Vlakem napříč Afrikou

Vstříc Viktoriiným vodopádům

 

Z Pretorie k Viktoriiným vodopádům luxusním vlakem za čtyři dny

Vydejte se nejluxusnějším vlakem Rovos Rail na čtyřdenní cestu z jihoafrického města Pretoria k Viktoriiným vodopádům. Na této 1 600 km dlouhé trase projíždí vlak Rovos Rail rozmanitou africkou krajinou přes Mahikeng do Botswany a pak severně směrem na Mahalapye, přičemž nedaleko Gaborone přetne obratník Kozoroha. Poté, co vlak projede přes suché planiny Botswany, dorazíte v pozdním odpoledni do Plumtree. Cesta pokračuje dále severozápadním směrem, přes Bulawayo a směrem k národnímu parku Hwange, kde lze spatřit zvířata přímo z vlaku. Viktoriiny vodopády, jejichž okolí nabízí mnoho možností k využití volného času a Victoria Falls Hotel v koloniálním stylu jsou ideálními cíli cesty. Nabízí se však možnost absolvovat tuto trasu vlakem Rovos Rail taktéž i v opačném směru.

 vlakem-napric-afrikou-038.jpg
 

 

Itinerář cesty luxusním vlakem: Pretoria – Victoria Falls

1. den – Územím J.A.R.

Odjezd z nádraží Rovos Rail v Pretorii v dopoledních hodinách. Trasa pokračuje přes naleziště zlata kolem Johannesburgu až k hranicím Botswany. Během cesty bude vždy v jídelním voze ve Viktoriánském stylu servírován oběd, odpolední čaj a večeře.

2. den – Přes planiny Botswany

Vlak projede hlavním městem Botswany Gaborne  a dále přes planiny Botswany do Plumtree, kde je nutné vyřídit formality k hraničnímu přechodu do Zimbabwe. Na noc vlak zastaví ve městě Mpopoma.

3. den – Safari v národním parku Hwange

Cesta vlakem pokračuje dále směrem k Hwange Park. Zde je možné absolvovat ve velkých otevřených terénních vozech projížďku po safari.

4. den – Příjezd k Viktoriiným vodopádům

Vlak dorazí v dopoledních hodinách do města Victoria Falls, kde trasa končí.

Typy kajut v luxusním vlaku Rovos

Můžete si vybrat typ a velikost kajuty, která Vám bude nejlépe vyhovovat.  Více informací...

 vlakem-napric-afrikou-035.jpg
 

 

Jak naplánovat cestu a co vidět od Johannesburgu po Viktoriiny vodopády

Pokud se rozhodnete pro cestu vlakem Rovos z Pretorie k Viktoriiným vodopádům, je třeba doletět na mezinárodní letiště v Johanessburgu. Město Johannesburg je oblíbeným výchozím bodem pro návštěvu J.A.R i celé jižní Afriky. Doporučujeme tak využít této příležitosti a nechat si alespoň jeden až dva dny na prohlídku zajímavostí tohoto města. Ještě než se pak následně dopravíte do Pretorie, doporučujeme navštívit jeskyně Sterkfontein, které se nachází přibližně hodinu jízdy od Johannesburgu a které jsou zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. Před samotnou návštěvou Pretorie se určitě vyplatí udělat si také menší zajížďku severozápadně do města Sun City, u nějž začíná národní park Pilanesberg. V jedinečném hotelovém komplexu Sun City si můžete užít umělých vln a pláže a zároveň se i vydat na projížďku po safari do národního parku. Po několikadenním odpočinku, který Vás příjemně naladí na další cestování, je vhodné stočit cestu do města Pretorie. Také v Pretorii se nachází několik pozoruhodných míst. Je třeba počítat přibližně s jedním dnem na jejich zhlédnutí. Z Pretorie, která je domovským městem pro vlaky společnosti Rovos, se pak následně vydáte na cestu luxusním vlakem přes území J.A.R., Botswany a Zimbabwe. Po čtyřech dnech dorazíte do cílové stanice této trasy, k Viktoriiným vodopádům do města Victoria Falls. Nabídka aktivit je zde opravdu pestrá, proto doporučujeme zůstat nejméně dvě noci i déle. Nedaleko města Victoria Falls se pak nachází mezinárodní letiště.

 

Možnosti dalšího safari:

Jihoafrická republika i Botswana disponuje značnými možnostmi pro pozorování divokých zvířat. Nenechte si tak při svém pobytu v Jihoafrické republice ujít návštěvu světově známého Krugerova národního parku či mnoha dalších přírodních rezervací. Předtím než se vydáte na jedinečnou cestu vlakem Rovos doporučujeme navštívit již zmíněný Krugerův národní park. Ten Vás ohromí svoji rozlohou i rozmanitou krajinou. V těsné blízkosti národního parku se nachází také přírodní rezervace Thornybush. Přibližně na poloviční cestě mezi Pretorií a Kruger NP pak leží přírodní rezervace Entabeni. Ve státě Botswana pak můžete přírodu i divoká zvířata pozorovat v národním parku Chobe či v rezervaci Linyanti.

 vlakem-napric-afrikou-036.jpg
 

 

Zajímavosti města Johannesburg:

Věž Hillbrow– Nejvyšší dominantou Johannesburgu je 269 metrů vysoká věž Hillbrow. Ta vytváří jedinečné panorama města. Veřejnosti je však v současné době nepřístupná.

Carlton Centre – Vysoká kancelářská budova s padesáti nadzemními podlažími je atraktivní pro návštěvníky nejen kvůli nákupnímu centru, které se nachází v podzemí. Můžete také vyjet výtahem do posledního patra, kde se nachází vyhlídková plošina. Z té se Vám nabídne jedinečný výhled ne celé město.

Newtown – Oblast Johannesburgu, ve které se mísí kultura celého města. Jistě si nenechte také ujít pohled na rozsvícený most Nelsona Mandely.

Lion Park – Nikdo by neměl opustit jižní Afriku, aniž by viděl lvy. Lion Park je ideálním místem na prvotní kontakt s touto jedinečnou šelmou.

Apartheid Museum – Nevšední a jistě obohacující zážitek Vám bezesporu přinese také návštěva muzea, věnovaného historii apartheidu v jižní Africe.

Constitution Hill – Sídlo Ústavního soudu je symbolem cesty jižní Afriky k demokracii. Budova Constitution Hill se nachází ve čtvrti Braamfontein. Ta je také známá pro množství restaurací, hudebních klubů a bohatého nočního života.

A další: Mary Fitzgerald Square, House of Nelson Mandela, Museum Africa

Zajímavosti města Pretoria:

Union Buildings – Jednoznačnou dominantou města a národním monumentem jižní Afriky je sídlo vlády v Union Buldings, před kterým se rozkládají široké zahrady. Samotné budovy jsou veřejnosti nepřístupné, avšak i tak stojí bezesporu za zhlédnutí.

National Cultural History Museum – Velikou sbírku uměleckých předmětů, archeologických objektů, fotografií a historických dokumentů můžete obdivovat v tomto jedinečném muzeu.

Voortrekker Monument – Jedním z nejnavštěvovanějších monumentů je majestátní Voortrekker Monument, jehož návštěvu byste při svém pobytu v Pretorii neměli vynechat.

 

 

Zajímavosti u Viktoriiných vodopádů:

Prohlídka vodopádů – Nechte se okouzlit pohledem na masy padající vody.

Přelet vodopádů helikoptérou – Podívejte se na vodopády z ptačí perspektivy a dopřejte si jedinečné pohledy na tento přírodní unikát.

Rafting na řece Zambezi – Vyzkoušejte White Water Rafting. Jeden z nejlepších raftingových zážitků získáte právě zde na řece Zambezi. Přičemž nejlepší podmínky pro rafting panují na řece od srpna do prosince.

Safari do národního parku Chobe a NP Zambezi – Vydejte se na celodenní safari do národních parků v blízkosti Viktoriiných vodopádů a nechte se unést krásami nedotčené přírody. 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.