Tanzánie

Další národní parky a zajímavosti

Tanzanie představuje vysněnou destinaci mnoha cestovatelů, a to nejen díky nejznámějším národním parkům Serengeti a Ngorongoro. Tanzanie nabízí kombinaci bezkonkurenční divoké přírody, rozlehlých plání savany, impozantních vrcholů sopek Kilimandžáro a Meru ana Zanzibaru také křišťálově čistých vod Indického oceánu. Prozkoumejte s námi méně známe oblasti Tanzanie, které stojí za návštěvu.   

Národní park Kilimandžáro

Národní park Kilimandžáro je bezpochyby jedním z nejunikátnějších míst, které můžete v Africe navštívit. Nabízí však mnohem víc než jen zasněžené vrcholky. Celoroční dokonalé počasí přitahuje jedny z nejúžasnějších druhů afrických divokých zvířat – stáda pakoňů prohánějící se po pláních, rodiny slonů shlukující se u napajedel a hejna vzácných ptáků, kteří plachtí na parkem. Národní park Kilimandžáro dnes patří mezi největší africké atrakce a nabízí zážitky vhodné i pro ty nejodvážnější cestovatele z celého světa. Pozorování velké migrace můžete spojit s vytrvalostním výstupem na vrchol okolních hor.

Název „Kilimandžáro“ vznikl spojením svahilského výrazu pro horu „kilima“ a slova „njaro“, které v jazyce kichagga označuje bílou barvu. Největší dominantou parku je majestátní hora Kilimandžáro, nejvyšší vrchol Afriky vysoký 5 895 metrů. Výhledy z hory na pláně Tanzanie a Keni jsou naprosto úchvatné. Národní park však netvoří jen drsné vrcholky hor a větrem ošlehané travnaté pláně. Jsou zde také četné divoké deštné pralesy a působivá ledová pole.

 Takims Holidays

Pokud jste někdy pátrali po dobrodružných zážitcích v Tanzanii, bezpochyby jste narazili na vzrušující vícedenní výstupy na Kilimandžáro. Tento jedinečný zážitek trvá nejméně šest dní, podle toho, kterou ze tří hlavních trekových tras si vyberete – 8denní Lemosho Route vede přes velkolepou náhorní plošinou Shira, 6denní Machame trek vás provede tropickými deštnými pralesy a nekonečnými vřesovišti až na vrchol a trasa Grand Traverse vás zavede mezi vysoké vrcholy Mawenzi a Kibo. K dispozici jsou i méně náročné jednodenní túry podél břehů jezera Duluti nedaleko Arushy, které se skrývá před slunečními paprsky pod korunami stromů, mezi nimiž žije spousta divoké zvěře. Můžete se také seznámit s auttentickou kulturou vesnice Mto Wa Mbu, vydat se na kánoi do překvapivě neklidných vod jezera Momella v národním parku Arusha nebo strávit den projížďkou na horském kole v drsném terénu národního parku.

Rovníková poloha Kilimandžára zajišťuje vynikající počasí po celý rok, avšak některé měsíce jsou pro výstupy na hory nebo pozorování divoké zvěře vhodnější. Obecně platí, že pro horolezectví a pěší turistiku je nejlepší období sucha mezi lednem a březnem, kdy je méně dešťových přeháněk. Pokud chcete vidět slony a žirafy, načasujte svou cestu na období mezi červnem a říjnem – v tomto období migrují pakoně a Velká pětka se shlukuje kolem napajedel.

Takims Holidays  

Národní park Lake Manyara

Národní park Lake Manyara si se svým fascinujícím sodným jezerem, zelenými lesy a úchvatnými horskými svahy zaslouží čestné místo na vašem seznamu vysněných safari destinací v Tanzanii. Bažinaté lesy, akáciové houštiny a horké prameny spolu s divokou savanou zde vytvářejí rozmanité a úrodné prostředí, v němž žije fascinující množství živočichů. Park je asi nejvíce známý díky svým lvům šplhajícím po stromech. Lake Manyara je také ideálním místem pro pozorování ptačí fauny Tanzanie. Celkem zde bylo zaznamenáno více než 400 druhů ptactva a už při první návštěvě můžete za jediný den spatřit okolo 100 různých druhů. Mezi ty nejzajímavější patří tisíce neustále migrujících růžově zbarvených plameňáků a další velcí vodní ptáci, jako jsou pelikáni, kormoráni a čápi.

 

Národní park Lake Manyara byl pojmenován podle rostliny zvané euphorbia tirucalli, v masajštině známé jako emanyara. Masajové tuto rostlinu používali k pokrytí svých „bomas“ (živých plotů). Národním park byl založen v roce 1960 a v roce 1981 byl prohlášen za biosférickou rezervaci. Park se nachází na trase z města Arusha do přírodní rezervace Ngorongoro, mezi Velkou příkopovou propadlinou a jezerem Manyara. Vstupní brána parku leží 126 km západně od Arushy a vede k ní zpevněná cesta, poblíž etnicky rozmanitého tržního města Mto wa Mbu. Park je velmi snadno dostupný a často se využívá pouze pro doplňkový jednodenní výlet k návštěvě nedalekého kráteru. Je zde však tolik zajímavostí, že stojí za to zvolit i delší pobyt a vychutnat si vše, co park nabízí.

Park má rozlohu 330 km2 a ve srovnání s ostatními tanzanskými parky je poměrně malý, ale i tak se může pochlubit spoustou obdivuhodných divokých zvířat. Park je asi nejznámější díky lvům s černou hřívou, kteří hbitě šplhají po stromech, ale žijí zde také silná stáda žiraf masajských, paviánů, slonů, hrochů, buvolů, impal a dalších. Čím více se blížíte ke břehu jezera, tím rozmanitější je místní ptactvo – v blízkosti vodního zdroje se shlukují růžoví plameňáci, pelikáni, čápi, volavky a jiní opeřenci.

Lake Manyara Serena Safari LodgeTakims Holidays

Park nabízí spoustu zajímavých aktivit. Všichni návštěvníci chtějí samozřejmě spatřit proslulé lvi šplhající po stromech, ale můžete se také vydat po sestavě visutých mostů, odkud se nabízí působivý pohled na život v korunách stromů místních prastarých lesů. Případně můžete nasednout na kolo a užít si vyhlídkovou projížďku s průvodcem, který vás provede pestrou komunitou Mayoka až na břeh jezera, kde si budete moci nazout gumové boty a brodit se ve vodě, abyste si vyfotili nápadné plameňáky. Za návštěvu stojí také městečko Mto Wa Mbu u vchodu do parku, kde se během půldenního výletu seznámíte s místními farmáři, řemeslníky a živnostníky a dozvíte se více o jejich způsobu života.

Lake Manyara Wellworth Kilimamoja Lodge

Národní Park Tarangire

Když se mluví o severní části Tanzanie, pravděpodobně si vybavíte vyprahlý park Serengeti a bohaté rovinaté kaldery v oblastech sopečných kráterů. Národní park Tarangire je skrytým klenotem, který spadá do téže oblasti, ale často bývá přehlížen nebo vtěsnán do zběsilé návštěvy safari, kdy na prohlídku jeho krás máte jen něco málo přes 24 hodin. Pokud hledáte méně komerční, autentičtější tanzanskou destinaci, která nabízí nádherné scenérie, pohodlné ubytování a spoustu obdivuhodné divoké zvěře, je park Tarangire ideální volbou.

Park se nachází v tanzanské oblasti Manyara. Rozkládá se na ploše 2600 km2 mezi Masajskou stepí a jezerní oblastí Velké příkopové propadliny. Jedná se o šestý největší park v zemi, pojmenovaný podle řeky, která je v období sucha hlavním zdrojem vody pro zdejší divokou zvěř. Národní park Tarangire je součástí takzvaného severního safari okruhu Tanzanie.

Wetu.com

V této výjimečné tanzanské rezervaci si každý najde to své – od pěších safari s místními zkušenými průvodci až po kempování na safari, které vás přivede do samotného centra dění divočiny. Park tvoří rozlehlé plochy suchých řídkých lesů, které jsou přerušované trnitými akáciovými houštinami a množstvím krásných baobabů. Směrem na jih se rozprostírá rozsáhlá síť bažin. Na seznamu nejoblíbenějších aktivit většiny návštěvníků je také setkání se slony – park Tarangire totiž patří mezi nejlepší místa na světě, kde si můžete tyto něžné obry prohlédnout zblízka. Zážitky spojené s masajskou kulturou zase umožňují nahlédnout do fascinujícího dědictví místních kmenů. Díky unikátnímu množství biotopů je v této oblasti výjimečná biodiverzita ptačích druhů a žije zde také mnoho významných savců jako například velká stáda slonů, pakoňů a zeber, ale také impaly, buvoli, losi a žirafy. Běžně se zde vyskytují také lvi, levharti, gepardi a hyeny skvrnité.

Takims Holidays

 

Národní park Saadani

Národní park Saadani zastupuje jedinou přírodní rezervací v Tanzánii a celé Africe hraničící s oceánem. Jedná se o poměrně mladší a také nejmenší národní park v Tanzánii. Mezi národní parky se zařadil až v roce 2005 a jeho rozloha činí cca 1062 km². Nabízí jedinečnou kombinaci mořské i pevninské flóry a fauny v kulturně fascinujícím prostředí. Najdete zde asi 30 druhů větších savců, dále množství plazů a ptáků. Kromě mnoha druhů ryb (přes 40) se v nedalekém oceánu vyskytují želvy zelené, keporkaci a delfíni.

Další přednosti parku spočívají ve skvělé dostupnosti z ostrova koření, Zanzibaru, a také pohodlné nabídce ubytování včetně programu. V blízkosti parku se nachází Saadani Safari Lodge, která zajišťuje veškerý servis spojený s návštěvou národního parku Saadani. V průběhu roku zde můžete vyzkoušet safari v buši, říční safari, mořské safari a safari na kole na 40 km pláži. Bližší informace o průběhu safari v tomto národním parku naleznete také zde: Krátké safari na 1 až 2 noci - DELUXEA.

Saadani Safari Lodge 
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.