Vlakem napříč Afrikou

Po stopách Dr. Livingstona

 

Velkolepá cesta vlakem Shongololo Express

Vydejte se luxusním vlakem Shongololo Express na čtrnáctidenní cestu po východní části jižní Afriky a prozkoumejte území od Johannesburgu po Dar Es Salaam. Budete si užívat pohodlí a luxusu vlaku Shongololo a zároveň se dostanete i do málo obydlených, ale o to více unikátních míst. Vlak vyráží z města Johannesburg a směřuje severně k hranicím se Zimbabwe. Navštívíte ruiny Velkého Zimbabwe, či skalní útvary v oblasti Matobo Hills. Budete moci obdivovat Viktoriiny vodopády, a také krásnou přírodu národního parku Chobe. Vlak dále projede napříč územím státu Zambie, se zastávkami v hlavním městě Zambie Lusaka a návštěvou památníku doktora Livingstona. Trasa vlaku Shongololo se následně stočí východním směrem a přes území Tanzanie bude pomalu směřovat do cílové destinace. Předtím, než vlak dorazí do Dar Es Salaamu, však ještě navštívíte největší přírodní rezervaci Tanzanie a budete se moci setkat s původními obyvateli tohoto kraje – Masaji.

 

Itinerář cesty luxusním vlakem: Johannesburg - Dar es Salaam

 1. den – Přes provincie Gauteng a Limpopo

Vlak Shongololo Express vyrazí na trasu po stopách Dr. Livingstona z města Johannesburg. První den bude ve znamení celodenního cestování, neboť vlak bude směřovat k hranicím se Zimbabwe. Ty překročí v brzkých ranních hodinách následujícího dne. Během cesty bude servírován oběd a budete mít možnost zúčastnit se několika zajímavých přednášek.

 1. den – Great Zimbabwe

V ranních hodinách vlak dorazí do města Rutenga. Zde pro Vás budou připraveny klimatizované minivany, které Vás přepraví do Velkého Zimbabwe. To bývalo hlavní město Království Zimbabwe. Do dnešního dne se dochovaly jeho ruiny, kterou jsou významnou archeologickou památkou celé Afriky. V podvečerních hodinách se opět vrátíte na palubu vlaku, který bude přes noc pokračovat do Bulawaya.

 1. den – Matobo Hills

Třetí den navštívíte oblast Matobo Hills, která vyniká jedinečnými skalními útvary. Po obědě zavítáte do muzea Natural History a následně Vás minivany provezou po městě Bulawayo s možností návštěvy Galerie umění. V pozdních odpoledních hodinách se pak opět vrátíte na palubu vlaku Shongololo a cesta bude pokračovat směrem k Viktoriiným vodopádům.

 1. den – Safari v národním parku Chobe

Přibližně sedmdesát kilometrů od Viktoriiných vodopádů leží národní park Chobe, který je jedním z nejnavštěvovanějších parků státu Botswana. Území národního parku je taktéž místem s nejvyšší koncentrací slonů. Bude pro Vás připravena projížďka po safari v terénních vozech, a také plavba po řece Chobe.

 1. den – U Viktoriiných vodopádů

Celý den budete moci strávit u Viktoriiných vodopádů, které se nachází mezi státy Zimbabwe a Zambie. Budete moci obdivovat nejen jedinečnost padajících mas vody, ale také nedaleký les, který je rosou z vodopádů neustále zavlažován. V  blízkosti Viktoriiných vodopádů se nachází také množství obchůdků, kde si budete moci zakoupit suvenýry. Dopoledne strávíte na území státu Zimbabwe, po obědě se pak přesunete na území Zambie. Projdete se přes unikátní železniční a silniční most, který překlenuje řeku Zambezi. Pak dorazíte do města Livingstone, kde opět nastoupíte na palubu vlaku.

 1. den – Napříč jižní Zambií

Poté, co vlak opustí město Livingstone, bude pokračovat jižním územím Zambie směrem k jejímu hlavnímu městu Lusaka. Z pohodlí vlaku Shongololo budete moci pozorovat venkovské oblasti této části Afriky. Během cesty bude servírován oběd a budete mít možnost zúčastnit se několika zajímavých přednášek.

 1. den – Hlavní město Zambie

Po snídani, která bude servírována na palubě vlaku, pro Vás budou připravena motorizovaná vozidla, kterými se vydáte na prohlídku hlavního města Zambie Lusaka. Kromě historických budov budete mít také možnost navštívit tamní dětský domov. Po prohlídce města dorazíte do Chaminuka Lodge, kde bude na noc zajištěné ubytování. Okolí Chaminuka Lodge nabízí mnoho příležitostí k pozorování nejrůznějších druhů zvířat a ptactva.

 1. den – Pobyt na Chaminuka Lodge

Osmý den se budete moci zúčastnit různých aktivit, které Chaminuka Lodge a jeho okolí nabízí. Vybírat můžete z prohlídky sbírky uměleckých předmětů, projížďce po safari v přírodní rezervaci Chaminuka, pozorování ptactva nebo rybaření. V pozdních hodinách pak opět nastoupíte na palubu vlaku, který se vydá severovýchodním směrem dále.

 1. den – Návštěva památníku doktora Livingstona

Z města Serenje v centrální části Zambie se vydáte kolem národního parku Kasanka k místu, kde zemřel pan Livingstone. Při zpáteční cestě k vlaku budete mít možnost navštívit také vodopády Kundalila.

 1. den – Scénické výhledy

Desátý den bude ve znamení celodenního cestování, neboť vlak bude pokračovat dále směrem k městu Tunduma u hranic s Tanzánií. Naskytnou se Vám jedinečné scénické pohledy na příkré skalní stěny. Během cesty bude servírován oběd.

 1. den – Město Iringa a Isimila Stone Age Site

Poté, co vlakem dorazíte do města Makambako se vydáte dále severně do města Iringa. Toto město a zejména pak Isimila Stone Age Site je proslulé archeologickými vykopávkami. Po obědě, který bude servírován v jedné z tamních restaurací, budete mít prostor na prohlídku města Iringa. To bylo založeno již v roce 1896 a bylo důležitým centrem pro německé a britské kolonizátory.

 1. den – Safari v největší přírodní rezervaci Tanzanie

Dvanáctý den cesty si budete moci vychutnat safari v Selous Reserve, největší přírodní rezervaci Tanzanie. Ta je ideálním místem pro pozorování divokých zvířat, jako jsou sloni, hroši, lvi či krokodýli.

 1. den – Návštěva regionu Masajů

V dopoledních hodinách zavítáte do regionu Masajů v národním parku Mikumi. Budete tak mít možnost poznat způsob života těchto lidí a seznámit se s jejich zvyky a obyčeji. Po obědě, který již bude servírován na palubě vlaku, budete mít prostor na strávení odpoledne dle svého přání. V podvečerních hodinách vlak opustí stanici v Kisaki a přes noc pojede do cílové destinace Dar Es Salaamu.

 1. den – Prohlídka Dar Es Salaamu či města Bagamoyo

Čtrnáctý den cesty dorazíte do cílové destinace Dar Es Salaamu, které je významným přístavním městem východního afrického pobřeží. Den budete moci strávit prohlídkou tohoto fascinujícího města, nebo se vypravit několik kilometrů severně do města Bagamoyo. To je rovněž přístavním městem a zároveň nejbližším pevninským městem k ostrovu Zanzibar.

 1. den – Závěrečný den velkolepé cesty

Poslední den cesty je určen pro transfery hostů do hotelů, na letiště, nebo na místo jejich další aktivity.

vlakem-napric-afrikou-034.jpgvlakem-napric-afrikou-035.jpgvlakem-napric-afrikou-036.jpg 
 

 

Jak naplánovat cestu a co vidět od Johannesburgu po Dar Es Salaam:

Pokud se rozhodnete pro cestu vlakem Shongololo Express z Johannesburgu do Dar Es Salaamu, je třeba doletět na mezinárodní letiště v Johanessburgu. Město Johannesburg je oblíbeným výchozím bodem pro návštěvu JAR i celé jižní Afriky. Doporučujeme tak využít této příležitosti a nechat si alespoň jeden až dva dny na prohlídku zajímavostí tohoto města a alespoň jeden den na zhlédnutí turisticky zajímavých míst Pretorie. Předtím, než se vydáte na Vaši jedinečnou cestu vlakem Shongololo, doporučujeme také navštívit jeskyně Sterkfontein, které se nachází přibližně hodinu jízdy od Johannesburgu a které jsou zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. Určitě se vyplatí udělat si také menší zajížďku severozápadně do města Sun City, u nějž začíná národní park Pilanesberg. V jedinečném hotelovém komplexu Sun City si můžete užít umělých vln a pláže a zároveň se i vydat na projížďku po safari do národního parku. Vlak Shongololo vyráží na cestu do Tanzanie z Johannesburgu. Po čtrnácti dnech, během kterých budete mít možnost poznat mnoho jedinečných míst, dorazíte vlakem do cílové destinace, města Dar es Salaam u pobřeží Indického oceánu. Je vhodné strávit ve městě a jeho okolí přibližně dva dny a seznámit se s tímto městem blíže. Zejména pak doporučujeme využít příhodné polohy města v blízkosti tropického ostrova Zanzibar a vydat se ho navštívit. Ostrov Zanzibar může být tím pravým místem, kde zakončit Vaši jedinečnou dovolenou a strávit zde navíc ještě několik odpočinkových dní.

Možnosti dalšího safari:

Jihoafrická republika disponuje značnými možnostmi pro pozorování divokých zvířat. Nenechte si tak při svém pobytu v Jihoafrické republice ujít návštěvu světově známého Krugerova národního parku amnoha dalších přírodních rezervací. Krugerův národní park Vás ohromí svoji rozlohou i rozmanitou krajinou. V těsné blízkosti národního parku se nachází také přírodní rezervace Thornybush. Přibližně na poloviční cestě mezi Pretorií a Kruger NP pak leží přírodní rezervace Entabeni.

 

Zajímavosti města Johannesburg:

Věž Hillbrow– Nejvyšší dominantou Johannesburgu je 269 metrů vysoká věž Hillbrow. Ta vytváří jedinečné panorama města. Veřejnosti je však v současné době nepřístupná.

Carlton Centre – Vysoká kancelářská budova s padesáti nadzemními podlažími je atraktivní pro návštěvníky nejen kvůli nákupnímu centru, které se nachází v podzemí. Můžete také vyjet výtahem do posledního patra, kde se nachází vyhlídková plošina. Z té se Vám nabídne jedinečný výhled ne celé město.

Newtown – Oblast Johannesburgu, ve které se mísí kultura celého města. Jistě si nenechte také ujít pohled na rozsvícený most Nelsona Mandely.

Lion Park – Nikdo by neměl opustit jižní Afriku, aniž by viděl lvy. Lion Park je ideálním místem na prvotní kontakt s touto jedinečnou šelmou.

Apartheid Museum – Nevšední a jistě obohacující zážitek Vám bezesporu přinese také návštěva muzea, věnovaného historii apartheidu v jižní Africe.

Constitution Hill – Sídlo Ústavního soudu je symbolem cesty jižní Afriky k demokracii. Budova Constitution Hill se nachází ve čtvrti Braamfontein. Ta je také známá pro množství restaurací, hudebních klubů a bohatého nočního života.

A další: Mary Fitzgerald Square, House of Nelson Mandela, Museum Africa

Zajímavosti města Pretoria:

Union Buildings – Jednoznačnou dominantou města a národním monumentem jižní Afriky je sídlo vlády v Union Buldings, před kterým se rozkládají široké zahrady. Samotné budovy jsou veřejnosti nepřístupné, avšak i tak stojí bezesporu za zhlédnutí.

National Cultural History Museum – Velikou sbírku uměleckých předmětů, archeologických objektů, fotografií a historických dokumentů můžete obdivovat v tomto jedinečném muzeu.

Voortrekker Monument – Jedním z nejnavštěvovanějších monumentů je majestátní Voortrekker Monument, jehož návštěvu byste při svém pobytu v Pretorii neměli vynechat.

 

 

Zajímavosti Dar es Salaamu

Rybí trh – Kolem půl sedmé ráno je Kivukoni Fish Market jedním z nejzajímavějších míst v celém městě. Lidé sem přicházejí, aby si zakoupili čerstvé rybí úlovky. Po ránu je proto toto místo velmi rušné a plné života.

Ostrov Bongoyo – Pokud si chcete zaplavat v krásných teplých vodách Indického oceánu, malý ostrov Bongoyo je příhodným místem pro strávení klidného odpočinkového dne.

Ferry na ostrov Zanzibar – Využijte příhodné polohy Dar es Salaamu a vydejte se prozkoumat ostrov Zanzibar. Zde si můžete užít tropického ráje a prodloužit svoji dovolenou o pár nezapomenutelných dní.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.