pojištění, léčebné náklady se mohou vyšplhat velmi vysoko.

Omán je velmi bezpečnou destinací. I kapsářství je méně běžné než v západních zemích.  Přesto je ale lepší dávat si pozor na své věci v místech s mnoha lidmi (tržiště apod.). Je vhodné se mít na pozoru s dopravou, hlavně při přecházení přes cestu, jelikož zdejší řidiči nejsou zvyklí před chodci zastavovat či brzdit. Ale také pokud se rozhodnete vozidlo řídit, je potřeba být obezřetný, protože návyky lokálních řidičů mohou působit problémy.

 oman-novy-web-007.jpg
 

 

Elektřina

V Ománu jsou používány elektrické zástrčky britského typu o napětí 240 V. Elektrické přístroje se zástrčkami uzpůsobenými na české poměry budou tedy potřebovat redukci, aby mohly být připojeny k elektrické síti.

oman-novy-web-012.jpg 
 

 

Internet

Ve velkých městech (Muscat, Salalah, Nizwa, Khasab,…) se nachází slušné množství internetových kaváren. Na druhou stranu v jiných oblastech může být problém narazit na internetové připojení. Nicméně přístup k internetu je samozřejmostí v hotelech vysoké i střední kvality, a to jak v podobě WiFi, tak také prostřednictvím pevného připojení. Většina hotelů jej poskytuje zdarma.

 oman-novy-web-023.png
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.