Vlakem napříč Afrikou

Doporučení a informace k cestě

 

Zájezd luxusním vlakem doporučujeme zejména těm, kteří milují poznávání přírody, ale zároveň si potrpí na noblesním a elegantním cestování. Zážitek z cesty luxusním vlakem si však užijí všichni bez výjimky. Vybírat lze z široké nabídky různých tras, při nichž Vás luxusní vlaky Rovos Rail a Shongololo Express zavezou za těmi nejkrásnějšími přírodními a historickými úkazy tohoto vzdáleného kraje světa jménem jižní Afrika.

Vlak Rovos Rail nabízí prvotřídní cestování, budete obklopeni stylovým interiérem a budete mít pocit, že jste se vrátili v čase do období viktoriánské éry. Interiér vlaku Shongololo Express je o něco střídmější, ale i na palubě tohoto vlaku Vás čeká jedinečný servis, pohodlné kajuty, příjemný personál a především nezapomenutelné zážitky z cesty.

Obraťte se na nás, rádi Vám s výběrem Vaší dovolené poradíme.

 

Stravování na palubě vlaku

Na palubě luxusního vlaku Rovos Rail probíhá stravování v jídelních vozech s noblesní viktoriánskou atmosférou. Hosté si mohou vybírat také z bohaté nabídky exklusivních jihoafrických vín. Šéfkuchaři jsou připraveni uspokojit i ty nejnáročnější gurmánské požadavky a při přípravě jídel vyjdou vstříc i těm hostů, které mají speciální zdravotní omezení. Snídaně na palubě luxusního vlaku Rovos Rail jsou servírovány od 7:00-10:00hod, obědy jsou podávány ve 13hod, odpolední čaj v 16:30hod a večeře pak od 19:30hod. Na čas obědů a večeří jsou hosté upozorňováni klasickým gongem. Na večeře je vyžadováno formální oblečení – pro pány oblek a pro dámy večerní šaty, tak aby byla zachována jedinečná viktoriánská atmosféra.

Stravování na palubě vlaku Shongololo Express probíhá v jídelním voze, jehož kapacita je 38 míst. V závislosti na počtu hostů se podávání jídel odehrává v několika sekvencích. Snídaně jsou podávány od 6:00-8:00hod a večeře od 18:00-21:30hod. Obědy nejsou zahrnuty v ceně a každý účastník cesty si je zajišťuje v rámci výletů sám. Hosté si mohou zvolit mezi kontinentální a anglickou snídaní. V rámci stravování jsou servírovány také nejrůznější africké speciality. Na večeře není vyžadováno formální oblečení. Šéfkuchaři jsou připraveni splnit potřeby hostů s dietními či zdravotními požadavky. Požadavky je však zapotřebí sdělit včas, nejlépe při rezervaci zájezdu.

 vlakem-napric-afrikou-036.jpg
 

 

Zdravotní požadavky na cestu

Při cestování do jižní Afriky je vhodné obstarat si základní očkování proti žloutence typu A, tetanu a dětské obrně. Rovněž je doporučováno očkování proti žluté zimnici. Za státy s výskytem žluté zimnice je považována Tanzánie, Somálsko a Zambie. Při pobytu v těchto zemích a následném cestování do okolních afrických států od Vás bude vyžadován mezinárodní očkovací průkaz s datem přeočkování proti žluté zimnici. Ostatní státy se tímto chrání proti zavlečení této nemoci na své území. Před cestou do jižní Afriky kontaktujte odborníka na cestovní medicínu. V závislosti na ročním období, místě či délce pobytu mohou být doporučena také antimalarika. Určitě si s sebou nezapomeňte také účinné repelenty.

vlakem-napric-afrikou-035.jpg 
 

 

Měna

V Jihoafrické republice je platnou měnou Jihoafrický rand (1 ZAR = cca 1,8 CZK). Ve vlaku Rovos Rail jsou běžně přijímány také mezinárodní platební karty. Pro exkurze a všechny výdaje mimo území Jihoafrické republiky však s sebou mějte i americké dolary. Dolarové bankovky starší roku 2000 však nejsou běžně přijímány. Pro nákup suvenýrů je vhodné mít bankovky o menší nominální hodnotě, naopak pro směnu USD za ZAR je vhodné mít nominální hodnotu bankovek co nejvyšší, neboť dostanete lepší sazbu.

Cestování s dětmi

Vlak Rovos Rail a cestování s ním spojené se nese v duchu noblesy a elegance. Proto pokud budete cestovat s dětmi, tak prosím zvažte, zda je vaše dítě schopné zůstat v klidu a nenarušovat tuto atmosféru. Na delší trasy není vhodné brát děti mladší 13 let, neboť ve vlaku nejsou pro děti organizovány žádné zábavné aktivity.

Cesty luxusním vlakem Shongololo Express se nemohou zúčastnit děti mladší 7 let. Děti nemohou být ubytovány v kajutách vlaku samy, vždy musí kajutu sdílet alespoň s jednou dospělou osobou. Děti od 13 let jsou na palubě vlaku Shongololo Express brány jako dospělí.

Internetové připojení

V zájmu zachování jedinečné atmosféry luxusního vlaku Rovos Rail nejsou na palubě instalovány televize ani rádia. Používání jakýchkoliv mobilních zařízení ve společných prostorách vlaku není dovoleno. Je třeba počítat s tím, že internetové připojení během cesty je zpravidla slabé.

Na palubě vlaku Shongololo Express není internetové připojení k dispozici. Nicméně bude k dispozici ve všech větších městech, kterými bude vlak projíždět.

Vízové povinnosti

JAR - Držitelé všech druhů cestovních dokladů ČR, kteří do JAR cestují za turistickým či obchodním účelem nepotřebují na pobyt do 90 dnů vízum.

Svazijsko - Držitelé všech druhů cestovních dokladů ČR nepotřebují k pobytu na území Svazijska vízum. Délka pobytu nesmí překročit 30 dnů.

Namibie – K cestě do Namibie potřebují držitelé cestovního pasu ČR vízum. Víza vydává zastupitelský úřad Namibie ve Vídni. Naše cestovní kancelář Vám víza vyřídí, vyřízení trvá minimálně pět dní.

Botswana – Občané České republiky mohou vstupovat a pobývat na území Botswany bez víz, pokud délka pobytu nepřesáhne 90 dní během jednoho roku.

Zimbabwe – Občané ČR potřebují ke vstupu do země turistická víza. Víza lze obdržet na kterémkoliv zastupitelském úřadě před cestou nebo na hraničních přechodech či mezinárodních letištích Harare, Bulawayo a Victoria Falls). Poplatek za vízum na hraničním přechodu za jednorázový vstup na 30dní 30USD, za dva vstupy 45USD. Doporučujeme mít připravenu přesnou částku.

Zambie – Občané ČR potřebují ke vstupu do země turistická víza. Víza lze obdržet na kterémkoliv zastupitelském úřadě před cestou nebo na hraničních přechodech či mezinárodním letišti. K žádosti o vízum je třeba doložit dvě fotografie a vyplnit formulář. Víza jsou udělována na 30, max. 90 dnů. Na hranicích se udělují pouze jednorázová víza. Poplatek činí 50USD za jeden vstup.

Tanzanie – Občané ČR musí mít pro vstup do země udělené vízum. To vydává zastupitelský úřad Tanzanie v Berlíně. O vízum můžete žádat ještě před cestou, nebo jej lze získat i na hraničních přechodech. Cena jednorázového turistického víza je 50EUR.

 vlakem-napric-afrikou-033.jpgvlakem-napric-afrikou-043.jpgvlakem-napric-afrikou-044.jpg
 

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.