Tanzánie

Exkurze v Tanzánii

 

Tanzanie má více oblastí vyhrazených divoké zvěři než kterákoli jiná země na světě. Téměř třetina celkové rozlohy patří národním parkům, rezervacím a dalším chráněným oblastem. V těchto místech je zakázáno jakékoli konzumní využití zvěře. Mnoho návštěvníků si to namíří na safari přímo k nejznámějším tanzanským chráněným oblastem přírody, které v sobě zahrnují takzvaný Severní okruh. Velkým lákadlem je  i obrovská vulkanická kaldera Ngorongoro, celoroční ráj pro divoká zvířata v nádherné krajině. Právě odsud se často vyráží k jediné aktivní sopce v Tanzanii Ol Doinyo Lengai a k jezeru Natron, obrovskému sodnému jezeru, které přitahuje plameňáky i pouštní nadšence. Krátery, činná sopka a soutěska tvoří rozlehlý NP Ngorongoro (UNESCO), který je proslulý právě díky svému povrchu a vzácným nosorožcům dvourohým. Ve většině národních parků můžete spatřit lvy, gepardy, levharty, slony, zebry, žirafy a nespočet dalších živočišných druhů. Pozorování šimpanzů ve volné přírodě je možné v oblastech Mahale a Gombe.

 tanzanie-novy-web-001.jpg
 

  

Nejstarším národním parkem v Tanzanii je NP Serengeti ležící západně od Ngorongoro. Ve skutečné divočině si užijete pozorování statisíců zvířat v jejich přirozeném prostředí afrických plání. Každoroční migrace více než milionu pakoňů hřivnatých, zeber a antilop je skvěle zdokumentována a je považována za jedno z nejúžasnějších představení, jaké může příroda sehrát. Z méně známých parků na severu stojí za vidění Tarangire se stády obrovských slonů, národní park Arusha, nebo jezero Manyara.

Východně od parků Severního okruhu leží Severní Vysočina, které vévodí zasněžený vrcholek Kilimandžára. Náročný a populární výstup na něj je klasickým dobrodružstvím, které cestovatelé v Africe vyhledávají.

Opakem této hory je jezero Tanganika, které je nejhlubším jezerem Afriky a tvoří hranici mezi Tanzánií a Demokratickou republikou Kongo. Za návštěvu také stojí Viktoriino jezero se svými malými rybářskými vesnicemi a klidnými ostrůvky. Zajímavým přírodním jevem je také Velká příkopová propadlina, která je jedinečná na celém světě.

Wetu.com Southern Serengeti - znm - istock 
 

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.