Vlakem napříč Afrikou

Trasa Dobré naděje

 

Z Kapského města do Johannesburgu na palubě Shongololo Express za 12 dní

Vydejte se s vlakovou společností Shongololo Express objevovat krásy Jihoafrické republiky. Luxusní vlak vyráží z nádraží v Kapském městě a míří do Johannesburgu. Po dobu třinácti dní Vás proveze po těch nejzajímavějších místech státu JAR. Objevovat budete moci například krásy Kapského města a jeho okolí, navštívit vyhlášenou vinařskou oblast JAR či si prohlédnout muzea těžby zlata ve městě Kimberley. Luxusní vlak Shongololo Express pak z centrální části JAR zamíří východním směrem k pobřeží Indického oceánu. Projede kolem Dračích hor a přijede k přímořskému městu Durban. Odtud Vás poveze dále severně podél pobřeží k přírodní rezervaci Hluhluwe. Přes malý africký stát Svazijsko následně dorazíte až k vyhlášenému Krugerovu národnímu parku. V závěru se pak trasa vlaku stočí západním směrem a skončí v největším městě JAR, Johannesburgu.

 vlakem-napric-afrikou-044.jpg
 

 

Itinerář cesty luxusním vlakem: Kapské město - Johannesburg

 1. den – Mys Dobré naděje

První den strávíte v okolí Kapského města. Navštívíte botanické zahrady Kirstenbosch a oblast Hout Bay, kterému dodávají jedinečnou atmosféru malé barevné rybářské loďky. Dále se vydáte po Chapman’s Peak Drive, která představuje jednu z nejkrásnějších scénických silnic na světě a dorazíte do přímořského městečka Simon’s town v jehož blízkosti nachází útočiště kolonie tučňáků. V závěru dne pak nesmí chybět návštěva mysu Dobré naděje.

 1. den – Prohlídka Kapského města

Následující den se při dobrých povětrnostních podmínkách dopravíte lanovkou na Stolovou horu, ze které se Vám nabídne jedinečný pohled na celé město. Následovat bude prohlídka muzea Bo-Kaap po které se pak přemístíte na vyhlášenou přístavní promenádu Victoria & Alfred Waterfront, kde se nachází mnoho obchodů a restaurací. Prohlídku Kapského města zakončíte návštěvou Castle of Good Hope.

 1. den – Oblast Winelands

Třetí den se přemístíte do vyhlášené vinařské oblasti Jihoafrické republiky v okolí měst Stellenbosch a Franschoek. Na základě svých preferencí si budete moci zvolit, zda budete chtít během dne poznávat historii této oblasti nebo obdivovat přírodní krásy u pobřeží Indického oceánu, kde lze z určitých míst spatřit i velryby.

 1. den – Návštěva měst Kimberley a Bloemfontein

Čtvrtý den si budete moci zvolit taktéž z několika variant pro strávení dne. Budete moci navštívit město Kimberley s muzei věnovanými těžbě zlata a diamantů v této oblasti a město Bloemfontein, které je pátý největším městem J.A.R. a zároveň i sídlem soudní moci.

 1. den – Oblast Midlands v Dračích horách

Pátý den cesty, v jižní části Dračích hor, budete mít možnost volit ze čtyř alternativních aktivit. První možností je návštěva významného historického místa v podobě bitevních polí Spioenkop. Je možné také navštívit oblast Midlands Meander s množstvím obchůdků a jiných aktivit. Ti, kteří by rádi viděli více z přírody, mohou využít možnosti komentované procházky v Pursers Bush, která je domovem vzácných druhů ptactva, nebo se projít po Drakensberg hiking trail.

 1. den – Město Durban

V polovině Vaší cesty luxusním vlakem Shongololo Express dorazíte k přímořskému městu Durban u Indického oceánu. Zde budete mít časový prostor na prohlídku města, návštěvy botanických zahrad či podmořského světa, nebo si můžete užít odpočinkový den na jedné z krásných tamních pláží. Je možné využít také nabídky výletu po duchovních stavbách jako je např. Mariannhill, Hari Krishna nebo Juma Musjid, největší mešita v jižní Africe.

 1. den – Zululand

Ráno se vydáte na komentovanou prohlídku a poznání tradiční vesnice Zulu. Následně se přemístíte do přírodního parku St Lucia Wetlands, který je útočištěm pro mnoho druhů vodních ptáků a pro hrochy či krokodýli. Přírodní park je prohlášen za přírodní památku UNESCO.

 1. den – Přírodní rezervace Hluhluwe

Osmý den cesty se luxusní vlak Shongololo Express přiblíží k přírodní rezervaci Hluhluwe, která leží uprostřed oblasti Zululand. Na programu pro Vás bude připravena jedinečná projížďka po safari. Budete tak mít možnost spatřit na vlastní oči nejrůznější druhy afrických zvířat v jejich přirozeném prostředí.

 1. den – Návštěva Svazijska

Devátý den cesty zavítáte do malého státu v jižní Africe - Svazijska. Po hraniční kontrole v Mpaka přestoupíte do minivanů, které Vás během dne po Svazijsku provezou. Navštívíte typický svazijský market, místo, kde jsou ručně vyráběné barvené svíčky, Svazijské národní muzeum a také jedinečnou sklárnu v Ngwenya. Přes údolí řeky Komati pak opustíte tento malý stát a v Kaapmuiden nastoupíte opět na palubu luxusního vlaku Shongololo Express.

 1. den – Krugerův národní park

Další zastávka během Vaší jedinečné cesty Jihoafrickou republikou bude v Krugerově národním parku, nejznámějším národním parku Jihoafrické republiky. Tento národní park se nachází na severovýchodě JAR a vyniká nejen svoji výjimečnou rozlohou, ale také množstvím druhů zvířat, které na jeho území žijí.

 1. den – Prohlídka národního parku/Panorama route

Jedenáctý den cesty budete moci strávit v Krugerově národním parku nebo se vydat do oblasti, kde se nachází město Pilgrimsrest. V jeho okolí bylo v minulosti objeveno zlato. Dnes se zde nachází muzeum a mnoho dosud zachovalých domů zlatokopů. Opodál se pak nachází Blyde River Canyon, který tvaruje v krajině jedinečné údolí.

 1. den – Příjezd do Johannesburgu a Pretorie

Dvanáctý den budete moci volit mezi kombinací prohlídky města Pretoria s okrajovou části Johannesburgu Soweto nebo si prohlédnout samotné město Johannesburg i jeho okrajovou část. V Pretorii navštívíte nejvýznamnější místa jako Union Buildings, Church square nebo Voortrekker Monument. V Johannesburgu pak budete mít možnost zavítat do známé čtvrti Braamfontein se sídlem Ústavního soudu. Navštívíte také multikulturní oblast Newtown či Museum Africa.

 1. den – Konec cesty

Poslední třináctý den cesty je určen pro transfery hostů do hotelů nebo na mezinárodní letiště v Johannesburgu. Ti, kdo budou odlétat ve večerních hodinách nebo až jiný den, budou moci ještě využít nabídky fakultativních výletů.

vlakem-napric-afrikou-034.jpgvlakem-napric-afrikou-035.jpgvlakem-napric-afrikou-036.jpg 
 

Typy kajut v luxusním vlaku Shongololo

Můžete si vybrat typ a velikost kajuty, která Vám bude nejlépe vyhovovat.  Více informací...

 

Jak naplánovat cestu a co vidět od Kapského města po Johannesburg:

Pro cestu luxusním vlakem Shongololo Express z Kapského města do Johannesburgu je třeba doletět na mezinárodní letiště v Kapském městě. Je vhodné nechat si alespoň jeden den na aklimatizaci. Program cesty vlakem Shongololo Express začíná v Kapském městě, kde budete mít dva dny, v rámci nichž Vás průvodci provedou po zajímavostech města i jeho okolí. Po dvou dnech v této lokalitě se pak vydáte na cestu luxusním vlakem po státu JAR. Tato trasa končí ve městě Johannesburg. Komentovaná prohlídka zajímavostí tohoto města a města Pretorie je ještě součástí celého programu. Ještě než opustíte JAR, doporučujeme navštívit jeskyně Sterkfontein, které se nachází přibližně hodinu jízdy od Johannesburgu a které jsou zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. Určitě se vyplatí udělat si také menší zajížďku severozápadně do města Sun City, u nějž začíná národní park Pilanesberg. V jedinečném hotelovém komplexu Sun City si můžete užít umělých vln a pláže, zahrát si golf nebo se vydat na projížďku po safari do národního parku.

 

Zajímavosti Kapského města a okolí:

Victoria & Alfred Waterfront – Přístavní promenáda, která je plná života. Nachází se zde plno restaurací, obchodů a atrakcí pro turisty.

Stolová hora s lanovkou na vrchol – Ze Stolové hory se Vám naskytne jedinečný výhled na město. Při úpatí této hory se nachází krásná botanická zahrada Kirstenbosch.

Mys Dobré Naděje – Každý, kdo navštíví Kapské město, by měl vidět i mys Dobré Naděje. Tento výlet bude na celý den, avšak bezpochyby stojí za to. Při zpáteční cestě se zastavte v Simon’s Town, místě, které je vyhledávaným útočištěm pro kolonie tučňáků.

Hout Bay – Z Kapského města, části nazývané Hout Bay, lze také podniknout jednohodinový výlet lodí za delfíny a lachtany.

Stellenbosch – Oblast Stellenbosch je vyhlášená vinařská oblast, která Vám nabídne mnoho druhů vín k ochutnání.

Franschoek - Pro milovníky golfu doporučujeme navštívit oblast Franschoek, v jejímž okolí pět golfových hřišť té nejvyšší kvality.

Zajímavosti města Johannesburg:

Věž Hillbrow – Nejvyšší dominantou Johannesburgu je 269 metrů vysoká věž Hillbrow. Ta vytváří jedinečné panorama města. Veřejnosti je však v současné době nepřístupná.

Carlton Centre – Vysoká kancelářská budova s padesáti nadzemními podlažími je atraktivní pro návštěvníky nejen kvůli nákupnímu centru, které se nachází v podzemí. Můžete také vyjet výtahem do posledního patra, kde se nachází vyhlídková plošina. Z té se Vám nabídne jedinečný výhled ne celé město.

Newtown – Oblast Johannesburgu, ve které se mísí kultura celého města. Jistě si nenechte také ujít pohled na rozsvícený most Nelsona Mandely.

Lion Park – Nikdo by neměl opustit jižní Afriku, aniž by viděl lvy. Lion Park je ideálním místem na prvotní kontakt s touto jedinečnou šelmou.

Apartheid Museum – Nevšední a jistě obohacující zážitek Vám bezesporu přinese také návštěva muzea, věnovaného historii apartheidu v jižní Africe.

Constitution Hill – Sídlo Ústavního soudu je symbolem cesty jižní Afriky k demokracii. Budova Constitution Hill se nachází ve čtvrti Braamfontein. Ta je také známá pro množství restaurací, hudebních klubů a bohatého nočního života.

A další: Mary Fitzgerald Square, House of Nelson Mandela, Museum Africa

 

 

Zajímavosti města Pretoria:

Union Buildings – Jednoznačnou dominantou města a národním monumentem jižní Afriky je sídlo vlády v Union Buldings, před kterým se rozkládají široké zahrady. Samotné budovy jsou veřejnosti nepřístupné, avšak i tak stojí bezesporu za zhlédnutí.

National Cultural History Museum – Velikou sbírku uměleckých předmětů, archeologických objektů, fotografií a historických dokumentů můžete obdivovat v tomto jedinečném muzeu.

Voortrekker Monument – Jedním z nejnavštěvovanějších monumentů je majestátní Voortrekker Monument, jehož návštěvu byste při svém pobytu v Pretorii neměli vynechat.  

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.