Tanzánie

Národní park Serengeti

 

Ač se to může zdát k neuvěření, na světě stále ještě existují místa, kde můžete vidět, jak se dvoumilionové masy zvířat valí napříč neporušenou krajinou. Řeč  je o místě zvaném Serengeti – nejstarším národním parku v Tanzánii. Můžete zde vidět, jak se statisíce zvířat pohybují skrz africké pláně, pod jejich nohama se zvedají mračna prachu z vyprahlé letní půdy a zvířata běží do míst, kde půda nebude tak vyschlá a poskytne jim tolik vytouženou potravu. Běží do míst, kde je voda a z ní vychází nový život, vyrůstá z ní nová tráva, na které se zvířata mohou pást a díky tomu sílit a plodit své potomky. To je koloběh života, který je rok co rok k vidění v národním parku Serengeti.

Představte si úsek neporušené přírody o velikosti pětiny České Republiky. Teď do své představy nasázejte přes 2 miliony divokých zvířat. Neuvěřitelná představa, že ano? Ale přesné takový je Národní park Serengeti.

 tanzanie-novy-web-022.jpg
 

 

Geografické informace

Přesná rozloha parku činí 14763 km čtverečních. Poletuje zde přes 500 druhů nejrůznějšího ptactva a dalších více než 70 druhů zvířat se pohybuje na zemi.  Samotný park patří v Africe k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším a jako takový s e dostal krátce po svém založení v roce 1951 pod ochranu UNESCO jako přírodní památka. Geograficky je park situován do severní části Tanzánie, kde přímo sousedí s dalším africkým státem – Keňou.  Kousek od Serengeti se rozkládá přírodní rezervace Masai Mara. A jaký je reliéf nejoblíbenějšího tanzanského národního parku?  Typické jsou pro něj obrovské, nekonečné roviny, které se táhnou na míle daleko. Z rozlehlých rovin však jako kopečky vystupují i tzv. „kopjes“  -  kusy skal tvořené z ruly a žuly. A jelikož je park složitým a velkým ekosystémem, na jeho  území může návštěvník nalézt travnaté savany, bažiny i vlhké močály.

 

Zjistěte, v jakém období je nejlepší vypravit se na safari

Africké Tanzanii dominují 2 různá období – období sucha a období dešťů.  Obě tato období se dají dále rozdělit na krátké a dlouhé. Pro návštěvníky je samozřejmě lepší vyhnout se obdobím dešťů, které by poněkud znepříjemňovaly pozorování divočiny jednak z hlediska komfortu a také z hlediska dopravní dostupnosti, protože v těch nejvydatnějších deštích se nezpevněné cesty rozemelou vodou a je velmi obtížné projet i s vyvýšeným vozem typu 4x4.

Krátké období dešťů trvá od listopadu do prosince, dlouhé potom od března do května. Nejkrásnější zážitky z dovolené si můžete odvézt, pokud park Serengeti navštívíte v období sucha. To je období, kdy příroda ještě čerpá sílu z dešťů, které ustaly, ale komfort pro pozorování je mnohem vyšší. Krátké období sucha trvá od ledna do února – to je zároveň čas, kdy se rodí mláďata býložravců, což se samozřejmě pojí s uchvacujícími a dojemnými pohledy na to, jak matky učí svá mláďata první krůčky a to, jak se o sebe postarat v divočině. Dlouhé období sucha potom trvá od června až do října, kdy je ne ideální čas pro pozorování dravých šelem.

tanzanie-novy-web-007.jpg 
 

 

Zažijte uchvacující pohled na tisíce migrujících zvířat

Každoročně se obrovská stáda zvířat  stěhují z jednoho koutu parku na druhý – podle toho, která část je úrodnější.  Tisícihlavá stáda pakoňů, zeber a dalších zvířat ve snaze opatřit si potravu často putují zběsilým tempem desítky kilometrů.  Tragickým se jim však může stát přechod říčních toků, kde na svou příležitost číhají říční predátoři, například krokodýli. Těm začínají skutečné hody, jakmile se první odvážný býložravec vrhne do hlubin řeky, a za ním se již bezhlavě valí stovky a tisíce dalších kusů. Ve spárech řeky však najde smrt jen nepatrná část celého stáda.

 tanzanie-novy-web-009.jpg
 

 

Natáhněte ruku a dotkněte se hřívy lva

Zvířata v parku jsou na návštěvníky ve vozech zvyklá, a proto se nebudou bát přiblížit se až úplně k vozu. Ti odvážnější z vás tak budou mít možnost natáhnout ruku a dotknout se srsti skutečného divokého zvířete. Dejte si však pozor abyste nevystoupili během svého výletu z vozu – kvůli bezpečnosti návštěvníků je to v celém národním parku zakázáno.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.