Tanzánie

Národní park Ngorongoro

Základní informace

Chráněná oblast Ngorongoro se rozkládá vedle národního parku Serengeti a pro milovníky safari a rozmanité přírody představuje splněný sen. Oblast je známá především díky stejnojmennému kráteru, který je největší neporušenou sopečnou kalderou na světě. Často je také označován jako osmý div světa. Okouzlující prostředí a bohatá divoká příroda nepřestávají návštěvníky uchvacovat. Na dně kráteru žije tisíce zvířat a mnoho druhů hmyzu a ptáků. Kráter obklopuje vrchovina, která postupně přechází do táhlých plání a zásaditých jezer Velké příkopové propadliny. Chráněná oblast Ngorongoro se může pochlubit kombinací nádherné krajiny, divoké zvěře, etnických skupin a archeologie. Sopky, pastviny, vodopády a horské lesy jsou domovem velkého množství zvířat a také Masajů. Je to jedna z nejoblíbenějších safari destinací v celé Tanzanii, a to po právu – úrodná sopečná půda a oblast kráteru daly vzniknout neuvěřitelně bohatému ekosystému, kde se daří endemické fauně i flóře, což vytváří úžasně pestrou biosféru. 

 

Chráněná oblast Ngorongoro o rozloze 8 300 km² byla založena v roce 1959. Nachází se 180 km západně od města Arusha v oblasti Crater Highlands. Celá oblast se skládá ze samotného kráteru Ngorongoro, dalšího menšího kráteru Empakaii, který je naplněn slanou vodou, ještě činné sopky Oldonyo a Olduvajské soutěsky. Právě v Olduvajské soutěsce zkoumal Louis Leakey pozůstatky předchůdce dnešního člověka – pozůstatky Homo habilis.

Celé území je ale známé především kvůli většímu z kráterů, který nese jméno jako samotný národní park – Ngorongoro. Severní a západní část chráněné oblasti sousedí s národním parkem Serengeti a sdílí s ním stejný ekosystém. Chráněná oblast Ngorongoro, která zahrnuje rozsáhlý pás krátkostébelných prérií na jihu planiny Serengeti, oblast Ngorongoro Highlands a také pásmo většinou vyhaslých sopek směrem na západ od Velké příkopové propadliny, je chráněna tanzanskými zákony a byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO

 

Ngorongoro Serena Safari Lodgetanzanie-novy-web-163.jpg

Kráter

Ngorongoro Crater je malé, ale překrásné území o rozloze kolem 300 km čtverečních, které leží v jihovýchodní části celé chráněné oblasti Ngorongoro. Když pomineme pestrost fauny i flóry, která se zde nalézá, je jednou z největších zajímavostí samotný původ kráteru. Ten totiž vznikl výbuchem a následným vyhasnutím sopky.  

Při měření bylo zjištěno, že kráter  má v nejnižším místě hloubku neuvěřitelných 610 metrů. Sopečný původ celé oblasti dokumentuje také fakt, že sopka Oldonyo – ležící jen pár kilometrů odtud je stále ještě aktivní. Při představě, jak mohutné mohly být sopečné erupce, jestliže vytvořily kráter o průměru téměř 20 kilometrů, se tají dech.    

Jaké druhy divoké zvěře zde uvidíte?

V kráteru najdeme různorodé ekosystémy počínaje hustým lesem, jezery, močály a konče travnatými savanami. Tento rozmanitý svět nahrává výskytu velkého množství druhů zvěře – ať už divoké, či domestikované. Směrem na jihozápad od kráteru se nachází Lerai Forest s mořem afrických akácií a fascinujícím sodným jezerem. Na východě se rozkládá bažina Gorigor (teritorium hrochů) a sever je vyhrazen širokým otevřeným pastvinám, kde žijí nejvyhledávanější druhy zvěře. Dno kaldery, bohaté na minerály, je pokryto výživnými travinami, které přitahují obrovská stáda buvolů, zeber, gazel, buvolců modrých, a dokonce i nosorožců dvourohých. Ngorongoro má navíc jednu z nejhustších populací dravců na africkém kontinentu. Dokonce se pyšní nejhustším výskytem lvů (včetně lvů černohřívých) na celém světě. Pokud vyrážíte na safari za divokou africkou zvěří, Ngorongoro je proto ideální volbou.

Ngorongoro Serena Safari Lodge

Kam zvířata chodí pít?

Řeka Munge Stream odvodňuje kráter směrem na sever kaldery, kde dále teče do jezera Magadi. To je sezónní slané jezero přibližně uprostřed kráteru. Řeka Lerai Stream odvodňuje vlhké lesy směrem k jihu kaldery, vyživuje tak prales Lerai ležící na dně kráteru.

Dalším významnějším vodním zdrojem kráteru je Ngoitokitok Spring, v blízkosti východních svahů. Zde je i výletní místo otevřené pro turisty. Na dně kráteru se nalézá mnoho jiných malých potůčků, které jsou důležité pro zvířata a místní obyvatele – Masaje, hlavně v období sucha.   

Nedotčený ráj pro zvířata i jejich milovníky

Tato oblast je proslulá svou unikátní divokou přírodou, takže se můžete těšit na širou nabídku projížděk s pozorováním zvěře. Pokud se chcete dostat do centra dění, procházka s průvodcem po okraji kráteru je skvělý způsob, jak se zblízka seznámit s místní nezaměnitelnou přírodou. V sezóně můžete pozorovat dechberoucí migraci divoké zvěře a za zmínku stojí i výlety k nedalekým jezerům Ndutu a Eyasi.

Wetu.com  Shutterstock - Stu Porter

Pohon čtyř kol je základ

Každý výlet do národního parku Ngorongoro by měl být realizován buď malým letadlem, ve kterém pilot bude kroužit nad kráterem a dalšími částmi parku, anebo terénním vozem. Předpokládá se, že vozy, které vjíždějí do parku jsou vybaveny pohonem všech kol, protože cesty zde obvykle nejsou zpevněné a jiný, než terénní vůz by mohl snadno zapadnout. Terénní vozy mohou mít s dostupností také potíže – to v případě období dešťů, kdy jsou cesty natolik rozemleté vodou, že se přístup do některých částí parku stává velmi obtížným.

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.