Vlakem napříč Afrikou

Po státech jižní Afriky

 

Vydejte se na velkolepou cestu na palubě luxusního vlaku Rovos Rail

Třikrát do roka je vypravena luxusní vlaková souprava Rovos Rail pro velkolepou cestu po státech jižní Afriky přes Jihoafrickou republiku, Botswanu, Zimbabwe, Zambii a Tanzanii. Tato trasa představuje jednu z nejznámějších a nejvelkolepějších jízd vlakem na světě. Vlak vyráží z Kapského města, proveze Vás státem Jihoafrické republiky, přičemž Vám nabídne krátké okružní cesty městem diamantů Kimberley a hlavním městem Pretoria s následným ubytováním v soukromé lodgi v přírodní rezervaci Madikwe. Vlak poté projede Botswanou a zamíří do Zimbabwe k Viktoriiným vodopádům. Po přejezdu řeky Zambezi, vede trasa Zambií dál na severovýchod. Čeká Vás procházka v buši poblíž vodopádů Chisimba. Dále se pokračuje směrem k zambijsko-tanzanijské hranici, která tvoří téměř střed mezi jezery Velkého afrického příkopu. Zatímco vlak při stoupání nahoru zdolává tunely, serpentiny a viadukty, máte možnost spatřit pozoruhodnou okolní krajinu. Poslední den projedete přírodní rezervací Selous, největší přírodní rezervací kontinentu, abyste později mohli dorazit do konečné destinace – Dar es Salamu. Tuto velkolepou cestu luxusním vlakem Rovos Rail je možné uskutečnit také v obráceném směru, z Dar es Salaamu do Kapského města.

 vlakem-napric-afrikou-039.jpg
 

 

Itinerář cesty luxusním vlakem: Kapské město – Dar es Salaam

 1. den – Z Kapského města za návštěvou viktoriánské vesnice

Vaše cesta luxusním vlakem bude zahájena odjezdem z nádraží v Kapském městě v dopoledních hodinách. Během dne pak vlak dorazí do věhlasné viktoriánské vesnice Matjiesfontein, kterou si budete mít možnost prohlédnout. Přenocování bude v pohodlných kajutách vlaku Rovos.

 1. den – Návštěva muzeí v Kimberley

Druhý den bude na programu prohlídka Big Hole a Diamond Mine muzea ve městě Kimberley. Krátce poté, co opustíte město Kimberely, projede vlak kolem míst, kde se obvykle vyskytují tisíce plameňáků. Cesta pak bude pokračovat dále směrem k hlavnímu městu Pretorii. Přenocování v kajutách vlaku.

 1. den – Příjezd do Pretorie

V dopoledních hodinách vlak dorazí do hlavního města Jihoafrické republiky Pretoria. Zde budete mít dostatečný časový prostor pro prohlídku zajímavostí tohoto města. V podvečer se pak opět nalodíte na palubu luxusního vlaku Rovos a cesta bude pokračovat dále severozápadním směrem k městu Zeerust. Noc strávíte opět ve svých kajutách.

 1. den – Přesun k rezervaci Madikwe

Z města Zeerust Vás autobusy přepraví do přírodní rezervace Madikwe. V odpoledních hodinách se pak ve velkých otevřených terénních vozech vypravíte na projížďku po safari. Přenocování bude zajištěno v luxusním TAU Game Lodge.

 1. den – Projížďky po safari

Celý den je vyhrazen pro strávení volného času v rezervaci Madikwe. Můžete vyrazit na projížďku po safari jak brzy ráno, tak i v odpoledních hodinách. Přenocování bude zajištěno na stejném místě, v TAU Game Lodge.

 1. den – Pokračování vlakem přes území Botswany

Před odjezdem z hotelu TAU Game Lodge se můžete časně ráno zúčastnit ranní projížďky po safari. Následně Vás autobus odveze z rezervace Madikwe zpět k vlaku Rovos. Vlak pak zanedlouho projede přes hranice s Botswanou a bude pokračovat přes její území až k hranicím se státem Zimbabwe.

 1. den – Výhledy na národní park Hwange

Sedmý den strávíte na palubě vlaku, neboť cesta bude pokračovat dále přes území Zimbabwe. Během jízdy bude možné se zúčastnit několika přednášek. Vlak bude projíždět kolem Hwange National Park a při troše štěstí se Vám i z vlaku naskytnou pohledy na africká zvířata. V závěru dne vlak dorazí do Thompson’s Junction, kde zůstane přes noc.

 1. den – Příjezd k Viktoriiným vodopádům

Osmý den dorazíte luxusním vlakem k věhlasným Viktoriiným vodopádům. V podvečer pak můžete zakusit atmosféru tohoto místa z projížďky lodí po řece Zambezi. Ubytování na noc bude zajištěno v hotelu Victoria Falls.

 1. den – U Viktoriiných vodopádů

Devátý den cesty, který strávíte v blízkosti Viktoriiných vodopádů, si můžete zvolit některou z volnočasových aktivit, jako například prohlídku samotných vodopádů, přelet nad vodopády helikoptérou, rafting po řece Zambezi nebo si zahrát golf. V odpoledních hodinách pak vyrazíte vlakem Rovos dále na cestu směrem do Zambie.

 1. den – Přes železniční most Kafue

Desátý den cesty luxusním vlakem Rovos si můžete plně užít pohodlí vlaku a pozorovat z něj okolní krajinu. Během jízdy se můžete zúčastnit i několika zajímavých přednášek. Vlak bude projíždět krajinou Zambie a mimo jiné projede po jedinečném železničním mostě Kafue, který překlenuje stejnojmennou řeku.

 1. den – Územím Zambie

I tento den budete mít možnost relaxovat a užít si volný den na palubě vlaku. Během jízdy se můžete zúčastnit několika přednášek. Vlak bude projíždět územím Zambie, kolem měst Serenje a Mpika, až dorazí do města Kasama, kde zůstane přes noc.

 1. den – Vodopády Chisimba

V dopoledních hodinách budete mít možnost prohlédnout si úchvatné vodopády Chisimba, které se nachází jen 30 km od města Kasama. Vodopády Chisimba jsou tvořeny třemi po sobě následujícími vodopády a představují tak jedny z nejkrásnějších vodopádů Zambie. Po prohlídce vodopádů bude cesta vlakem pokračovat dále směr Tanzánie.

 1. den – Napříč pohořím Udzungwa

Prohlídka města Makambako v dopoledních hodinách. Vlak pak pokračuje dále směrem Rift Valley a přes hory Udzungwa. Zde zdolává několik viaduktů a tunelů. Během cesty budete mít možnost zúčastnit se ve vlaku několika zajímavých přednášek.

 1. den – Safari v největší přírodní rezervaci Tanzanie

V dopoledních hodinách se bude konat projížďka po safari v Selous Reserve, největší přírodní rezervaci Tanzanie, která je ideálním místem pro pozorování divokých zvířat jako jsou sloni, hroši, lvi či krokodýli. Po absolvování safari pokračuje vlak dále do Gwata, kde zůstává přes noc.

 1. den – Příjezd do Dar es Salaamu

Poslední den této velkolepé cesty vlak dorazí do své konečné stanice ve městě Dar es Salaam v Tanzánii.

vlakem-napric-afrikou-034.jpgvlakem-napric-afrikou-035.jpgvlakem-napric-afrikou-036.jpg 
 

Typy kajut v luxusním vlaku Rovos

Můžete si vybrat typ a velikost kajuty, která Vám bude nejlépe vyhovovat.  Více informací...

 

Jak naplánovat cestu a co vidět od Kapského města po Dar es Salaam

Velkolepou cestu po státech jižní Afriky je možné absolvovat jak z Dar es Salaamu, tak z Kapského města. V obou případech doporučujeme nechat si před samotnou cestou vlakem i po jejím skončení několik volných dní, abyste měli možnost poznat i zajímavosti počáteční a cílové destinace. Pro cestu luxusním vlakem z Kapského města do Dar es Salaamu, tak jak bylo popsáno v itineráři výše, je třeba doletět na mezinárodní letiště v Kapském městě. Samotné město, ale i jeho okolí nabízí návštěvníkům mnoho zajímavostí. Doporučujeme zde proto strávit alespoň tři dny, abyste měli možnost si vše prohlédnout. Výčet míst, která stojí za navštívení v Kapském městě a jeho okolí je uveden níže. Poté, co strávíte v okolí Kapského města několik příjemných dní, se z vlakového nádraží vydáte luxusním vlakem Rovos Rail na Vaši velkolepou cestu. Po čtrnácti dnech, během kterých budete mít možnost poznat mnoho jedinečných míst, pak dorazíte vlakem do cílové destinace, města Dar es Salaam u pobřeží Indického oceánu. Je vhodné strávit ve městě a jeho okolí přibližně dva dny a seznámit se s tímto městem blíže. Zejména pak doporučujeme využít příhodné polohy města v blízkosti tropického ostrova Zanzibar a vydat se ho navštívit. Ostrov Zanzibar může být tím pravým místem, kde zakončit Vaši jedinečnou dovolenou a strávit zde navíc ještě několik odpočinkových dní.

 

Zajímavosti Kapského města

Victoria & Alfred Waterfront – Přístavní promenáda, která je plná života. Nachází se zde plno restaurací, obchodů a atrakcí pro turisty.

Stolová hora s lanovkou na vrchol – Ze Stolové hory se Vám naskytne jedinečný výhled na město. Při úpatí této hory se nachází krásná botanická zahrada Kirstenbosch.

Mys Dobré Naděje – Každý, kdo navštíví Kapské město, by měl vidět i mys Dobré Naděje. Tento výlet bude na celý den, avšak bezpochyby stojí za to. Při zpáteční cestě se zastavte v Simon’s Town, místě, které je vyhledávaným útočištěm pro kolonie tučňáků.

Hout Bay – Z Kapského města, části nazývané Hout Bay, lze také podniknout jednohodinový výlet lodí za delfíny a lachtany.

Stellenbosch – Oblast Stellenbosch je vyhlášená vinařská oblast, která Vám nabídne mnoho druhů vín k ochutnání.

Franschoek - Pro milovníky golfu doporučujeme navštívit oblast Franschoek, v jejímž okolí je pět golfových hřišť té nejvyšší kvality.

Zajímavosti Dar es Salaamu

Rybí trh – Kolem půl sedmé ráno je Kivukoni Fish Market jedním z nejzajímavějších míst v celém městě. Lidé sem přicházejí, aby si zakoupili čerstvé rybí úlovky. Po ránu je proto toto místo velmi rušné a plné života.

Ostrov Bongoyo – Pokud si chcete zaplavat v krásných teplých vodách Indického oceánu, malý ostrov Bongoyo je příhodným místem pro strávení klidného odpočinkového dne.

Ferry na ostrov Zanzibar – Využijte příhodné polohy Dar es Salaamu a vydejte se prozkoumat ostrov Zanzibar. Zde si můžete užít tropického ráje a prodloužit svoji dovolenou o pár nezapomenutelných dní.

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.