Vlakem napříč Afrikou

K Viktoriiným vodopádům

 

15 denní cesta luxusním vlakem po východní části jižní Afriky

Nechte se svézt luxusním vlakem Shongololo Express po východní části jižní Afriky a prozkoumejte území od Johannesburgu po Viktoriiny vodopády. Vlak vyráží z nádraží v Johannesburgu a poveze Vás po dobu šestnácti dní. Navštívíte malý stát Svazijsko a hlavní město státu Mosambik, kde si budete moci užít odpočinkový den na pláži u Indického oceánu. Vlak dále projíždí a zastavuje u nejznámějšího národního parku Jihoafrické republiky a osmý den cesty pak překročí hranice na území Zimbabwe. Navštívíte významnou archeologickou památku Afriky Velké Zimbabwe a v Antelope Park se projdete a vyfotíte společně se lvy. Se zastávkou v národním parku Hwenge pak vlakem Shongololo Express dorazíte v druhé polovině cesty k Viktoriiným vodopádům. Zde budete mít dostatečný prostor si prohlédnout jak tento přírodní unikát, tak i další přírodní zajímavosti v okolí.

 vlakem-napric-afrikou-043.jpg
 

 

Itinerář cesty luxusním vlakem: Johannesburg – Victoria Falls

 1. den – Johannesburg a Pretorie

První den budete moci volit mezi kombinací prohlídky města Pretoria s okrajovou části Johannesburgu Soweto nebo si prohlédnout samotné město Johannesburg i jeho okrajovou část. V Pretorii navštívíte nejvýznamnější místa jako Union Buildings, Church square nebo Voortrekker Monument. V Johannesburgu pak budete mít možnost zavítat do známé čtvrti Braamfontein se sídlem Ústavního soudu. Navštívíte také multikulturní oblast Newtown či Museum Africa.

 1. den – Návštěva Svazijska

Následující den cesty zavítáte do malého státu v jižní Africe – Svazijska, který budete poznávat z pohodlí klimatizovaného minivanu. Z města Nelspruit Vás minivany zavezou do údolí Ezulwini a řeky Komati. Během dne také navštívíte typický svazijský market s ručně vyráběnými výrobky. V městě Mpaka pak opět nastoupíte na palubu vlaku, který vyrazí směrem do města Maputo u Indického oceánu.

 1. den – Hlavní město Mosambiku

Třetí den vlak dorazí do hlavního města státu Mosambik – Maputo, ve kterém jsou dodnes patrné vlivy kolonizátorů z různých států. V Maputu si budete moci užít odpočinkový den na pláži, ochutnat mořské speciality a vychutnat si i večerní atmosféru tohoto města, neboť vlak zde zůstává přes noc.

 1. den – Prohlídka města Maputo

Následující den pro Vás bude připravena komentovaná prohlídka města Maputo. Navštívíte jeho nejvýznamnější místa jako je například Catholic Cathedral, Louis Trichardt Trek Memorial, The Iron house, botanickou zahradu či galerii umění. V odpoledních hodinách pak bude cesta vlakem pokračovat dále, a to západním směrem zpět do JAR.

 1. den – Krugerův národní park

Další zastávka během Vaší cesty bude v Krugerově národním parku, nejznámějším národním parku Jihoafrické republiky. Tento národní park se nachází na severovýchodě JAR a vyniká nejen svoji výjimečnou rozlohou, ale také množstvím druhů zvířat, které na jeho území žijí.

 1. den – Oblast Mpumalanga

Šestý den budete moci strávit v Krugerově národním parku nebo využít možnosti vypravit se do města Nelspruit, které je vstupní branou do oblasti Mpumalanga. Během výletu také navštívíte se zkušeným průvodcem jeskyně Sudwala a dinosauří park.

 1. den – Panorama route

Sedmý den bude na programu návštěva oblasti, ve které se nachází město Pilgrimsrest. V jeho okolí bylo v minulosti objeveno zlato. Dnes se zde nachází muzeum a mnoho dosud zachovalých domů zlatokopů. Opodál se pak nachází Blyde River Canyon, který tvaruje v krajině jedinečné údolí.

 1. den – Den na palubě vlaku

Tento den budete mít možnost relaxovat v pohodlných prostorách luxusního vlaku Shongololo Express. Vlak bude projíždět přes provincie Mpumalanga, Gauteng a Limpopo. U města Beitbridge překročí hranice se státem Zimbabwe a bude pokračovat až do města Rutenga, kde vlak zastaví přes noc. Během cesty budete mít možnost zúčastnit se několika zajímavých přednášek.

 1. den – Great Zimbabwe

Ráno pro Vás budou připraveny klimatizované minivany, které Vás z města Rutenga přepraví do Velkého Zimbabwe. Velké Zimabwe bývalo hlavní město Království Zimbabwe. Do dnešního dne se dochovaly jeho ruiny, kterou jsou významnou archeologickou památkou celé Afriky.

 1. den – Návštěva Antelope Park a města Gweru

Desátý den cesty navštívíte Antelope Park, vojenské muzeum ve městě Gweru a také tamní základní školu. V Antelope Park budete mít jedinečnou možnost procházet se společně se lvy. Je to místo, kde usilují o navrácení mláďat zpět do divočiny.

 1. den – Matobo Hills

Navštívíte oblast Matobo Hills, která vyniká jedinečnými skalními útvary. V odpoledních hodinách pak zavítáte do muzea Natural History a v závěru dne Vás minivany provezou po městě Bulawayo s možností návštěvy Galerie umění nebo Muzea železnice.

 1. den – Národní park Hwenge

Jeden z nejkrásnějších parků Zimbabwe je známý především kvůli početné populaci lvů, ale nachází v něm útočiště také mnoho jiných druhů afrických zvířat. Brzy ráno pro Vás bude připravena projížďka po safari, kterou si budete moci zopakovat i v odpoledních hodinách.

 1. den – Příjezd do města Livingstone

Třináctý den dorazíte vlakem přímo k Viktoriiným vodopádům, konkrétně do města Livingstone ve státě Zambia. Projdete se také přes železniční a silniční most, který překlenuje řeku Zambezi.

 1. den – Národní park Chobe

Přibližně sedmdesát kilometrů od Viktoriiných vodopádů leží národní park Chobe, který je jedním z nejnavštěvovanějších parků v Botswaně. Území národního parku je taktéž místem s nejvyšší koncentrací slonů. Bude pro Vás připravena projížďka po safari v terénních vozech a také plavba po řece Chobe.

 1. den – Viktoriiny vodopády

Celý den budete moci strávit u Viktoriiných vodopádů a obdivovat nejen jedinečnost padajících mas vody, ale také nedaleký les, který je rosou z vodopádů neustále zavlažován. V  blízkosti Viktoriiných vodopádů se nachází také množství obchůdků, kde si budete moci zakoupit suvenýry.

 1. den – Konec cesty

Poslední den cesty je určen pro transfery hostů do hotelů nebo na letiště Victoria Falls. Ti, kdo budou odlétat ve večerních hodinách nebo až jiný den, budou moci ještě využít nabídky fakultativních výletů.

 vlakem-napric-afrikou-034.jpgvlakem-napric-afrikou-035.jpgvlakem-napric-afrikou-036.jpg
 

Typy kajut v luxusním vlaku Shongololo

Můžete si vybrat typ a velikost kajuty, která Vám bude nejlépe vyhovovat.  Více informací...

Jak naplánovat cestu a co vidět od Johannesburgu po Viktoriiny vodopády:

Pokud se rozhodnete pro cestu vlakem Shongololo Express z Johannesburgu k Viktoriiným vodopádům, je třeba doletět na mezinárodní letiště v Johanessburgu. Město Johannesburg je oblíbeným výchozím bodem pro návštěvu JAR i celé jižní Afriky. Součástí programu cesty vlakem Shongololo je prohlídka Johannesburgu či Pretorie, můžete si však i tak nechat jeden až dva dny na prohlídku zajímavostí těchto měst po vlastní ose. Ještě než se následně vydáte na jedinečnou cestu vlakem, doporučujeme navštívit jeskyně Sterkfontein, které se nachází přibližně hodinu jízdy od Johannesburgu a které jsou zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. Určitě se vyplatí udělat si také menší zajížďku severozápadně do města Sun City, u nějž začíná národní park Pilanesberg. V jedinečném hotelovém komplexu Sun City si můžete užít umělých vln a pláže a zároveň se i vydat na projížďku po safari do národního parku. Cesta vlakem Shongololo Express k Viktoriiným vodopádům potrvá šestnáct dní. Na konci cesty dorazíte do města Livingstone ve státě Zambia. Nabídka aktivit u Viktoriiných vodopádů je opravdu pestrá, proto doporučujeme zůstat nejméně dvě noci i déle. Nedaleko města Victoria Falls se pak nachází mezinárodní letiště.

Možnosti dalšího safari:

Jihoafrická republika i Botswana disponuje značnými možnostmi pro pozorování divokých zvířat. Předtím než se vydáte na jedinečnou cestu vlakem Shongololo Express doporučujeme navštívit například přírodní rezervaci Entabeni či přírodní rezervaci Thornybush. Ve státě Botswana pak můžete přírodu i divoká zvířata pozorovat v národním parku Chobe či v rezervaci Linyanti.

 

Zajímavosti města Johannesburg:

Věž Hillbrow – Nejvyšší dominantou Johannesburgu je 269 metrů vysoká věž Hillbrow. Ta vytváří jedinečné panorama města. Veřejnosti je však v současné době nepřístupná.

Carlton Centre – Vysoká kancelářská budova s padesáti nadzemními podlažími je atraktivní pro návštěvníky nejen kvůli nákupnímu centru, které se nachází v podzemí. Můžete také vyjet výtahem do posledního patra, kde se nachází vyhlídková plošina. Z té se Vám nabídne jedinečný výhled ne celé město.

Newtown – Oblast Johannesburgu, ve které se mísí kultura celého města. Jistě si nenechte také ujít pohled na rozsvícený most Nelsona Mandely.

Lion Park – Nikdo by neměl opustit jižní Afriku, aniž by viděl lvy. Lion Park je ideálním místem na prvotní kontakt s touto jedinečnou šelmou.

Apartheid Museum – Nevšední a jistě obohacující zážitek Vám bezesporu přinese také návštěva muzea, věnovaného historii apartheidu v jižní Africe.

Constitution Hill – Sídlo Ústavního soudu je symbolem cesty jižní Afriky k demokracii. Budova Constitution Hill se nachází ve čtvrti Braamfontein. Ta je také známá pro množství restaurací, hudebních klubů a bohatého nočního života.

A další: Mary Fitzgerald Square, House of Nelson Mandela, Museum Africa

Zajímavosti města Pretoria:

Union Buildings – Jednoznačnou dominantou města a národním monumentem jižní Afriky je sídlo vlády v Union Buldings, před kterým se rozkládají široké zahrady. Samotné budovy jsou veřejnosti nepřístupné, avšak i tak stojí bezesporu za zhlédnutí.

National Cultural History Museum – Velikou sbírku uměleckých předmětů, archeologických objektů, fotografií a historických dokumentů můžete obdivovat v tomto jedinečném muzeu.

Voortrekker Monument – Jedním z nejnavštěvovanějších monumentů je majestátní Voortrekker Monument, jehož návštěvu byste při svém pobytu v Pretorii neměli vynechat.

 

 

Zajímavosti u Viktoriiných vodopádů:

Prohlídka vodopádů – Nechte se okouzlit pohledem na masy padající vody.

Přelet vodopádů helikoptérou – Podívejte se na vodopády z ptačí perspektivy a dopřejte si jedinečné pohledy na tento přírodní unikát.

Rafting na řece Zambezi – Vyzkoušejte White Water Rafting. Jeden z nejlepších raftingových zážitků získáte právě zde na řece Zambezi. Přičemž nejlepší podmínky pro rafting panují na řece od srpna do prosince.

Safari do národního parku Chobe a NP Zambezi – Vydejte se na celodenní safari do národních parků v blízkosti Viktoriiných vodopádů a nechte se unést krásami nedotčené přírody.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.