Omán

Poznávací zájezdy

 

Vaše dovolená v Ománu může být tak rozmanitá, jako je samotná země s nesčetnými přírodními i kulturními atraktivitami. Připravili jsme pro Vás Několik zajímavých okruhů zájezdů, kterými je možné se na cesty do Ománu inspirovat. Zahrnují to nejlepší z tohoto velkolepého Sultanátu a každý si může zvolit takový, který nejlépe vyhovuje Vašim požadavkům a cestovatelským preferencím. Vybírat můžete z okruhů kratších i delších, stejně jako z poznávacích programů zaměřených více na kulturní a historické památky nebo na přírodu a její krásy. Dle vašich požadavků lze okruhy upravit nebo přidat několik dní odpočinku na pláži.

 

Omán pro rodinu (7 dní)

1. den: Přílet do hlavního města Muscat a transfer do hotelu

Přiletíte na letiště MCT International Airport a budete přivítání místním zástupcem. Poté Vás soukromý transfer převeze do hotelu, kde bude proveden check-in.

2. den: Celodenní návštěva Muscatu a ranní pozorování delfínů

Snídaně v hotelu a v 7:00/9:00 vyzvednutí z hotelu.

Váš den začne na vodní hladině při výletu za pozorováním delfínů. Zpátky na souši pak navštívíte dětské muzeum s interaktivní zábavou. Dále si pochutnáte na pikniku nebo obědě v místní restauraci, po němž strávíte odpoledne v jednom z moderních nákupních center, kde si děti mohou hrát v zábavném dětském koutku a dospělí se mohou oddat nákupním aktivitám.

Předpokládaný návrat na hotel v 15:00 až 15:30.

3. den: Muscat – Quriyat – vádí Dayqah – vádí Arbaeen – propadlina Bimakh

Snídaně v hotelu a check-out. Vyzvednutí z hotelu v 8:00. Quriyat a vádí Dayqah –Quriyat je malé město ležící na pobřeží 80 km vzdáleném od Muscatu a představuje starý rybářský přístav chlubící se příjemným nábřežím, přístavištěm a atraktivní 200 let starou pevností, která byla nedávno znovuotevřená po důkladné renovaci. Nedaleko města se nachází přehrada s vádí Dayqah, která byla dokončena v roce 2012, aby pomohla řešit omezené zdroje vody v Sultanátu. Vádí Arbaeen – Nedotčený vodní ráj a hory v okolí vádí Arbaeen představuje unikátní přírodní úkaz v náročné krajině, což návštěvníky mírně limituje. Užijete si hrbolatou jízdu kolem jezírek, až se ocitnete v klidné přírodě s ptačím zpěvem a zvuky vodopádů. Zde můžete relaxovat, vydat se na procházku a prozkoumávat vádí. Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Propadlina Bimmah – Modré vody propadliny Bimmah lákají každoročně tisíce turistů. A není divu, když je mnohdy považována za nejkrásnější propadlinu na světě. Byla vytvořena zřícením vápencového stropu podzemní jeskyně. Propadlina je nádherným přírodním úkazem a ideálním místem pro zastávku s plaváním a fotografováním.

Předpokládaný příjezd na hotel v 15:00 až 15:30.

4. den: Vádí Shab – pláž Finn – vádí Tiwi – město Sur – Ras Al Hadd

Snídaně v hotelu a check-out. Vyzvednutí z hotelu v 8:00.

Vádí Shab – Vydáte se do úzkého vádí v horách, které nabízí návštěvníkům možnost pro úžasnou procházku vesnicí s jezírky s modrou vodou, plantážemi banánů a datlí, terasovými poli a inventivním systémem kanálů falaj. Na odvážnější čeká také trocha šplhání po úzkých stezkách, opuštěnými vesnicemi a kolem hlubších jezírek až k prameni. Pláž s bílým pískem – Překrásný menší úsek pláže s jasně bílým pískem a safírovými vodami narušuje skalnaté pobřeží nedaleko vádí Shab a Tiwi. Můžete šnorchlovat a plavat v moři či jen pohodlně relaxovat na pláži. Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Vádí Tiwi – Tiwi má stejně jako vádí Shab výhodu možnosti objevování z pohodlí vozidla. Můžete si projet skrze toto v některých místech úzké vádí s výhledy na plantáže a jezírka. Podobně jako ve vádí Shab je zde hojný výskyt motýlů a ptactva, což je ideální pro fotografování. Továrna na lodě dhow v Sur – Staré město Sur se nachází na mořském pobřeží a jako hlavní město regionu Sharqiya má zářnou minulost nejvýznamnějšího přístavu v oblasti a obchodního uzlu mezi Afrikou a Indií. Pevnosti a strážní věže, které obklopují město a v přístavu najdete hlavní atrakci v podobě továrny na výrobu tradičních lodí dhow, jenž stále tyto unikátní plavidla vyrábí stejným způsobem jako po celá staletí. Ras Al Hadd: domov želv – Impozantní pláže v Ras Al Hadd jsou lákadlem nejen pro turisty. Mnoho želv se vydává na toto východní pobřeží Sultanátu, aby zde každý rok snášely vajíčka. S trochou štěstí budete moci spatřit tyto živočichy shromažďující se na plážích nebo právě vylíhlé želvičky směřující zpět do vody. Turisté jsou žádání k respektování striktních pravidel ohledně fotografování a kontaktu s želvami. K místu s želvím hnízdištěm se vydáte brzy ráno, aby byla zvýšena pravděpodobnost jejich spatření.

Předpokládaný návrat do hotelu je přibližně v 16:00-16:30.

5. den: Ras Al Hadd – vnitrozemská města – vádí Bin Khalid – poušť Wahiba Sands

Snídaně v hotelu a check-out. Vyzvednutí z hotelu v 8:00.

Vnitrozemská města – Ozvěny prosperity a významu města Ibra situovaného strategicky na staré obchodní stezce mezi Afrikou a Indií jsou stále patrné díky budovám z hliněných cihel, početným mešitám a strážním věžím. Nachází se zde prastará mešita se dvěma směry, ke kterým se modlí – jeden je k Mekce a druhý k Jeruzalému. Staré město Al Kamil je pak obklopeno stromy a představuje atraktivní místo s rozpadajícími se strážními věžemi a pěkným tržištěm souk. Tamní hradní muzeum ve velkém starém rodinném domě má výstřední vzhled a disponuje fascinující sbírkou objektů sesbíraných rodinou za mnoho let. Při cestě dále po dálnici poznáte charakter prostředí Jalan Bani Bu Hassan a jednoduchou mešitu s neméně než 52 dómy. Vádí Bani Khalid – V tomto vádí proudí voda po celý rok a vytváří tak krásné a populární přírodní útočiště. Klikatá cesta Vás zavede na horský svah k dlouhému říčnímu korytu s vesnicemi a úrodnými plantážemi. Voda proudící z několika pramenů je shromažďována v čistých hlubokých jezírcích, které umožňují i plavání. Pokud není vodní hladina příliš vysoká, můžete objevovat i vzdálenější části vádí a jeskyni Moqa. Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Poušť Wahiba Sands – Výlet do pouště Wahiba (nebo Sharqiya) je skvělým způsobem, jak poznat arabské pouštní prostředí. Narůžovělé, větrem opracovávané a proměnlivé duny jsou také domovem beduínských rodin, které v těchto drsných podmínkách stále žijí tradičním nomádským způsobem a chovají zvířata. V programu je návštěva jedné takové rodiny. Rozhodnout se dále můžete pro projížďku v dunách ve vozidle s pohonem 4x4 a zkušeným řidičem. K dispozici je možnost přenocování v jednom ze skvěle vybavených pouštních kempů s tím, že budete moci pozorovat kouzelný západ slunce a zažít jízdu na velbloudovi.

Předpokládaný návrat do kempu je přibližně v 16:00-16:30.

6. den: Wahiba – pevnost v Nizwa a trh souk – Bahla – Jabreen – Muscat

Snídaně v kempu a check-out. Vyzvednutí z kempu v 8:00.

Nizwa: pevnost a tržiště souk – Zpoza svěží zeleně a datlových palem zavlažovaných nejdelším sofistikovaným systémem kanálů falaj stoupá město Nizwa. Nemůžete minout zdejší impresivní pevnost ze 17. století. Budete moci vyšplhat nahoru a kochat se dech beroucími výhledy na město a okolní hory. Za návštěvu stojí také tradiční trh souk, jenž je centrem městského života a stará se o denní životní potřeby místních, stejně jako o prodej suvenýrů návštěvníkům. Nejlepší je návštěva trhu v pátek ráno, kdy zde probíhá rozruch s prodejem koz a dobytku. Bahla: pevnost a hrnčíři – Toto malé město pouhých 40 km od Nizwy je domovem jedné z největších a nejpropracovanějších pevností, která je jako jediná v Ománu na Seznamu světového dědictví UNESCO. Předpokládá se, že na tomto místě byla pevnost již před islámským obdobím a má kořeny až ve 13. století. Nedávno byla tato enormní pevnost z důvodu renovace uzavřena a znovuotevření proběhlo v roce 2012. Další atraktivitou města jsou hrnčíři, kteří mají údajně nejšikovnější ruce a seskupují se na tradičním tržišti souk, kde hrnčířství a další řemesla jsou hlavním lákadlem. Oběd v místní restauraci. Hrad Jabreen: ománský poklad – Na prázdné pláni stojí o samotě nejúchvatnější ománský hrad Jabreen, proti kterému se tyčí pohoří Jebel Akhdar. Byl vystavěn v období míru, což odráží jeho jednoduchá majestátnost. Není to žádné místo ve stylu muzea s artefakty, spíše se jedná o ukázku designu a architektonických rysů s magickou atmosférou.

Předpokládaný návrat do hotelu je přibližně v 16:00-16:30.

7. den: Odjezd z hotelu a odlet

Snídaně v hotelu, check-out a vyzvednutí z hotelu s transferem na mezinárodní letiště v Muscatu (vše v závislosti na čase pro check-out v daném hotelu a na plánovaném čase odletu).

oman-novy-web-006.jpg oman-novy-web-010.jpgoman-novy-web-015.jpgoman-novy-web-017.jpgoman-novy-web-030.jpgoman-novy-web-031.jpg
 

 

Majestátní hory Ománu (7 dní)

1. den: Přílet do hlavního města Muscat a transfer do hotelu

Přiletíte na letiště MCT International Airport a budete přivítání místním zástupcem. Poté Vás soukromý transfer převeze do hotelu, kde bude proveden check-in.

2. den: Celodenní prohlídka Muscatu

Snídaně v hotelu a v 8:00 vyzvednutí z hotelu.

Po prohlídce úchvatné Velké mešity Sultan Qaboos budou Vaše smysly potěšeny v návštěvnickém centru společnosti Amouage na výrobu luxusních parfémů. Tento celodenní výlet zakončíte nakupováním v moderním nákupním centru City Centre.

Velká mešita Sultan Qaboos –Velká mešita Sultan Qaboos je dech beroucím a originálním příkladem moderní islámské architektury a místem, které v Muscatu prostě nelze vynechat. Pyšní se decentní elegancí exteriérů a celkově honosnou a velkolepou atmosférou jedné z nejkrásnějších mešit na světě. Byla otevřena Jeho výsostí sultánem Qaboosem bin Saidem v květnu 2001 a ve svých modlitebnách, nádvořích a pasážích je schopná pojmout přes 20 000 věřících. Zahrnuje exkluzivní prvky jako obrovský ručně tkaný koberec nebo majestátní lustr od firmy Swarovski, stejně jako fascinující knihovnu a venkovní chodby se spletitými mozaikovými designy. V noci je mešita kouzelně osvětlena a kontrastuje tak s temnou noční oblohou. Přírodně-historické muzeum – Prozkoumejte fosilie a prostudujte kamenné exponáty umístěné v tomto menším muzeu. Je to skvělá dopolední náplň pro ty, kteří by rádi zjistili více o flóře, fauně a topografii Ománu. Nachází se zde také celá velrybí kostra, která vítá návštěvníky do sekce o mořském světě s mnoha exponáty a informacemi o vzácném oceánském prostředí Ománu. Královská opera Muscatu a oběd – Královská opera v Muscatu je situována v centru tohoto hlavního města a je považována za jeden z nejlepších akustických prostorů na světě se skvostnou architekturou a spektakulární dekorací. Je také již takovým národním symbolem, přičemž představuje centrum pro umělecká vystoupení a každou sezónu přivítá jen ty nejlepší světové umělce a interprety. Parfémy Amouage – Představte si, že máte šanci spatřit práce na výrobě jednoho z nejvíce luxusních parfémů na světě. Znalý průvodce Vás doprovodí při prohlídce továrny okolo návštěvnického centra a sdělí Vám mnoho zajímavých informací o historii, ingrediencích a různých fázích výroby s možností k přičichnutí k mnoha exkluzivním parfémům.

Předpokládaný návrat do hotelu je přibližně 15:00 -15:30.

3. den: Muscat – rybí trh Barka – Nakhl – Rustaq – Jebel Shams

Snídaně v hotelu a následný check-out. V 8:00 vyzvednutí z hotelu.

Po vyzvednutí z hotelu v ranních hodinách se vydáte do Barky na rybí trh v celé své kráse. Po cestě do města Nakhl je možné spatřit plantáže s datlovými palmami. Jakmile dorazíte do města, narazíte na teplé vody pramenu Thowara, uvidíte impresivní systém podzemních kanálů falaj a budete moci navštívit nejvyšší pevnost v Ománu. Po pikniku nebo obědě v místní restauraci se vydáte do působivé hornaté oblasti Jebel až do dalších dvou vádí a k nejvyššímu vrcholku Ománu.

Rybí trh Barka – Spíše menší stánky stojící prakticky na pláži představují ideální místo pro ranní návštěvu, jelikož jsou místem s tradičním rybím trhem a skvělým startem při objevování regionu Al Batinah. Trh je otevřen každé ráno a hemží se rybáři prodávajícími své ranní úlovky. Na trhu najdete kromě rybí sekce také části s prodejci ovoce a zeleniny. Nejlepší atmosféru nabízí ranní hodiny. Nakhl: pevnost a lákavé teplé vodní prameny – Staré město Nakhl se rozkládá uprostřed rozsáhlých zelených palmových plantáží. Ty nejlepší ománské datle pochází odtud, a to i díky sofistikovanému systému zavlažování. Následně můžete svá chodidla ponořit do teplých vod známého pramene Thowara se stinnými bazénky. Cestou zpět skrze staré město narazíte na impozantní pevnost Nakhl – nejvyšší pevnost v Ománu. Tato okouzlující prastará stavba nabízí prostory k prozkoumání a z vyšších hradeb poskytuje krásné výhledy. Rustaq: pevnost a ozdravné horké vody – Rustaq je rozvíjející se město, které je slavné pro svou pevnost, výjimečnou výrobu medu a ozdravující horké vody. Prameny Al Kisfr dosahují teploty až 45°C a mají léčivé účinky zejména na revmatismus a kožní problémy. Poté se vydáte skrze staré město až k dominantní pevnosti Rustaq se čtyřmi věžemi a s kořeny ve 13. století. Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Vádí Ghul, vádí Nakher a Jebel Shams: ománský Grand kaňon – Dvě vádí vedoucí skrze skály vytvářejí rozsáhlou rokli ve stínu nejvyššího vrcholku Ománu – Jebel Shams, aby vytvářel tzv. ománský Grand kaňon. Nejprve se zastavíte ve vádí Ghul s opuštěnými vesnicemi na horském svahu a poté ve vádí Nakher pod nejvyšší horou. Cesta po úbočí hory až nahoru zabere přibližně hodinu a půl. Z vrcholku se Vám naskytnou úžasné výhledy na divokou krajinu bez zásahu člověka s výjimkou malých tradičních vesniček u vádí. Navštívit dále můžete malou vesnici Khateem ve skalách. Další možností je kratší procházka zdejší prostředím nebo delší trek dolů do kaňonu a vesnice Sab.

Předpokládaný návrat na hotel je přibližně v 16:00-16:30.

4. den: Jebel Shams – Al Hamra – Bait Al Safah – Birkat Al Mauz – Jebel Akhdar: vozidlem s pohonem 4x4

Snídaně v hotelu a vyzvednutí v 8:00 z hotelu.

Al Hamra a Bait Al Safah – Cesta do zachovalého horského města Al Hamra je jako cestování časem. Tradiční domky z hliněných cihel a klikaté kamenné uličky dělají z tohoto města ideální volbu pro klidnou procházku. A když už jste na místě, vyplatí se navštívit tradiční dům Bait al Afah, který byl vhodně zrekonstruován a přestavěn do živého muzea. Místní ženy Vám ukáží prastaré metody mletí kávy a mouky, přípravu chleba a lisování oleje. Oběd v místní restauraci. Jebel Akhdar: zelená hora – Vádí, náhorní plošiny, vrcholky a terasovité svahy společně s příjemnými nižšími teplotami a vyššími úhrny srážek v okolí Jebel Akhdar jsou v rámci Ománu unikátní a dávají regionu jinou tvář než ve zbytku země. Cestu začnete stoupáním do vesnice Birkaz Al Mauz s plantážemi banánů, horskými jezírky, starými domky a mešitou ze 17. století. Vesnice je branou do vádí Madaeen. Po asfaltové cestě dorazíte na náhorní plošinu Saiq – rozsáhlou vyvýšeninu v nadmořské výšce 2000 m. Náhorní plošina byla obydlená a obdělávaná po mnoho let, nicméně její prostředí působí nedotčeně z hlediska civilizace. Nahoře je mnoho zajímavých míst jako vádí Bani Habib s opuštěnými domy a s kultivovanou půdou s rostoucím česnekem a stromy s granátovými jablky. Za návštěvu stojí také vesnice Al Ayn s možností procházky mezi tradičními domy v horském svahu s pěkným výhledem. Následně se vydáte na horu Jebel Akhdar s dostatkem zeleně a skalnatého terénu.

Předpokládaný návrat na hotel je přibližně v 16:00-16:30.

5. den: Pevnost a trh ve městě Nizwa – Bahla – Jabreen – Muscat

Snídaně v hotelu a check-out. Vyzvednutí z hotelu v 8:00.

Nizwa: pevnost a tržiště souk – Zpoza svěží zeleně a datlových palem zavlažovaných nejdelším sofistikovaným systémem kanálů falaj stoupá město Nizwa. Nemůžete minout zdejší impresivní pevnost ze 17. století. Budete moci vyšplhat nahoru a kochat se dech beroucími výhledy na město a okolní hory. Za návštěvu stojí také tradiční trh souk, jenž je centrem městského života a stará se o denní životní potřeby místních, stejně jako o prodej suvenýrů návštěvníkům. Nejlepší je návštěva trhu v pátek ráno, kdy zde probíhá rozruch s prodejem koz a dobytku. Bahla: pevnost a hrnčíři – Toto malé město pouhých 40 km od Nizwy je domovem jedné z největších a nejpropracovanějších pevností, která je jako jediná v Ománu na Seznamu světového dědictví UNESCO. Předpokládá se, že na tomto místě byla pevnost již před islámským obdobím a má kořeny až ve 13. století. Nedávno byla tato enormní pevnost z důvodu renovace uzavřena a znovuotevření proběhlo v roce 2012. Další atraktivitou města jsou hrnčíři, kteří mají údajně nejšikovnější ruce a seskupují se na tradičním tržišti souk, kde hrnčířství a další řemesla jsou hlavním lákadlem. Oběd v místní restauraci. Hrad Jabreen: ománský poklad – Na prázdné pláni stojí o samotě nejúchvatnější ománský hrad Jabreen, proti kterému se tyčí pohoří Jebel Akhdar. Byl vystavěn v období míru, což odráží jeho jednoduchá majestátnost. Není to žádné místo ve stylu muzea s artefakty, spíše se jedná o ukázku designu a architektonických rysů s magickou atmosférou.

Předpokládaný návrat do hotelu je přibližně v 16:00-16:30.

6. den: Muscat – poušť Wahiba Sands – vádí Bani Khalid – Muscat: 

Snídaně v hotelu. Vyzvednutí z hotelu v 8:00.

Poušť Wahiba Sands – Výlet do pouště Wahiba (nebo Sharqiya) je skvělým způsobem, jak poznat arabské pouštní prostředí. Narůžovělé, větrem opracovávané a proměnlivé duny jsou také domovem beduínských rodin, které v těchto drsných podmínkách stále žijí tradičním nomádským způsobem a chovají zvířata. V programu je návštěva jedné takové rodiny. Rozhodnout se dále můžete pro projížďku v dunách ve vozidle s pohonem 4x4 a zkušeným řidičem. K dispozici je možnost přenocování v jednom ze skvěle vybavených pouštních kempů s tím, že budete moci pozorovat kouzelný západ slunce a zažít jízdu na velbloudovi. Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Vádí Bani Khalid – V tomto vádí proudí voda po celý rok a vytváří tak krásné a populární přírodní útočiště. Klikatá cesta Vás zavede na horský svah k dlouhému říčnímu korytu s vesnicemi a úrodnými plantážemi. Voda proudící z několika pramenů je shromažďována v čistých hlubokých jezírcích, které umožňují i plavání. Pokud není vodní hladina příliš vysoká, můžete objevovat i vzdálenější části vádí a jeskyni Moqa.

Předpokládaný návrat do hotelu je přibližně v 15:00-15:30.

7. den: Odjezd a odlet

Snídaně v hotelu, check-out a vyzvednutí z hotelu s transferem na mezinárodní letiště v Muscatu (vše v závislosti na čase pro check-out v daném hotelu a na plánovaném čase odletu).

 oman-novy-web-018.jpgoman-novy-web-012.jpgoman-novy-web-014.jpgoman-novy-web-018.jpgoman-novy-web-020.jpgoman-novy-web-035.jpgoman-novy-web-002.jpgoman-novy-web-013.jpgoman-novy-web-020.jpgoman-novy-web-026.jpg
 

 

Mnoho krás Ománu (9 dní)

1. den: Přílet do hlavního města Muscat a transfer do hotelu

Přiletíte na letiště MCT International Airport a budete přivítání místním zástupcem. Poté Vás soukromý transfer převeze do hotelu, kde bude proveden check-in.

2. den: Celodenní prohlídka Muscatu

Snídaně v hotelu a v 8:00 vyzvednutí z hotelu.

Po prohlídce úchvatné Velké mešity Sultan Qaboos budou Vaše smysly potěšeny v návštěvnickém centru společnosti Amouage na výrobu luxusních parfémů. Tento celodenní výlet zakončíte nakupováním v moderním nákupním centru City Centre.

Velká mešita Sultan Qaboos –Velká mešita Sultan Qaboos je dech beroucím a originálním příkladem moderní islámské architektury a místem, které v Muscatu prostě nelze vynechat. Pyšní se decentní elegancí exteriérů a celkově honosnou a velkolepou atmosférou jedné z nejkrásnějších mešit na světě. Byla otevřena Jeho výsostí sultánem Qaboosem bin Saidem v květnu 2001 a ve svých modlitebnách, nádvořích a pasážích je schopná pojmout přes 20 000 věřících. Zahrnuje exkluzivní prvky jako obrovský ručně tkaný koberec nebo majestátní lustr od firmy Swarovski, stejně jako fascinující knihovnu a venkovní chodby se spletitými mozaikovými designy. V noci je mešita kouzelně osvětlena a kontrastuje tak s temnou noční oblohou. Přírodně-historické muzeum – Prozkoumejte fosilie a prostudujte kamenné exponáty umístěné v tomto menším muzeu. Je to skvělá dopolední náplň pro ty, kteří by rádi zjistili více o flóře, fauně a topografii Ománu. Nachází se zde také celá velrybí kostra, která vítá návštěvníky do sekce o mořském světě s mnoha exponáty a informacemi o vzácném oceánském prostředí Ománu. Královská opera Muscatu a oběd – Královská opera v Muscatu je situována v centru tohoto hlavního města a je považována za jeden z nejlepších akustických prostorů na světě se skvostnou architekturou a spektakulární dekorací. Je také již takovým národním symbolem, přičemž představuje centrum pro umělecká vystoupení a každou sezónu přivítá jen ty nejlepší světové umělce a interprety. Parfémy Amouage – Představte si, že máte šanci spatřit práce na výrobě jednoho z nejvíce luxusních parfémů na světě. Znalý průvodce Vás doprovodí při prohlídce továrny okolo návštěvnického centra a sdělí Vám mnoho zajímavých informací o historii, ingrediencích a různých fázích výroby s možností k přičichnutí k mnoha exkluzivním parfémům.

Předpokládaný návrat do hotelu je přibližně 15:00 -15:30.

3. den: Muscat – rybí trh Barka – Nakhl – Rustaq – vádí Bani Auf

Snídaně v hotelu a následný check-out. V 8:00 vyzvednutí z hotelu.

Po vyzvednutí z hotelu v ranních hodinách se vydáte do Barky na rybí trh v celé své kráse. Po cestě do města Nakhl je možné spatřit plantáže s datlovými palmami. Jakmile dorazíte do města, narazíte na teplé vody pramenu Thowara, uvidíte impresivní systém podzemních kanálů falaj a budete moci navštívit nejvyšší pevnost v Ománu. Po pikniku nebo obědě v místní restauraci se vydáte do působivé hornaté oblasti Jebel až do vádí Bani Auf. Užijte si scenérie a vzrušující jízdu dále do vádí, dokud nedosáhnete okouzlující a klidné vesnice Bilad Sayt, kde si budete moci dopřát příjemnou procházku mezi krásnými domy a terasami.

Rybí trh Barka – Spíše menší stánky stojící prakticky na pláži představují ideální místo pro ranní návštěvu, jelikož jsou místem s tradičním rybím trhem a skvělým startem při objevování regionu Al Batinah. Trh je otevřen každé ráno a hemží se rybáři prodávajícími své ranní úlovky. Na trhu najdete kromě rybí sekce také části s prodejci ovoce a zeleniny. Nejlepší atmosféru nabízí ranní hodiny. Nakhl: pevnost a lákavé teplé vodní prameny – Staré město Nakhl se rozkládá uprostřed rozsáhlých zelených palmových plantáží. Ty nejlepší ománské datle pochází odtud, a to i díky sofistikovanému systému zavlažování. Následně můžete svá chodidla ponořit do teplých vod známého pramene Thowara se stinnými bazénky. Cestou zpět skrze staré město narazíte na impozantní pevnost Nakhl – nejvyšší pevnost v Ománu. Tato okouzlující prastará stavba nabízí prostory k prozkoumání a z vyšších hradeb poskytuje krásné výhledy. Rustaq: pevnost a ozdravné horké vody – Rustaq je rozvíjející se město, které je slavné pro svou pevnost, výjimečnou výrobu medu a ozdravující horké vody. Prameny Al Kisfr dosahují teploty až 45°C a mají léčivé účinky zejména na revmatismus a kožní problémy. Poté se vydáte skrze staré město až k dominantní pevnosti Rustaq se čtyřmi věžemi a s kořeny ve 13. století. Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Vádí Bani Auf a vesnice Bilad Sayt – Vádí Bani Auf je 26 km dlouhá rokle, která stoupá až do pohoří Hajar. Je domovem pro kmen Al Aufi, která zde pobývá v malebných vesničkách, pěstuje ovoce a zeleninu a chová včely na výrobu zdejšího slavného medu. V části vádí, která je nepřístupná automobilem, je známá „hadí jeskyně“. Při vystoupání vozidlem ještě výše, dosáhnete vesnice Bilad Sayt s labyrintem uliček mezi tradičními kamennými a hliněnými domy a také s terasovými poli v okolí.

Předpokládaný návrat na hotel je přibližně v 16:00-16:30.

4. den: Jebel Shams – Al Hamra – Bait Al Safah – Bahla – Jabreen – pevnost a trh ve městě Nizwa

Snídaně v hotelu a vyzvednutí v 8:00 z hotelu.

Al Hamra a Bait Al Safah – Cesta do zachovalého horského města Al Hamra je jako cestování časem. Tradiční domky z hliněných cihel a klikaté kamenné uličky dělají z tohoto města ideální volbu pro klidnou procházku. A když už jste na místě, vyplatí se navštívit tradiční dům Bait al Afah, který byl vhodně zrekonstruován a přestavěn do živého muzea. Místní ženy Vám ukáží prastaré metody mletí kávy a mouky, přípravu chleba a lisování oleje. Bahla: pevnost a hrnčíři – Toto malé město pouhých 40 km od Nizwy je domovem jedné z největších a nejpropracovanějších pevností, která je jako jediná v Ománu na Seznamu světového dědictví UNESCO. Předpokládá se, že na tomto místě byla pevnost již před islámským obdobím a má kořeny až ve 13. století. Nedávno byla tato enormní pevnost z důvodu renovace uzavřena a znovuotevření proběhlo v roce 2012. Další atraktivitou města jsou hrnčíři, kteří mají údajně nejšikovnější ruce a seskupují se na tradičním tržišti souk, kde hrnčířství a další řemesla jsou hlavním lákadlem. Oběd v místní restauraci. Hrad Jabreen: ománský poklad – Na prázdné pláni stojí o samotě nejúchvatnější ománský hrad Jabreen, proti kterému se tyčí pohoří Jebel Akhdar. Byl vystavěn v období míru, což odráží jeho jednoduchá majestátnost. Není to žádné místo ve stylu muzea s artefakty, spíše se jedná o ukázku designu a architektonických rysů s magickou atmosférou. Nizwa: pevnost a tržiště souk – Zpoza svěží zeleně a datlových palem zavlažovaných nejdelším sofistikovaným systémem kanálů falaj stoupá město Nizwa. Nemůžete minout zdejší impresivní pevnost ze 17. století. Budete moci vyšplhat nahoru a kochat se dech beroucími výhledy na město a okolní hory. Za návštěvu stojí také tradiční trh souk, jenž je centrem městského života a stará se o denní životní potřeby místních, stejně jako o prodej suvenýrů návštěvníkům. Nejlepší je návštěva trhu v pátek ráno, kdy zde probíhá rozruch s prodejem koz a dobytku.

Předpokládaný návrat na hotel je v 16:00 až 16:30.

5. den: Nizwa – Jebel Akhdar – Birakat Al Mauz – poušť Wahiba Sands

Snídaně v hotelu a vyzvednutí v 8:00 z hotelu.

Jebel Akhdar: zelená hora – Vádí, náhorní plošiny, vrcholky a terasovité svahy společně s příjemnými nižšími teplotami a vyššími úhrny srážek v okolí Jebel Akhdar jsou v rámci Ománu unikátní a dávají regionu jinou tvář než ve zbytku země. Cestu začnete stoupáním do vesnice Birkaz Al Mauz s plantážemi banánů, horskými jezírky, starými domky a mešitou ze 17. století. Vesnice je branou do vádí Madaeen. Po asfaltové cestě dorazíte na náhorní plošinu Saiq – rozsáhlou vyvýšeninu v nadmořské výšce 2000 m. Náhorní plošina byla obydlená a obdělávaná po mnoho let, nicméně její prostředí působí nedotčeně z hlediska civilizace. Nahoře je mnoho zajímavých míst jako vádí Bani Habib s opuštěnými domy a s kultivovanou půdou s rostoucím česnekem a stromy s granátovými jablky. Za návštěvu stojí také vesnice Al Ayn s možností procházky mezi tradičními domy v horském svahu s pěkným výhledem. Následně se vydáte na horu Jebel Akhdar s dostatkem zeleně a skalnatého terénu. Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Poušť Wahiba Sands – Výlet do pouště Wahiba (nebo Sharqiya) je skvělým způsobem, jak poznat arabské pouštní prostředí. Narůžovělé, větrem opracovávané a proměnlivé duny jsou také domovem beduínských rodin, které v těchto drsných podmínkách stále žijí tradičním nomádským způsobem a chovají zvířata. V programu je návštěva jedné takové rodiny. Rozhodnout se dále můžete pro projížďku v dunách ve vozidle s pohonem 4x4 a zkušeným řidičem. K dispozici je možnost přenocování v jednom ze skvěle vybavených pouštních kempů s tím, že budete moci pozorovat kouzelný západ slunce a zažít jízdu na velbloudovi.

Předpokládaný návrat do kempu je přibližně v 16:00-16:30.

6. den: Wahiba Sands – vnitrozemská města – vádí Bani Khalid – Ras Al Hadd: vozidlem s pohonem 4x4

Snídaně v kempu a vyzvednutí v 8:00 z kempu.

Vnitrozemská města – Ozvěny prosperity a významu města Ibra situovaného strategicky na staré obchodní stezce mezi Afrikou a Indií jsou stále patrné díky budovám z hliněných cihel, početným mešitám a strážním věžím. Nachází se zde prastará mešita se dvěma směry, ke kterým se modlí – jeden je k Mekce a druhý k Jeruzalému. Staré město Al Kamil je pak obklopeno stromy a představuje atraktivní místo s rozpadajícími se strážními věžemi a pěkným tržištěm souk. Tamní hradní muzeum ve velkém starém rodinném domě má výstřední vzhled a disponuje fascinující sbírkou objektů sesbíraných rodinou za mnoho let. Při cestě dále po dálnici poznáte charakter prostředí Jalan Bani Bu Hassan a jednoduchou mešitu s neméně než 52 dómy. Vádí Bani Khalid – V tomto vádí proudí voda po celý rok a vytváří tak krásné a populární přírodní útočiště. Klikatá cesta Vás zavede na horský svah k dlouhému říčnímu korytu s vesnicemi a úrodnými plantážemi. Voda proudící z několika pramenů je shromažďována v čistých hlubokých jezírcích, které umožňují i plavání. Pokud není vodní hladina příliš vysoká, můžete objevovat i vzdálenější části vádí a jeskyni Moqa. Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Ras Al Hadd: domov želv – Impozantní pláže v Ras Al Hadd jsou lákadlem nejen pro turisty. Mnoho želv se vydává na toto východní pobřeží Sultanátu, aby zde každý rok snášely vajíčka. S trochou štěstí budete moci spatřit tyto živočichy shromažďující se na plážích nebo právě vylíhlé želvičky směřující zpět do vody. Turisté jsou žádání k respektování striktních pravidel ohledně fotografování a kontaktu s želvami. K místu s želvím hnízdištěm se vydáte brzy ráno, aby byla zvýšena pravděpodobnost jejich spatření.

Předpokládaný návrat do hotelu je přibližně v 16:00-16:30.

Den 7: Ras Al Hadd – Sur – vádí Tiwi – pláž Finn – vádí Shab

Snídaně v hotelu a vyzvednutí v 8:00 z hotelu.

Továrna na lodě dhow v Sur – Staré město Sur se nachází na mořském pobřeží a jako hlavní město regionu Sharqiya má zářnou minulost nejvýznamnějšího přístavu v oblasti a obchodního uzlu mezi Afrikou a Indií. Pevnosti a strážní věže, které obklopují město a v přístavu najdete hlavní atrakci v podobě továrny na výrobu tradičních lodí dhow, jenž stále tyto unikátní plavidla vyrábí stejným způsobem jako po celá staletí. Vádí Tiwi – Tiwi má stejně jako vádí Shab výhodu možnosti objevování z pohodlí vozidla. Můžete si projet skrze toto v některých místech úzké vádí s výhledy na plantáže a jezírka. Podobně jako ve vádí Shab je zde hojný výskyt motýlů a ptactva, což je ideální pro fotografování. Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Pláž s bílým pískem – Překrásný menší úsek pláže s jasně bílým pískem a safírovými vodami narušuje skalnaté pobřeží nedaleko vádí Shab a Tiwi. Můžete šnorchlovat a plavat v moři či jen pohodlně relaxovat na pláži. Vádí Shab – Vydáte se do úzkého vádí v horách, které nabízí návštěvníkům možnost pro úžasnou procházku vesnicí s jezírky s modrou vodou, plantážemi banánů a datlí, terasovými poli a inventivním systémem kanálů falaj. Na odvážnější čeká také trocha šplhání po úzkých stezkách, opuštěnými vesnicemi a kolem hlubších jezírek až k prameni.

Předpokládaný návrat do hotelu je přibližně v 16:00-16:30.

8. den: Vádí Shab – propadlina Bimmah – vádí Arbaeen – vádí Dayqah – Quriyat – Muscat

Propadlina Bimmah – Modré vody propadliny Bimmah lákají každoročně tisíce turistů. A není divu, když je mnohdy považována za nejkrásnější propadlinu na světě. Byla vytvořena zřícením vápencového stropu podzemní jeskyně. Propadlina je nádherným přírodním úkazem a ideálním místem pro zastávku s plaváním a fotografováním. Vádí Arbaeen – Nedotčený vodní ráj a hory v okolí vádí Arbaeen představuje unikátní přírodní úkaz v náročné krajině, což návštěvníky mírně limituje. Užijete si hrbolatou jízdu kolem jezírek, až se ocitnete v klidné přírodě s ptačím zpěvem a zvuky vodopádů. Zde můžete relaxovat, vydat se na procházku a prozkoumávat vádí.

Oběd v místní restauraci nebo piknikový balíček. Quriyat a vádí Dayqah –Quriyat je malé město ležící na pobřeží 80 km vzdáleném od Muscatu a představuje starý rybářský přístav chlubící se příjemným nábřežím, přístavištěm a atraktivní 200 let starou pevností, která byla nedávno znovuotevřená po důkladné renovaci. Nedaleko města se nachází přehrada s vádí Dayqah, která byla dokončena v roce 2012, aby pomohla řešit omezené zdroje vody v Sultanátu.

Předpokládaný příjezd na hotel v 15:00 až 15:30.

9. den: Odjezd a odlet

Snídaně v hotelu, check-out a vyzvednutí z hotelu s transferem na mezinárodní letiště v Muscatu (vše v závislosti na čase pro check-out v daném hotelu a na plánovaném čase odletu).

oman-novy-web-007.jpgoman-novy-web-008.jpgoman-novy-web-019.jpgoman-novy-web-021.jpgoman-novy-web-022.pngoman-novy-web-024.jpgoman-novy-web-025.jpgoman-novy-web-028.jpgoman-novy-web-032.jpgoman-novy-web-033.jpgoman-novy-web-034.jpgoman-novy-web-035.jpgoman-novy-web-036.jpg oman-novy-web-028.jpg
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.